"Królówka" zamiast "Palmówki" - niedziela z Carlem na os. Karpackim

Urszula Rogólska

publikacja 18.11.2022 22:29

Po raz drugi w historii świętowanie Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach odbędzie się w Niedzielę Chrystusa Króla, która w tym roku przypada 20 listopada. W naszej diecezji - po raz pierwszy w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim.

Młodzi liderzy dekanalni zapraszają na diecezjalne spotkanie młodych do kościoła Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej. Młodzi liderzy dekanalni zapraszają na diecezjalne spotkanie młodych do kościoła Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej.
Ks. Kamil Kuchejda

Spotkanie dla młodych całej diecezji rozpocznie się o 15.00 zawiązaniem wspólnoty i konferencją ks. Kamila Kuchejdy, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, poświęconą osobie bł. Carla Acutisa. Po konferencji - wspólne uwielbienie Pana Boga, a następnie „przerwa na drożdżówkę”- czyli integracja i okazja do rozmów indywidualnych. O 17.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla

- Wydaje mi się, że Carlo to błogosławiony, który może być bliski współczesnym młodym ludziom - na pewno bliższy niż patronowie wspaniali, ale jednak żyjący przed wiekami - mówi ks. Kamil. - Ubierał się jak wielu dzisiejszych nastolatków, miał podobne pasje i… został ogłoszony błogosławionym. Chciałbym, żeby ta konferencja była wprowadzeniem do peregrynacji relikwii Carla, które otrzymało nasze duszpasterstwo. Co miesiąc relikwie będą w kolejnych dekanatach i przy  nich będą mogli się spotykać młodzi w wybranym dniu - wyjaśnia.

W imieniu duszpasterstwa młodych - zapraszamy do udziału w bielskim spotkaniu!

Młodzi liderzy dekanalni z ks. Kamilem Kuchejdą na trzecim forum diecezjalnym w Bystrej Krakowskiej.   Młodzi liderzy dekanalni z ks. Kamilem Kuchejdą na trzecim forum diecezjalnym w Bystrej Krakowskiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W organizację ŚDM włączyli się także dekanalni liderzy młodych, którzy wcześniej spotkali się w ośrodku rekolekcyjnym sióstr jadwiżanek w Bystrej Krakowskiej na swoim trzecim forum. Wcześniejsze odbyły się w Pogórzu i Kętach.

To właśnie liderzy dekanalni tworzą sieć liderów parafialnych, dla których będą łącznikami. W ten sposób ma powstać diecezjalna wspólnota, która razem ze swoimi duszpasterzami będzie podejmować decyzje związane z angażowaniem się młodych w życie Kościoła bielsko-żywieckiego. To liderzy tworzą sekcje tematyczne, które będą samodzielnie wspierać działania duszpasterza.

W czasie bystrzańskiego spotkania liderzy uczestniczyli w warsztatach z komunikacji, które poprowadzili Joanna Przybylska-Pal i Tomasz Pal oraz w warsztatach o emocjach - te przygotowała dla nich Marta Tomala.

Wśród uczestników forum byli: Jakub Koźbiał z Żywca-Zabłocia, związany z liturgiczną służba ołtarza, Magda Rozmus - oazowiczka z Wilkowic i Dominik Markowski z Bielska-Białej Komorowic-Obszarów, związany ze wspólnotami LSO, oazy i grupą kandydatów do bierzmowania. Dzięki swoim dotychczasowym kontaktom z rówieśnikami z innych parafii stworzenie siatki wzajemnych kontaktów w ich przypadku nie jest trudnym zadaniem.

Liderzy dekanalni w czasie warsztatów w Bystrej Krakowskiej.   Liderzy dekanalni w czasie warsztatów w Bystrej Krakowskiej.
Ks. Kamil Kuchejda

Cała trójka marzy o integracji wszystkich grup młodzieżowych, działających w parafiach ich dekanatów. - Może raz na kwartał udałoby się nam - zależnie od pory roku - przygotować piknik, integracyjne spotkanie - po to, żebyśmy się wzajemnie poznawali i widzieli, że jest nas więcej, że w mojej okolicy mieszka wiele osób, które wierz jak ja i chcą być w Kościele - opowiadają.

Nie chcą się zamykać w swoim gronie. Mówią, że przez - głównie - media społecznościowe, już udaje się im docierać do młodych, których wcześniej nie spodziewaliby się na spotkaniach swoich wspólnot - Wystarczy pokazać prawdę, że jesteśmy szczęśliwi, że nie wstydzimy się działać w Kościele - podkreślają.

Joanna i Tomasz Palowie rozmawiali z liderami o tym, czy komunikacja - werbalna i niewerbalna - są lub nie problemem dla nich. Zwracali uwagę na pułapki, jakie mogą czyhać na nich mimo najlepszych chęci w komunikowaniu się. - Czasem oczywisty dla mnie  komunikat może być zupełnie inaczej odebrany przez odbiorcę. Zwracaliśmy uwagę na odpowiedzialność za swoje słowa - szczególnie, kiedy pracujemy z ludźmi, którzy są nam dani i "zadani" - zauważają prowadzący, podziwiając młodych liderów za ich zaangażowanie i chęć poświęcenia wolnego czasu na szkolenie.