Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Roman_Lekapenos
    01.05.2014 19:02
    Oby tylko wystąpił bez Anny-Marii Jopek i przecudnej urody Kydryńskiego.
    doceń 2
  • tomek
    02.05.2014 01:56
    Zapewne zarówno proboszcz tejże parafii, jak i cały ten portal wiedzą, że:
    http://www.pastores.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=366%3Akoncerty-w-kocioach-po-vaticanum-ii&catid=49%3A5522012&Itemid=61&lang=pl

    ??

    A znają dzieło: "Duch Liturgii" ówczesnego jeszcze kard. J. Ratzingera?

    Ale chyba wszyscy maja to w czterech literach...
    doceń 3
  • Soplica
    02.05.2014 09:23
    A bileciki tylko po 120zł a dla "mniejszych, starszych itp" po 60zł.
    • sniddy
      02.05.2014 11:02
      http://breviarium.blogspot.co.uk/2014/05/bielsko-biaa-pokazuje-gdzie-ma.html
      doceń 0
  • Stefan
    02.05.2014 11:45
    Co to się wyrabia, świeckie koncerty po kościołach, Msze na stadionach (na Bashoborę było jednak taniej, mimo że na "Narodowym"). Ktoś tu wspomniał o przepisach. Ale przecież przpisy są właśnie po to, by je łamać.
    Z Bogiem.
    doceń 4
  • pp
    15.05.2014 00:54
    O koncertach w kościołach
    Instrukcja Kongregacji Kultu Bożego, 1987 r.

    "8. Użytkowanie kościołów reguluje kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego: „W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca”.

    Zasada, że kościół może być wykorzystywany do celów, które nie sprzeciwiają się świętości miejsca, stanowi kryterium. pozwalające otwierać podwoje kościoła przed koncertami muzyki sakralnej lub religijnej bądź je zamykać przed muzyką innego rodzaju. Wszak najpiękniejsza nawet muzyka symfoniczna sama w sobie nie jest muzyką religijną. Takie określenie musi wyraźnie wynikać z pierwotnego przeznaczenia utworów muzycznych lub pieśni, a także z ich treści. Jest niezgodne z prawem wykonywanie w kościele muzyki, która nie zrodziła się z inspiracji religijnej i została skomponowana z myślą o określonych środowiskach świeckich, niezależnie od tego, czy jest to muzyka dawna, czy współczesna, czy stanowi dzieło reprezentujące najwyższy poziom, czy też posiada charakter sztuki ludowej. Jej wykonywanie oznaczałoby brak szacunku wobec świętości kościoła, a także samego utworu muzycznego, który nie powinien być wykonywany w niestosownym dla niego kontekście.

    Na władzy kościelnej spoczywa obowiązek swobodnego wykonywania swoich uprawnień w miejscach świętych 7, a więc także podejmowania decyzji w sprawie użytkowania kościoła i troszczenia się o zachowanie jego sakralnego charakteru."
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy