O. Arkadiusz Bąk OFM Conv laureatem Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego

Urszula Rogólska

publikacja 14.01.2023 23:52

- Już dawno chcieliśmy zgłosić jego kandydaturę do nagrody, ale to niełatwe zadanie, bo wymaga zgody kandydata. A ojca Arka, człowieka niezwykle skromnego, trudno było do tego przekonać. Użyłyśmy więc podstępu. Podczas jednej z rozmów zapytałyśmy czy mógłby coś dla nas zrobić. Najpierw się zgodził i już nie miał wyjścia - uśmiecha się Urszula Kraus, diecezjalna prezes Rycerstwa Niepokalanej (MI).

Bp Roman Pindel wręcza o. Arkadiuszowi Bąkowi figurkę "Matki Bożej zza drutów". Bp Roman Pindel wręcza o. Arkadiuszowi Bąkowi figurkę "Matki Bożej zza drutów".
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ojciec Arkadiusz Bąk, franciszkanin posługujący w Harmężach, jest siódmym laureatem Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej za działalność ewangelizacyjną i apostolską w naszej diecezji. Odebrał wyróżnienie przyznane mu przez kapitułę, której przewodniczy ks. Piotr Hoffmann, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego bielsko-żywieckiej kurii z rąk bp. Romana Pindla podczas gali w Oświęcimskim Centrum Kultury w dniu 129. rocznicy urodzin św. Maksymiliana.

Reprezentanci Rycerstwa Niepokalanej, którzy zgłosili ojca Arkadiusza Bąka, diecezjalnego asystenta tego stowarzyszenia, do tegorocznej edycji Nagrody św. Maksymiliana Kolbego, której wyrazem jest figurka "Matki Bożej zza drutów", mówią o nim zdecydowanie: - Ma przedziwny dar rozciągania czasu - uśmiechają się Rycerze Niepokalanej. - Ma go dla każdego. Kiedy z nim rozmawiasz, to czujesz, że twoje sprawy są dla niego najważniejsze na świecie. Nigdy nie odmawia, przyjmując kolejne obowiązki.

O. Arkadiusz Bąk i tegroczni nominowani do Nagrody św. Maksymiliana z bp. Romanem Pindlem i ks. Piotrem Hoffmannem.   O. Arkadiusz Bąk i tegroczni nominowani do Nagrody św. Maksymiliana z bp. Romanem Pindlem i ks. Piotrem Hoffmannem.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Urszula Kraus, diecezjalna prezes MI, dodaje: Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że o. Arek Bąk jest darem Pana Boga dla nas. Mądry człowiek Matki Bożej, narzędzie Pana Boga, które swoim przykładem dążenia do świętości pociąga i nas. Jest dla nas autorytetem i mentorem. To człowiek niezwykłej pokory. Znajduje czas dla każdego i dla nas wszystkich, m.in. także przez regularne przygotowanie konferencji, materiałów formacyjnych. Czuliśmy ogromną radość, kiedy odbierał nagrodę. A i wtedy nie mówił o sobie, tylko z uznaniem dziękował wszystkim, zaangażowanym w służbę Panu Bogu i ludziom.

Członkowie Rycerstwa są zgodni: ich duszpasterz, wzorem św. Maksymiliana, kieruje się zasadą: "Zdobyć cały świat przez Niepokalaną dla Chrystusa". Jest asystentem MI w diecezji, od 2020 r. także krakowskiej prowincji franciszkanów, od 2021 r. - wiceprezesem zarządu narodowego MI z siedzibą w Niepokalanowie, a od 2022 r. doradcą ds. młodzieży w zarządzie międzynarodowym w Rzymie.

Figurka "Matki Bożej zza drutów" - symbol Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego.   Figurka "Matki Bożej zza drutów" - symbol Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Co miesiąc w różnych parafiach diecezji, przygotowuje spotkania wspólnot Rycerstwa, głosi słowo Boże i konferencje. Nie przerwała ich nawet pandemia - spotykaliśmy się online - zaznacza U. Kraus. - Codziennie o 20.30 prowadzi audycje modlitewne, redaguje stronę internetową MI diecezji: mi.bielsko.pl, a także stronę MI na Facebooku.

Założył w Harmężach studio radiowe "Radio Max", którego audycje transmitują rozgłośnie: "Anioł Beskidów", "Niepokalanów", "Fara" oraz białostockie radio "i".

Jest gościem różnych parafii Polski południowej, w których zakłada wspólnoty MI.

Od dwóch lat o. Arkadiusz jest też asystentem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, który powołał w Harmężach. Prowadzi tu coroczne rekolekcje dla dorosłych, młodzieży, młodzieży licealnej i studiującej, a także rekolekcje kolbiańskie. W ramach Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej formuje młodych pragnących otrzymać Krzyż Misyjny i włączyć się w działania ewangelizacyjne. Jako duchowy opiekun Wojowników Maryi (to koło 100 mężczyzn) prowadzi w Harmężach ich systematyczną formację.

Podczas gali, dziękując za przyznanie mu wyróżnienia, o. Arkadiusz zwrócił uwagę na pozostałych nominowanych i wszystkich, którzy "po cichu, nie na pokaz, bez blasku fleszy mówią o Bogu swoim życiem cichą pracą". - Należy się im serdeczne uznanie - podkreślił laureat, dodając w odniesieniu św. Maksymiliana: - Dla mnie to jest łaska, że mogę pracować na tej ziemi, na której on kiedyś pracował - swoim cierpieniem, swoim trudem, swoim wyniszczeniem się, a w końcu oddaniem życia. Tego też chcę życzyć sobie i wszystkim, abyśmy potrafili dla sprawy Królestwa Bożego, czy to w małżeństwie czy życiu samotnym, czy w kapłaństwie lub życiu zakonnym, życie dla Boga oddawać…

Zwracając się do obecnych na sali, w tym wszystkich nominowanych, biskup Roman Pindel zauważył, że sama nominacja do wyróżnienia jest zwróceniem uwagi na wybitne zaangażowanie konkretnych osób na polu ewangelizacyjnym i apostolskim. Jak mówił, to także próba pobudzenia wrażliwości społecznej.

Przywołując postać św. Maksymilian, dodał, że "ze swoim rozmachem i zasięgiem ewangelizacji” jest on idealnym patronem tego wyróżnienia". - Przecież już za swojego życia potrafił pociągać młodych ludzi i to w ogromnej liczbie do wielkiego dzieła, a przez śmierć w zastępstwie męża i ojca wzbudza podziw każdego człowieka - mówił biskup, przypominając zasługi o. Maksymiliana w wielu dziedzinach życia. Wspomniał, że złożył nawet w urzędzie patentowym projekt statku latającego, który mógłby wynieść człowieka w kosmos z pomocą trójczłonowej rakiety nośnej. Nazwał go "świętym multipatronalnym".

Razem z o. Arkadiuszem Bąkiem wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody byli:

Adam Cieślar - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.   Adam Cieślar - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Adam Cieślar - dyrektor Domu Narodowego w Cieszynie, organizator licznych imprez chrześcijańskich i działań ewangelizacyjnych.

Jan Kawulok - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.   Jan Kawulok - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jan Kawulok - dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, były dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, były przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który zainicjował i przyczynił się do ogłoszenia 2019 – Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego, 2020 – Rokiem św. Jana Sarkandra w województwie śląskim.

Maria Madeja nominowana przez andrychowską parafię św. Stanisława.   Maria Madeja nominowana przez andrychowską parafię św. Stanisława.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Maria Madeja - katechetka z 40-letnim stażem ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie,

Piotr Pastuszka - reprezentant Wspólnoty "Krzew Winny" z Jawiszowic.   Piotr Pastuszka - reprezentant Wspólnoty "Krzew Winny" z Jawiszowic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Poalfowa Wspólnota "Krzew Winny", działająca od 5 lat przy parafii św. Marcina w Jawiszowicach. Jej członkowie m.in. prowadzili kursy ewangelizacyjne w więzieniu, poprawczaku, a także wśród Polaków w Niemczech.

Podczas gali jej uczestnicy wysłuchali wykładu Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: „Historia różańców w obozie Auschwitz”, a także mogli zobaczyć film „To On cię znalazł” Gabrieli Mruszczak. Bohaterem filmu jest Dagmar Kopijasz który wspólnie z żoną gromadzi pamiątki o ofiarach Auschwitz. Odnalazł także przedwojenne zdjęcie o. Maksymiliana, które stało się inspiracją dla jego własnych poszukiwań związanych z męczennikiem z Auschwitz – choć jak sam mówi, dystansuje się wobec wiary w Boga i modlitwy.