Konna bryczka przywiozła Trzech Mędrców na rynek w Bielsku-Białej

Urszula Rogólska

publikacja 06.01.2023 22:35

Półroczny Tadziu Sawicki niemal nie zmrużył oka dziś na bielskim rynku - tyle się działo wokół niego. A już na Trzech Mędrców i składających przed nim dary nie mógł się napatrzeć. Tadziu wystąpił dziś w roli Dzieciątka Jezus na Orszaku Trzech Króli, który znów przyciągnął tłumy bielszczan i mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023. Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Za tym wydarzeniem mieszkańcy Bielska-Białej, ale i pobliskich miejscowości tęsknili od czasu pandemii. Bo wreszcie, po przerwie w 2021 i 2022 roku, Orszak Trzech Króli znów mógł wyjść na ulice miasta - sprzed kościoła św. Maksymiliana w Aleksandrowicach na Rynek bielskiej starówki.

Uliczne kolędowanie rozpoczęła Msza Święta w Aleksandrowicach, której przewodniczył biskup Piotr Greger. Obok stajenki zajęli miejsca trzej królowie, w których role w tym roku wcielili się: Marek Łuczek, tata związany z Przedszkolem "Ziarenko" - Mędrzec z Azji, Dariusz Bielnik - tata ze Szkoły Podstawowej "Skała" - Król z Europy i Berenger Guehelaa Patcheupa z Kamerunu - oczywiście Mędrzec z Afryki - od trzech miesięcy mieszkający w Bielsku-Białej. Obok nich do śpiewu kolęd już zachęcał zespół "Beskid".

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii biskup zauważył, że fakt narodzenia Jezusa w Betlejem generuje u ludzi różne zachowania: refleksję nad własnym życiem, mobilizację, by przeżyć ten czas w stanie łaski uświęcającej; dla innych czas świąt ogranicza się do spotkania przy stole zastawionym obficiej niż zwykle; dla jeszcze innych jest czasem odpoczynku, a czasem reakcją jest obojętność. Biskup zwrócił uwagę, że podobnie było w czasach Jezusa. Z prawdą o narodzinach Mesjasza musieli się zmierzyć: pasterze, mędrcy i Herod.

Dlaczego Boże Narodzenie wywołuje różne reakcje? - Przez ludzkie narodziny Jezus Chrystus stał się jednym z nas, stał się nam tak bardzo bliski, że trudno czasem uwierzyć i zobaczyć w Nim Mesjasza. Mogą Go rozpoznać jedynie oczy ludzkiego serca, a staje się to możliwe tylko wtedy, kiedy w wydarzeniu Betlejem odczytamy całą głębię tej tajemnicy; kiedy pochylimy się nad misterium Narodzenia Pańskiego z tym wszystkim, co Bóg sam o sobie poprzez to wydarzenie nam objawił - mówił bp Greger.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Odnosząc się do postawy Mędrców, biskup podkreślił, że byli ludźmi poszukującymi prawdy, co w konsekwencji doprowadziło ich do Jezusa. - Jest jednak w tym opisie pewien zdumiewający szczegół: dotarli do Jezusa i rozpoznali w Nim Mesjasza pomimo zupełnie błędnych założeń, które były dla nich niepodważalnym fundamentem. Przecież, reprezentowany przez nich pogląd o związku człowieka z układem gwiezdnych konstelacji nie miał i nie ma żadnych podstaw naukowych. Jak to więc było możliwe? Otóż, prawda jest obecna nie w znaku gwiazdy, ale w Jezusie Chrystusie. Jeśli więc ktoś jej szczerze poszukuje oraz potrafi uwolnić umysł i serce od wszelkich uprzedzeń, wcześniej czy później dotrze do jej głębi; a wtedy będzie skłonny - jak Mędrcy - oddać Bogu pokłon.

Biskup dodał, że Mędrcy przybyli, aby oddać Jezusowi pokłon, aby Go adorować. - Doskonale zdawali sobie sprawę co znaczy oddać pokłon, adorować, ponieważ ta praktyka zrodziła się właśnie u nich, na dworach Wschodu. Adoracja Boga polega na tym, aby Jemu zawsze przyznać pierwsze miejsce. Adoracja Boga sprawia, że w ludzkim sercu rodzi się pragnienie, by przyprowadzić do Niego innych ludzi, wszyscy bowiem są powołani do zbawienia.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Bp Greger zaznaczył, że "tajemnica Epifanii wzywa każdego człowieka wierzącego do troski, aby cała ludzkość stała się ludem Bożym". Koniecznym jest jednak, by innym o Jezusie mówić. - Dlatego modlimy się dziś w intencjach misyjnych Kościoła; pamiętamy o naszych braciach i siostrach, którzy odkryli powołanie do posługi misyjnej i podejmują dzieło ewangelizacji - tak jak chciał Chrystus - aż po krańce świata. Aby ewangelizować, wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać. Ludzi zrezygnowanych, wątpiących, niewierzących, poszukujących, mamy wokół siebie, wystarczy się dobrze rozglądnąć. Mamy moralną powinność, aby im głosić Jezusa, który się narodził, a dziś objawia całemu światu.

Po liturgii Królowie zasiedli w bryczce konnej, a towarzyszące im korowody: europejski, azjatycki i afrykański razem z biskupem Piotrem Gregerem i prezydentem Bielska-Białej - Jarosławem Klimaszewskim, ze śpiewem kolęd ruszyły na Rynek bielskiej starówki. Kolędników - w tym wielu dzieci w strojach rycerzy i dwórek królewskich - do wędrówki zagrzewał aktor Kuba Abrahamowicz, który razem z maszerującymi przypominał hasło tegorocznych orszaków: "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". A śpiew prowadziła diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na ustawionej na Rynku scenie na wszystkich czekała już Święta Rodzina. W jej role wcieliła się - po raz trzeci w historii bielskich orszaków - rodzina Sawickich z Bielska-Białej. Tym razem mamie Ani w roli Maryi i tacie Andrzejowi jako Józefowi towarzyszyli - półroczny syn Tadziu w roli Jezusa i jego siostrzyczka Łucja jako anioł. Łucja i Tadziu mają jeszcze trzech braci.

Tu Mędrcy złożyli pokłon i oddali przyniesione przez siebie dary, a Król afrykański - jeszcze jeden prezent: kolędę w swoim języku bamileke. Mały Tadziu szeroko otwierał oczy, kiedy następnie w jego stronę ukłonili się wszyscy obecni. Potem już był czas na żywiołowe kolędowanie, które poprowadził zespół muzyczny wspólnoty Miłość i Łaska Chrystusa.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Za udział i zaangażowanie w orszak dziękowali wszystkim - składając także życzenia - bp P. Greger, prezydent J. Klimaszewski i ks. Piotr Hoffmann - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej, który koordynował organizację orszaku. A tej wraz z wydziałem podjęli się - po raz piąty z wielkim sercem - nauczyciele i rodzice z Bielskiego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny "Światło", prowadzącego Przedszkole "Ziarenko" i Szkołę Podstawową "Skała", we współpracy z Akcją Katolicką, Rycerzami Jana Pawła II i wspólnotą Miłość i Łaska Chrystusa. Dołączyły także szkoły podstawowe nr 1 i nr 2.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- W tym naszym trzykrotnym pokłonie wobec Nowonarodzonego wyraziliśmy prawdę o tym, że jako ludzie wiary uznajemy w nim Mesjasza oczekiwanego - mówił biskup. - I taki jest sens tego dzisiejszego świętowania, pełnego radości i nadziei. Chcę państwu życzyć na ten dzień i na to, co przed nami w ciągu całego roku niedawno rozpoczętego - tej radości, tej nadziei, które niech nie będą tylko pustym hasłem, ale niech mają swoje zakorzenienie w tym, co dzisiaj jest przedmiotem naszego świętowania - mamy wśród nas nowonarodzonego Jezusa, mamy Tego, na którego oczekiwaliśmy. On się dzisiaj każdemu z nas - bo całego światu - objawia. Niech - jak przypominał nam papież Benedykt XVI wczoraj pochowany - w naszym życiu Bóg będzie zawsze pierwszy i będzie zawsze Bogiem.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z kolei prezydent zauważył: - To bardzo radosne święto i jest dla mnie wielką radością to, że po tej przerwie pandemicznej możemy znowu Orszak Trzech Króli w naszym mieście świętować. Czasami nie pamiętamy o tym, jak ważne są symbole - szczególnie dla nas, ludzi wierzących: żłóbek, Dzieciątko Jezus, gwiazda betlejemska, kadzidło, mirra, złoto. To są obrazy, które powodują, że od razu wiemy o co chodzi i wokół tych symboli możemy tworzyć wspólnotę, nie tylko religijną, ale też społeczną naszego miasta i to jest to bardzo ważne. A zwłaszcza, jeśli za tymi symbolami kryją się wartości – wartości uniwersalne zarówno dla nas, osób wierzących, jak i dla tych, którzy może wierzą w coś innego. Ale o takich wartościach trzeba w takiej wspólnocie pamiętać, bo wtedy wspólnota jest silna. Bez wspólnych wartości, wspólnych symboli, wspólnota jest słaba albo nawet jej nie ma. I cieszę się, że jesteśmy dziś tak licznie, w tak dobrych nastrojach - mówił prezydent J. Klimaszewski.

Na bielskim Rynku każdy mógł wesprzeć także młodzież, która wraz z Fundacją LUCE przygotowuje się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie - na ich stoisku można było uraczyć się gorącymi napojami i słodkościami.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.   Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej 2023.
Urszula Rogólska /Foto Gość