Festiwalowe gwiazdy Gaude Cantem 2022

Alina Świeży-Sobel

publikacja 02.11.2022 06:01

W Bielsku-Białej zakończył się 17. Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem" 2022. W ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej odbył się koncert finałowy, połączony z wręczeniem nagród. Sukcesów chórzystom gratulowali przedstawiciele współorganizatorów i fundatorzy nagród. - Cieszymy się, że w tej edycji przybyło nie tylko chórów, prezentujących wysoki poziom, ale też z faktu, że występów słuchała coraz liczniejsza publiczność - zaznaczał koordynator wydarzenia Krzysztof Przemyk, prezes bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Główne trofeum wręcza wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak. Główne trofeum wręcza wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów, a także przesłuchania konkursowe i koncerty złożyły się na program 17. Międzynarodowego Festiwalu Chórów – Gaude Cantem. W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbyły się przesłuchania konkursowe, a festiwalowe koncerty w kościołach: w Bystrej Krakowskiej, w Kozach, a także w filii jasienickiego GOK w Mazańcowicach i w Klubie „Karpatek” w Bielsku-Białej. Chórzystów podziwiali także podopieczni bielskich DPS-ów.

Chór Dysonans z Poznania otrzymał nagrodę grand prix.   Chór Dysonans z Poznania otrzymał nagrodę grand prix.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej odbył się koncert finałowy 17. Międzynarodowego Festiwalu Chórów połączony z wręczeniem nagród.

Dyrektor festiwalu Gaude Cantem Krzysztof Przemyk przypominał, że to przedsięwzięcie, które wymaga wielu pomocników, i dziękował w imieniu organizatorów za zaangażowanie, dzięki któremu to wielkie święto chóralistyki mogło się odbyć. Wystąpiły chóry z Polski, Czech i Słowacji, a swoim patronatem wydarzenie objęli m.in. bp Roman Pindel i bp Adrian Korczago. W organizację wraz z bielskim oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr zaangażowały się też: ROK Bielsko-Biała, bielski Zespół Szkół Muzycznych i GOK Jasienica.

Krzysztof Przemyk czuwał nad organizacją kolejnego już festiwalu.   Krzysztof Przemyk czuwał nad organizacją kolejnego już festiwalu.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W głównym konkursie nagrodę grand prix i nominację do udziału w Konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu otrzymał chór Dysonans z Poznaniu pod dyr. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, która odebrała też nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu. Nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni sakralnej otrzymał chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Pawła Brożka.

Puchar i nagrodę dla najlepszego chóru seniora z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki odebrała Dominika Kawiorska, dyrygent tyskiego chóru Presto Cantabile.   Puchar i nagrodę dla najlepszego chóru seniora z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki odebrała Dominika Kawiorska, dyrygent tyskiego chóru Presto Cantabile.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W festiwalowym przeglądzie chórów seniora puchar otrzymał chór Presto Cantabile z Tychów, a wyróżnienie dla chórzystów z naszego regionu odebrał bielski chór Echo pod dyrekcją Teresy Adamus.

Jurorzy pod przewodnictwem prof. Elżbiety Wtorkowskiej docenili też m.in. oświęcimski zespół wokalny ROCHOir pod dyrekcją Małgorzaty Łukasik, który zajął pierwsze miejsce wśród chórów kameralnych. Nagrodę specjalną w postaci zwolnienia z opłaty wpisowej w międzynarodowym festiwalu i konkursie chóralnym w Barcelonie otrzymał chór Angelus Cantat z Głubczyc pod dyr. Tadeusza Eckerta.

Festiwal odbywa się przy współpracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji.   Festiwal odbywa się przy współpracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Cieszymy się, że w tej edycji przybyło nie tylko chórów, prezentujących wysoki poziom, ale też z faktu, że występów słuchała coraz liczniejsza publiczność - podsumowywał Krzysztof Przemyk.