Dwie figurki Matki Bożej zza drutów w Oświęcimiu

Urszula Rogólska

publikacja 14.01.2024 22:01

Po raz pierwszy w historii diecezjalnej Nagrody św. Maksymiliana, wręczanej w Oświęcimiu, na scenie pojawiły się dwie figurki Matki Bożej zza drutów, symbolizujące to diecezjalne wyróżnienie. Poza nagrodą główną kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienie specjalne.

Laureaci i nominowani do tegorocznej Nagrody św. Maksymiliana z bp. Romanem Pindlem. Laureaci i nominowani do tegorocznej Nagrody św. Maksymiliana z bp. Romanem Pindlem.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Laureatką tegorocznej Nagrody św. Maksymiliana została Jolanta Zapała z Zaborza, którą nominowała salezjańska parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, gdzie proboszczem jest ks. Łukasz Krysmalski SDB. W Oświęcimskim Centrum Kultury, w imieniu pani Jolanty, statuetkę z rąk bp. Romana Pindla odebrała jej siostrzenica Ewa Urbańczyk.

Pani Jolanta, długoletnia dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zaborzu, dzięki swoim umiejętnościom menadżerskim i społecznemu zaangażowaniu potrafi zjednywać ludzi wokół licznych inicjatyw służących dobru innych i na chwałę Panu Bogu.

Od blisko 18 lat jest związana z oświęcimską parafią. Pisze scenariusze i reżyseruje słynne w powiecie i poza jego granicami Jasełka salezjańskie, integrując dzieci, młodzież i seniorów. Pod jej skrzydłami szlifowało się wiele muzycznych i artystycznych talentów, a w projekt angażowali się rodzice dzieci z wielu sołectw.

Laureatka założyła chór Canticum i prowadzi scholę Boskie Nutki w salezjańskim sanktuarium, a także zespół Cantare w parafii w Grojcu.

Ale jej zaangażowanie w integrację pokoleń wychodzi także poza parafię. To dzięki niej przedszkole na Zaborzu rozpoczęło współpracę z… mieszkańcami Egiptu. Poprzez wspólne działania z pracującymi tam misjonarzami i konsulem RP dzieci z obu krajów brały udział w międzynarodowych konkursach, a także spotykały się ze sobą za pomocą łączy internetowych.

Pani Jolanta prowadziła także zespół Woluminki zdobywający laury w konkursach i przeglądach w całym kraju. To także ona jest autorką hymnu ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i dzięki niej najmłodsi mogli spotykać się z autorkami pisanych dla nich książek: Joanną Papuzńską czy Wandą Chotomską.

Sama jest autorką serii bajeczek i piosenek, do wykorzystania na zajęciach w przedszkolu, szkole czy domu, pod tytułem: "Bajeczki i piosneczki ze świątnickiej kłódeczki".

Jest także wolontariuszką puckiego Hospicjum św. Ojca Pio i Małej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizującej pikniki charytatywne. Od lat inicjuje biegi sołeckie, ogniska bożonarodzeniowe, pikniki dla seniorów oraz festyny dla dzieci i młodzieży.

Figurka Matki Bożej zza drutów jest symbolem diecezjalnej nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską.   Figurka Matki Bożej zza drutów jest symbolem diecezjalnej nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na ósmą edycję nagrody przygotowano jeszcze jedną statuetkę Matki Bożej zza drutów. Pierwszy raz w historii nagrody jeden z kandydatów do niej zmarł. To Piotr Jędrzejko z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim, komandor bielsko-żywiecki Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II i nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, który odszedł do Pana 14 grudnia 2023 r.

Przewodniczący Kapituły Nagrody ks. Piotr Hoffmann - krajan zmarłego - ze wzruszeniem mówił o nim podczas gali w Oświęcimiu: - Kiedy został zgłoszony jako nominat, liczyliśmy, że spotkamy go tutaj osobiście. Jednakże Bóg pokazał inny sposób. Jego najwspanialszym dziełem były czyny dokonywane w szpitalu, gdy był chory i sam miał leczenie. Chodził po salach i rozmawiał o Jezusie. Z relacji naszego księdza kapelana wiemy, że kilka osób poprosiło potem o sakrament pokuty - wspominał, dodając: -  To był mój rodak, którego znałem od dziecka. Jak mówiliśmy na naszym osiedlu Karpackim w Bielsku, Piotrek po prostu był dobrym człowiekiem.

W imieniu zmarłego nagrodę odebrała żona Agata.

Obok Jolanty Zapały i Piotra Jędrzejki w tym roku wśród nominowanych do nagrody znaleźli się także: Stowarzyszenie Cudownego Medalika - Apostolat Maryjny ze swoją liderką Urszulą Raszką, nominowani przez parafię Świętych Piotra i Pawła w Skoczowie; Bogusław Żbel z parafii św. Jakuba w Simoradzu, znany z popularyzowania w różnoraki sposób kultu patrona parafii; siostry boromeuszki prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Cieszynie - kandydatki tutejszej parafii św. Marii Magdaleny oraz ks. Kamil Kuchejda - diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaangażowany w wiele inicjatyw ewangelizacyjnych, także jako moderator Ruchu Światło-Życie. Jego kandydaturę zgłosiła wspólnota Domowego Kościoła, która reprezentowała go na gali w osobach odpowiedzialnych diecezjalnych: Jadwigi i Ryszarda Borowców oraz ks. Jacka Moskala.

Więcej o gali - w "Gościu Bielsko-Żywieckim" nr 3.