Nowy numer 46/2019 Archiwum
 • sk
  23.02.2019 18:52
  Oczywiście że katowickie. Tak jak krakowskie, wrocławskie, rzeszowskie, poznańskie, itd. Kto wymyślił te niby-regionalne-historyczne nazwy? Chyba tylko po to by odgrzewać dawne podziały, spory i uprzedzenia. Czemu to miało i ma służyć? Że łatwiej się rządzi? Niekoniecznie. Żeby zyskać głosy jednych - inne się traci. A Częstochowa i Cieszyn, oba fajne miasta, byle traktować wszystkich z szacunkiem i równo. Ja nie mam z tym żadnego problemu, i myślę że wymyślają je tylko ludzie którym się przy piwie nudzi.
  doceń 5
 • Góral
  23.02.2019 21:42
  wg mnie nie ma ksiądz racji. Problem dokładnie tkwi w nazwie województwa ponieważ ta odciska potężne piętno na identyfikacji i tożsamości mieszkańców. Nasze dzieci wbrew naszej kulturze, zwyczajom, które są żywieckie chórem mówią że mieszkają na Śląsku, bo tak widza to w przekazach w telewizji, w internecie, a w szkole pani albo o tym nie mówi albo potwierdza wbrew faktom takie przekazy.
  Nie wystarczy już przekaz rodzinny, bo nie mamy zapracowani na to czasu.

  Ksiądz przywołuje czasy sprzed 500 lat, kiedy to Żywiecczyzna była w granicach księstwa śląskiego, zapomina ksiądz o dwóch faktach. 300 lat wcześniej byliśmy terenami Ziemi Krakowskiej. Nasze osadnictwo (wołoskie, góralskie) to okres od XV/XVIw

  Finalnie, nie zgadzam się z konkluzją księdza. Proponowana nazwa daje nam możliwość podniesienia głowy, Ślązakami nigdy nie byliśmy, a dla komfortu i spokoju Ślązaków którym się wydaje, że obszar województwa to Śląsk, nawet przestrogi księdza nie pomogą.

  Kiedyś księża byli krzewicielami patronami naszej kultury i wiedzieli do jakiej przynależymy, teraz jak widzę sieją wątpliwości, których nie powinno być. Śląsko-Małopolskie to jest to !
  • SK
   24.02.2019 10:09
   O ile pamiętam, za woj. śląskim opowiedziała się sama Żywiecczyzna, akcentując bliskie związki gospodarcze i komunikacyjne ze Śląskiem, ruch turystów ze Śląska, że sami pracują w śląskich kopalniach, wreszcie że Kraków ich zaniedbywał i traktował peryferyjnie. Oczywiście ten Śląsk traktuję tu jako woj. śląskie, która to nazwa wcale mi nie odpowiada, patrz wyżej. A może ten wybór Żywczan był po prostu wyrazem nowej kształtującej się świadomości regionalnej, w końcu historia w miejscu nie stoi, i to co było nie musi i nigdy nie trwa na wieczność. Ja bym tam pozwolił Młodym urządzać swoje życie i swoją świadomość po swojemu. A dla nich do Katowic do pracy, szkół czy na studia jedzie się ze dwa razy krócej niż do Krakowa, o pracę też może łatwiej, i to może mieć w tej chwili większe znaczenie. Niech robią jak uważają. A województwo proszę bardzo, katowickie i problem z głowy. Tam jest Urząd i żadnych innych podtekstów nie ma co w tym szukać.
   • GÓRAL
    25.02.2019 12:15
    pamięć, pamięcią a fakty mówią same za siebie. Żywiec zadecydował, że będzie tam gdzie znajdzie się Bielsko-Biała. Rada Miasta Bielsko-Białą zagłosowała za przynależnością do woj.małopolskiego. Wówczas lobby górnośląskie wymusiło głosowanie wójtów gmin powiatu bielskiego sprowadzając siłę głosu 180tys Bielska-Białej do 1 głosu tak jak Wilkowic czy Jaworza. Teoretycznie demokratycznie 1 głosem przewagi zwyciężyło woj.śląskie
    doceń 2
    0
   • sk
    25.02.2019 19:41
    A może zwyciężyło logicznie i praktycznie? Te nasze wieczne podziały... Może znów Bielsko i Białą podzieliłaby graniczna rzeka, do tego połowa gmin to tu to tam, powstałby jakiś twór kaleki i nie trzymający się kupy. A Kraków znów tak bardzo o Bielsko i Żywiec nie walczył, zajęty swoimi sporymi problemami. No więc pewnie lepiej że współczesność wygrała z historią, choć wcale się nie upieram. Też jestem małopolsko-śląski i nie trzymam niczyjej strony. Na Śląsku się urodziłem i mieszkam, ale Ślązakiem z szacunku dla Ślązaków się nie nazwę. Jeśli Młodym nie sprawia to problemu, to znaczy że rozumienie tych tematów ulega zmianie, my tkwimy w przeszłości, Oni idą przed siebie. Mi się podoba.
    doceń 2
    0
 • vvvvc
  23.02.2019 22:34
  widze ze niedlugo to malopolska zaczynala sie badzie za lodzia siegala siemiatycz i zahaczala o tolkmicko :):) ludzi jak juz to slasko-staropolskie - tam bylo kiedys kieleckie z obecna malopolska czyli miedzy B-Biala a Przemyslem to nie ma nic wspolnego malopolska to tam byla historycznie za lokietka gdy byly dzielnice tzw senioralne - halo teraz to co w woj slaskim jest malopolska to tylko i wylacznie okolice zywca bielska i myslowic polnoc to zaglebie plus kielecko-czestochowskie..amen..
  doceń 4
 • Góral
  23.02.2019 22:36
  @VVVVC
  Twoja znajomość historii, krain historycznych jest godna podziwu. Sugeruję przeczytać podręcznik do historii, najlepiej z podstawówki, taki z obrazkami (może szybciej przyswoisz), a potem dopiero komentować
  • vvvvc
   27.02.2019 23:04
   opisales sie jak kleks a madrego nic ... co to ja nie panie swieci tylek piecze biegunka na ekranie ciecze... chlopie ty coski rozumiesz ze swiata ? czestochowskie razem z zawierciem i sosnowcem to nie jest malopolska dzisiejsza to byla rosja przez 140 lat potem kieleckie i teraz mogloby to byc jedynie -slasko staropolskie nic ponadto ! dzisiejszej Malopolski w Slaskim sa skrawki zywiecczyzna plus okolice bielska i troche w strone czechowic - i tela ! zaglebiaki i czestochowskie to malopolska jedynie historycznie absolutnie nie przynalezy teraz do tego regionu anie kulturowo ani geograficznie .amen.
   • Gość w sandałach
    01.03.2019 11:06
    WWC, podejrzewam, że albo jesteś trollem, albo gdy mieliście zajęcia z polskiego, pani była na chorobowym
    doceń 0
    0
 • E.
  24.02.2019 00:52
  Myślę, że nazwy SĄ jednak istotne dla budowania tożsamości lokalnej. Wyobraźmy sobie sytuację, że nagle nasze województwo zaczyna się nazywać "zagłębiowskie"? Jestem Ślązakiem, ale jak najbardziej popieram rozszerzenie nazwy województwa, by uwzględniało w większym stopniu zróżnicowanie regionu.
  doceń 4
 • m1a
  24.02.2019 09:22
  Naprawdę to potrzebne by 4,5 miliona ludzi wymieniało dokumenty, bo komuś się nazwa województwa nie podoba?.
  • GÓRAL
   25.02.2019 12:17
   od kiedy to w dowodach osobistych jest wpisane województwo ?
   doceń 4
 • CSOG
  24.02.2019 12:45
  Ja opisane przez księdza zjawisko odbieram jako "sianie chwastu".
  "Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł." Jako chwast postrzegam niezgodę którą jacyś źli ludzie zasiewają pomiędzy jedność pszenicy tożsamości. Pomiędzy fakt, że wszyscy jesteśmy Polakami przychodzą jacyś źli i zasiewają chwasty niezgody, żeby ludzi poróżnić a najlepiej skłócić. I tu nie tylko o nazwę województwa chodzi. I nie o to chodzi kto chce skłócić. Bo to jasne i od dawna wiadome, że poróżnić i skłócić chce ktoś zły. Co w takim razie jest ważne? Nie usypiajmy swojej czujności, nie pozwalajmy, żeby ktoś nam zasiewał niezgodę.
  doceń 1
 • Seitz
  24.02.2019 14:16
  Buzek podczas reformy administracyjnej z 1999 roku zakładał, że każde województwo musi być ośrodkiem regionalnym z silną stolicą, która jest w centrum i mieszkańcy województwa mają w niej pracę w zasięgu dojazdu samochodem. Tak było w wersji 12 województw. Plany te zepsuł Kwaśniewski gdy zażądał 16 województw po to by Mazowieckie było największym, a nie Śląskie.
  Stąd mazowieckie jest niekształtnym tworem, a mieszkańcy Skarżyska w mazowieckim mają 130km do Warszawy i 30 km do Kielc. A średnie zarobki mają liczone razem z Warszawą i nie należą im się niektóre dopłaty w subregionie. Za to od Katowic czyli stolicy województwa Śląskiego jest 25 km do granicy województwa. Mieszkańcy Śląska nie mogą znieść gdy mówi się "Sosnowiec na Śląsku" i mieszkańcy Sosnowca też tego nie lubią bo to nie prawda. Sosnowiec jest w województwie Śląskim, nie na historycznym Śląsku tylko w Zagłębiu czyli Małopolsce. Pretensje do Kwaśniewskiego.
  • vvvvc
   27.02.2019 23:07
   mieszkancy skarzyska maja 30 km do Kielc ..i dlatego sa w swietokrzyskim chyba ze teleportowali sie do mazowsza..
   doceń 0
 • Johanek
  24.02.2019 15:11
  Nie rozumiem Autora, który stwierdza:"...Śląscy autonomiści zaczynają ... bełkotać o aneksji województwa opolskiego". To jak, bełkotaniem nazywa się wyrażanie swojej opinii i proponowanie rozsądnych rozwiazań ułatwiających życie obywatelom? A może to taki styl w Małopolsce powstaje dzięki temu, że :"...człowiek, rodzina, dom, szkoła, parafia rzeźbią tożsamość"? Po raz kolejny należy wyrazić ubolewanie, że część Górnego Śląska i wiernych katolickich została włączona do diecezji, w której tak się kształtuje postawy. Nawet zocnych ksiynżoszków...
  doceń 6
 • Antoni Kupiec
  24.02.2019 19:30
  Czy ten kraj może istnieć bez wywoływania konfliktów z mniejszościami, które żyją i chcą żyć w pokoju ze swymi władcami z Warszawy. Może by tak przesiedlić wszystkich Ślązaków do Niemiec potem przemianować to województwo na Duck-state. Polska stałaby się jednorodnym narodem bez żadnej opcji niemieckiej bo właściwie tylko o to chodzi.
  • Miglans
   24.02.2019 23:40
   …" przesiedlić wszystkich Ślązaków"... albo wszystkich nie Ślązaków , ze Ślązka … bo kto tu je uciekinier i powinien wrocic do siebie... a w ogole to niezbyt szczesliwy temat sobie obrau Autor... tudziez niezbyt trafne slownictwo … takie jakes przybytne… bo nietutejsze nie Ślązkie…
   doceń 3
  • Goć
   25.02.2019 08:38
   Jakim prawem do Niemiec? Tam nie ma pojęcia Ślązaka, jest Niemiec albo Polak. Ślązacy dla nich to Polacy, ewentualnie z mało przyjaznym dodatkiem wasser-. I wcale tam na nich zbytnio nie czekają.
   • vvvvc
    27.02.2019 23:11
    nawet rodowici Niemcy gornoslascy traktowali Slazakow jak niepelnosprytnych umyslowo - taka troche patologie bo nie potrafili ani poprawnie po Niemiecku mowic ani godac po Polsku - i to nie jest ironia niestety..
    doceń 2
    0
 • wierny czytelnik
  24.02.2019 20:24
  Gdybyście chcieli przesiedlić Slązaków do Niemiec to skończyłoby się kolejnym powstaniem Śląskim.
  Ślązak to Polak.
  Kazimierz Wielki zostawił nas na 600 lat, a my nadal mówimy po polsku i nasz język i narodowość nie stały się niemieckie. Pomimo tak długiego czasu my ojczyzny nie zapomnieliśmy.
  Polskę w osiemnastym wieku sprzedała szlachta staropolska, która oprócz kłótni zajmowała się też zdradą za pieniądze. Szlachta z Mazowsza. I nie widzę żeby ona była dziś przeminęła.
  doceń 5
 • Spoko
  25.02.2019 08:36
  Za Wikipedią przypominam po raz kolejny: "Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk[1], niem. Schlesien, dś. Schläsing, cz. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Od XV-XVI wieku zaczęto wyróżniać podział na Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław. Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły."
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy