Trzy bielsko-żywieckie diecezjanki dołączyły do grona dziewic konsekrowanych

Urszula Rogólska

publikacja 12.12.2023 10:23

To szóste takie wydarzenie w historii diecezji. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP bp Piotr Greger przewodniczył obrzędowi konsekracji dziewic - pań, które zdecydowały się zaślubić Pana Jezusa.

Panie, które dołączyły do stanu dziewic konsekrowanych, z duszpasterzami. Panie, które dołączyły do stanu dziewic konsekrowanych, z duszpasterzami.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Kolejne diecezjanki: Agnieszka Bieniek z Milówki, Kamila Falińska z bielskiej Wapienicy i Aneta Kaczmarek z parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej dołączyły 8 grudnia do grona dziewic konsekrowanych.

W żywieckiej konkatedrze towarzyszyli ich najbliżsi, przyjaciele, kapłani, a wśród nich franciszkanin o. Innocenty Kiełbasiewicz, odpowiedzialny za formację kobiet przygotowujących się do konsekracji oraz księża - kierownicy duchowi kobiet.

Zwyczaj konsekracji dziewic znany był już w kościele pierwotnym. W Kościele dziewicami są te kobiety, które pod natchnieniem Ducha Świętego składają ślub czystości, by jeszcze żarliwiej kochać Jezusa, modlić się, służyć ludziom, podejmować dzieła pokuty, miłosierdzia i działalności apostolskiej. Panie te są także szczególnie zaproszone do modlitwy liturgią godzin - zwłaszcza jutrzni i nieszporów.

Uroczystość konsekracji dziewic w żywieckiej konkatedrze 8 grudnia 2023 r.   Uroczystość konsekracji dziewic w żywieckiej konkatedrze 8 grudnia 2023 r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uczestnicy liturgii byli świadkami jej siedmiu charakterystycznych elementów: wezwania i pytań skierowanych do kandydatek, homilii biskupa, Litanii do Wszystkich Świętych, odnowienia postanowień życia w czystości - na zawsze - uroczystej modlitwy konsekracji oraz tzw. obrzędów wyjaśniających, kiedy kandydatki przyjęły symbol zaślubin - obrączki oraz księgi brewiarza.

Obrączki i brewiarze, które otrzymały dziewice konsekrowane.   Obrączki i brewiarze, które otrzymały dziewice konsekrowane.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Czystość jako wartość nie jest chroniona przez nakazy i zakazy, ale przez miłość, dlatego poza miłością czystość staje się niezrozumiała i niemożliwa; zamiast radości i szczęścia rodzi się poczucie przygnębienia i frustracji - zaznaczył w homilii bp Greger.

Zwrócił uwagę, że konsekrowane kobiety mają być w świecie "żywym znakiem potwierdzającym możliwość życia, zachowując cnotę czystości" - to będzie ich forma i styl życia. - Jesteście promotorkami tej wciąż niedocenianej wartości, z którą współczesny człowiek ma tyle problemów - zwrócił uwagę biskup.

Od lewej: Agnieszka Bieniek, Kamila Falińska i Aneta Kaczmarek.   Od lewej: Agnieszka Bieniek, Kamila Falińska i Aneta Kaczmarek.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W naszej diecezji jest 15 dziewic konsekrowanych. Pierwsza taka uroczystość odbyła się w 2013 r. Na co dzień panie prowadzą wybrane przez siebie życie zawodowe, same się utrzymują, dbają o swoją formację, uczestniczą we Mszy św, angażują się w życie Kościoła - służąc Panu Bogu i ludziom.