Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pierwsi wśród równych sobie

Sukces paraolimpijczyków z Żywiecczyzny na Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Opolu.

Tuż przed rozpoczynającymi się w Londynie Igrzyskami Paraolimpijskimi, w Opolu odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska LZS, w których startowały też osoby niepełnosprawne.

- Reprezentację województwa śląskiego osób niepełnosprawnych przygotowuje tradycyjnie Parafialny Klub Sportowy „Olimpijczyk” Gilowice. Tak też było w tym roku - mówi Henryk Pasko, założyciel i prezes gilowickiego klubu. - Reprezentacja została wyłoniona na podstawie wyników uzyskanych przez osoby niepełnosprawne biorące udział w imprezach wcześniej rozegranych w Gilowicach.

W opolskich zawodach, osoby niepełnosprawne z Żywiecczyzny, w klasyfikacji drużynowej zajęły drugie miejsce, za reprezentacją regionu łódzkiego. Indywidualnie zdobyli 15 medali w tym 4 złote, 2 srebrne i 9 brązowych.

Rywalizacja odbywała się w trzech dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce, tenisie stołowym oraz tzw. bloku rekreacyjnym (zestaw konkurencji rzutowych) w kategorii kobiet i mężczyzn.

Złote medale zdobyli: Wiesław Stasica w tenisie stołowym indywidualnie oraz w deblu wraz z Grzegorzem Pieronkiem, a także Anna Urbaniec i Sławomir Stwora w rzucie lotką do tarczy.

Medale srebrne przywieźli: Grzegorz Pieronek wraz z Katarzyną Pawlus w tenisie stołowym (gra mieszana). Grzegorz Pieronek zdobył srebro także w grze indywidualnej.

Z medalami brązowymi wrócili: Wiesław Stasica (rzut do kosza), Grzegorz Pieronek (rzut lotką do tarczy), Anna Urbaniec (bieg na 60m), Sławomir Stwora i Dariusz Gardas (w deblu) oraz Pawlus Katarzyna (rzut do kosza).

- Ci, którzy nie pojechali do Opola, mieli szansę na sukces w Gilowicach podczas przygotowanych przez nas Małych Igrzyskach Olimpijskich dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych a także tych wszystkich, którzy zgłosili się do poszczególnych konkurencji - dodaje Henryk Pasko.

Wśród dyscyplin, w których przeprowadzono zawody znalazły się: łucznictwo, pływanie, lekkoatletyka, piłka nożna, piłka siatkowa (plażowa), strzelectwo, kolarstwo górskie, ju-jitsu, paraolimpiadę dla osób niepełnosprawnych oraz zestaw konkurencji rekreacyjnych ogólnie dostępnych.

Część konkurencji przeprowadzono na miejscowym„Orliku” - wybudowanym przez rodziców. - Nasza impreza została zorganizowana w ramach Konkursu Ministra Sportu i Turystyki na najciekawszą inicjatywę z zakresu upowszechniania aktywności sportowej dzieci i młodzieży oraz osób starszych, służącej solidarności międzypokoleniowej i promowania sportu w rodzinach ze środowiska wiejskiego pod nazwą: „Obierz kurs na Orlika” - wyjaśnia Henryk Pasko.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy