Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jawiszowickie Niedziele Organowe 2012

Pierwsza koncertowa niedziela w kościele MB Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedlu Brzeszcze już 16 września.

To będzie inauguracja osiemnastego już cyklu muzycznych spotkań w tym kościele, a trzeciego odbywającego się jako Jawiszowickie Niedziele Organowe. Na wszystkie koncerty organizatorzy zapraszają o godz. 19.00. W pierwszym koncercie na organach zagra prof. Joachim Grubich, w kolejnym – 23 września – wystąpią Stanisław Dziewior – trąbka oraz Wacław Golonka – organy. W niedzielę 30 września zagra Grzegorz Kościński, a towarzyszyć mu będzie chór parafialny „Canticum Novum” pod dyrekcją Zdzisława Kołodzieja. W ostatnim koncercie – 7 października – na organach grać będzie Jan Szydło, a z nim zaśpiewa Marek Szydło – bas/baryton.

W programie pierwszego koncertu znajdą się kompozycje Bacha, Brahmsa, Mendelssohna, Francka. Wykonawca – Joachim Grubich jest laureatem kilku konkursów organowych, w tym I nagrody w Genewie (1962). Koncertował w większości krajów Europy, a także na Gran Canaria, w USA, Kanadzie, Meksyku i w wielu azjatyckich republikach byłego ZSRR. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Orange-Los Angeles, w katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego), w filharmoniach w Moskwie i St. Petersburgu.

Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i zagranicą (m.in. RAI di Torino, RAI di Napoli, Filharmonii Drezdeńskiej, Radia i Filharmonii w Bukareszcie, Uniwersytetu Oakland w USA), a także nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych. Występował w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i USA. Ma w dorobku 30 płyt fonograficznych (EMI Electrola, Harmonia Mundi, Aulos, Accord, Teldec, Polskie Nagrania, Veriton, DUX, Acte Préalable, Studio S Production). Jest laureatem nagród “Złota Muza” Polskich Nagrań (1971) i „Fryderyk 2004”.

Uczestniczył w charakterze jurora w wielu znaczących międzynarodowych konkursach organowych (Avila, Berlin, Budapeszt, Chartres, Genewa, Kitzbuehl, Lahti, Linz, Lubeka, Monachium, Norymberga, Paisley, Praga, Saint-Maurice, Rzym, Speyer. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi (1984), nagrody indywidualne Ministra Kultury i Sztuki (1978 i 2004), Nagrodę Artystyczną M. Krakowa (1990), Krzyż Oficerski ... (2005), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010). W 2005 otrzymał papieski order “Pro Ecclesia et Pontifice”.

Jako profesor zwyczajny wykładał w Akademiach Muzycznych Krakowa i Warszawy. Przez szereg lat kierował pracami Katedry Organów i Klawesynu w AMFC. Był gościnnie profesorem w Seulu (Korea Południowa). W 2007 roku została mu przyznana godność doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy