Nowy numer 23/2020 Archiwum
 • CSOG
  03.02.2019 12:32
  Jak babcia.
  Kiedy wydarza się coś społecznie kontrowersyjnego lub trudnego do zaakceptowania przyglądam się, ostatnio nawet już bez zdumienia, jak narasta społeczne wrzenie. Dziennikarstwo w jednej ze swych rozlicznych misji poczuwa się wówczas do obowiązku włączenia się w taką akcję rozpowszechniania, a tym samym wzrostu wrzenia. Tym bardziej cieszy kiedy przekaz medialny, a za nim duża część społecznych nastrojów wraca do pozytywnych treści, wraca do mądrych myśli i dobrych słów.
  Być jak babcia. Piękna, choć wiem, że dziś już mało popularna i niemodna może myśl. Coraz rzadziej doceniane piękne pragnienie. Różne były medialne pomysły na ośmieszanie naszych babć i rodziców. Ktoś niezadowolony z ich zachowania przy urnach wyborczych przypnie im łatkę „zacofanych, moherowych beretów”. Koś inny z podobnego powodu zainicjuje akcję wyśmiewania i obśmiewania, że słuchają określonej rozgłośni radiowej. Jeszcze inny niedobry człowiek odwoła się do fałszywie pojętego współczucia i zaproponuje zalegalizowanie i ułatwienie podjęcia decyzji o popełnieniu grzechu odebrania sobie życia, wmawiając przy tym, że są zbędnym balastem dla siebie samych i dla nas. A babcie robią najwspanialsze pierożki na świcie, pieką najsmaczniejsze babki, serniczki i szarlotki nie do podrobienia. Babcie zawsze mają dla nas czas. Jak nikt inny, babcie godzinami wstawiają się za nami, wymadlając nam najlepszą, bo niebiańską ochronę. Osobiście swoich babć prawie nie pamiętam, zmarły gdy byłem bardzo małym dzieckiem. Mimo to mam w sercu cząstkę ich obrazu. Widzę obraz moich babć i dziadków w tym co najszlachetniejsze, najbardziej dobre i mądre przekazali moim rodzicom, a oni mnie. I choć wiem, że to obraz subiektywny, wybiórczy i niepełny. To taki właśnie chcę mieć. Nie ten oferowany, a wręcz narzucany, przez „ten świat”. Bo nasze babcie są fantastycznie nie z tego świata.
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zawsze gotowy

ks. Jacek M. Pędziwiatr DODANE 02.02.2019

Zawsze gotowy

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy