Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic

Urszula Rogólska

publikacja 14.11.2022 16:07

Dla każdej parafii kolejne rocznice poświęcenia kościoła to swego rodzaju obchody urodzin, a odpust parafialny ku czci patrona wspólnoty - imienin. A skoro jest świętowanie, są i prezenty. Nie brakowało ich 11 listopada w Jawiszowicach.

Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic Bp Greger przewodniczył uroczystościom odpustowym w 330-letnim kościele w Jawiszowicach. Urszula Rogólska /Foto Gość

To jedna z najcenniejszych pereł Małopolski i naszej diecezji, o którą tutejsi mieszkańcy troszczą się z zaangażowaniem razem ze swoimi kolejnymi duszpasterzami. W Narodowe Święto Niepodległości, a zarazem w parafialną uroczystość odpustową 11 listopada, oddając cześć swojemu patronowi, mieszkańcy Jawiszowic świętowali z jeszcze jednego powodu - 330. rocznicy odbudowania kościoła po pożarze z 1687 roku.

Jak odnotowano w parafialnej kronice, datę pożaru sugerują dwa zdarzenia: "wzniesienie kaplicy Przemienienia Pańskiego w 1737 r. (50 lat) i kapliczki w miejscu kaźni podpalacza datowanej na 1787 r. (100 lat). Ponadto w aktach wizytacji z 1747 r. znajduje się informacja o wzniesieniu obecnego kościoła »około roku 1687«".

Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic   Jubilat - 330-letni kościół św. Marcina w Jawiszowicach. Urszula Rogólska /Foto Gość

Tegorocznym uroczystościom jubileuszowym i Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Piotr Greger, a przy ołtarzu stanęli także dziekan jawiszowicki ks. Andrzej Zając i proboszcz parafii ks. Szymon Czauderna. Zabytkową świątynię wypełnili parafianie, a wśród nich liczne poczty sztandarowe wspólnot, instytucji i stowarzyszeń, a także przedstawiciele władz samorządowych.

W kontekście wszystkich okazji, które zgromadziły uczestników liturgii, bp Greger przypomniał, że św. Marcin z Tours jest uznawany za pierwszego wyznawcę - po erze męczenników Kościoła ­- a także jednego z patronów żołnierzy i zaprosił, by w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wobec wydarzeń za naszą wschodnia granicą, szczególnie prosić o jego wstawiennictwo w modlitwie o pokój dla całego świata.

Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic   Bp Greger przewodniczył jubileuszowym uroczystościom w Jawiszowicach. Urszula Rogólska /Foto Gość

Biskup zaproponował, by w atmosferze świętowania zatrzymać się nad znaczeniem pojęcia "parafia", w kontekście nauczania św. Jana Pawła II. Przytoczył papieskie słowa, że "jest ona wspólnotą eucharystyczną, czyli wspólnotą zdolną do sprawowania Eucharystii, będącej żywym źródłem jej wzrostu i sakramentalnym węzłem doskonałej komunii z całym Kościołem".

Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic   Procesja eucharystyczna zwieńczyła uroczystości odpustowe. Urszula Rogólska /Foto Gość Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic   Proboszcz ks. Czauderna odebrał z rąk Iwony Gibas złoty medal Polonia Minor samorządu małopolskiego dla całej wspólnoty parafialnej. Urszula Rogólska /Foto Gość

Biskup zachęcił do refleksji nad znakami, by "odkrywać głębię treści, która powinna nas fascynować, mobilizować, duszpastersko uaktywniać, abyśmy nie byli biernymi widzami, którzy się nudzą, ale aktywnymi uczestnikami świętego zgromadzenia".

Podsumowując, zwrócił uwagę: - Jesteśmy wspólnotą parafialną, żyjącą w Jawiszowicach, jesteśmy ludźmi wiary, przed którymi stoi zadanie nieustannego stawania się wspólnotą zdolną do sprawowania Eucharystii. Niech nas w tym wspomaga Matka Chrystusa, którą święty Jan Paweł II nazwał Niewiastą Eucharystii, oraz wasz patron św. Marcin z Tours, dla którego Eucharystia wyznaczała rytm codzienności. Swoją pasterską gorliwością doprowadził do tego, że swoje życie uczynił Eucharystią.

Pod koniec uroczystości ks. Czauderna przypomniał, że obecna świątynia powstała po pożarze w XVII wieku. - Cieszy oko, ale nade wszystko nasze serca i dusze. Bo tu możemy się spotykać, modlić i uwielbiać Boga. Dziękujemy naszemu patronowi św. Marcinowi, biskupowi, że ponad trzy wieki otacza opieką naszą świątynię i naszą wspólnotę. Pamiętamy o budowniczych, o fundatorach, tych, którzy już poprzedzili nas na drodze do niebieskiej ojczyzny. Chcemy modlić się o łaskę wiecznego zbawienia dla nich, mając w sercu dziękczynienie za trud, jaki włożyli, by tę świątynię zbudować i przez dziesięciolecia się o nią troszczyć. Dziękujemy także wszystkim, którzy czynią to również dzisiaj - swoim wysiłkiem, ofiarami, troską - podkreślił ks. Czauderna.

Prezenty dla 330-letniej perły z Jawiszowic   Wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza z bp. Piotrem Gregerem i proboszczem ks. Szymonem Czauderną. Urszula Rogólska /Foto Gość

A skoro uroczystość odpustowa, to imieniny, nie mogło więc zabraknąć prezentów. Po procesji eucharystycznej Iwona Gibas, reprezentująca Zarząd Województwa Małopolskiego, a jednocześnie jawiszowicka parafianka, przekazała na ręce ks. Czauderny złoty medal Polonia Minor dla całej parafii. To wyróżnienie małopolskich samorządowców, przyznawane za szczególne zaangażowanie w życie regionu. Iwona Gibas przypomniała także, że w 2019 r. poprzedni proboszcz parafii ks. Henryk Zątek otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

Nie zabrakło słodkich prezentów dla uczestników Mszy św. - miejscowe gospodynie obdarowały ich brzeszczańskimi rogalami marcińskimi.

Województwo Małopolskie było Patronem Głównym uroczystości jubileuszowych.