Dzień Dziecka Utraconego w diecezji bielsko-żywieckiej 2022

Urszula Rogólska

publikacja 14.10.2022 23:54

W przeddzień Dnia Dziecka Utraconego, w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach spotkali się wszyscy, którzy modlitwą chcieli wesprzeć rodziców po stracie ich dzieci. W tej intencji będą się modlić także 15 października wierni w parafiach Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca.

Podczas adoracji każdy z rodziców mógł zapalić światełko pamięci dla swojego dziecka i ustawić je przy Najświętszym Sakramencie. Podczas adoracji każdy z rodziców mógł zapalić światełko pamięci dla swojego dziecka i ustawić je przy Najświętszym Sakramencie.
Urszula Rogólska /Foto Gość

​Jak mówią wierni parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci na skutek różnych okoliczności, a także samych dzieci, modlą się od czterech lat.

Podczas adoracji każdy z rodziców mógł zapalić światełko pamięci dla swojego dziecka i ustawić je przy Najświętszym Sakramencie.   Podczas adoracji każdy z rodziców mógł zapalić światełko pamięci dla swojego dziecka i ustawić je przy Najświętszym Sakramencie.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Do modlitewnych spotkań z okazji Dnia Dzieci Utraconego zachęcił ich ks. Paweł Hubczak. Tę inicjatywę kontynuują co roku. Ponownie spotkali się w piątek 14 października wieczorem - najpierw na nabożeństwie różańcowym, następnie Mszy św., której przewodniczył ks. proboszcz Jerzy Ryłko, oraz na adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwę przygotowali członkowie parafialnej scholi wraz z grupą rodziców, którzy doświadczyli straty swoich dzieci. Podczas adoracji każdy z rodziców mógł zapalić światełko pamięci dla swojego dziecka i ustawić je przy Najświętszym Sakramencie.

Przed Mszą św. obecni w czechowickim kościele odmówili Różaniec w intencji rodziców po stracie dzieci.   Przed Mszą św. obecni w czechowickim kościele odmówili Różaniec w intencji rodziców po stracie dzieci.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak przypomniał na początku Mszy św. ks. Jerzy Ryłko, obchody Dnia Dziecka Utraconego po raz pierwszy przygotowano w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Datę wyznaczono na 15 października - tyle trwałaby ciąża, licząc od 1 stycznia. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2005 roku.

- Dzień ten honoruje pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia - przypomniał ks. Ryłko, dodając, że śmierć dziecka, szczególnie dziecka poczętego, a nienarodzonego z różnych powodów, jest jedną z największych tragedii, dotykających rodziców i całe rodziny. Każdego roku dotyka ona około 50 tys. rodzin - w tej grupie ok. 40 tys. matek przeżywa poronienie, 2 tys. dzieci rodzi się martwych, kilka tysięcy dzieci umiera do 18. roku życia z powodu wypadków i chorób.

Ks. proboszcz Jerzy Ryłko przewodniczył Mszy św. sprawowanej w wigilię Dnia Dziecka Utraconego w Czechowicach-Dziedzicach.   Ks. proboszcz Jerzy Ryłko przewodniczył Mszy św. sprawowanej w wigilię Dnia Dziecka Utraconego w Czechowicach-Dziedzicach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Ryłko zauważył, że prawdopodobnie nie ma rodziny - w szerszym jej rozumieniu - która nie doświadczyłaby straty dziecka; której nie zdarzyłoby się zmierzyć z tym dramatem odwróconego porządku - bo przecież to dzieci mają odprowadzać na cmentarz swoich rodziców, nie odwrotnie. Człowiek dorastając, przygotowuje się na ten moment, że starsi rodzice odchodzą. Kiedy rodzic musi pochować swoje dziecko, doświadcza szczególnego bólu i cierpienia - świat zdaje się walić, a życie tracić sens.

Ks. proboszcz Jerzy Ryłko przewodniczył Mszy św. sprawowanej w wigilię Dnia Dziecka Utraconego w Czechowicach-Dziedzicach.   Ks. proboszcz Jerzy Ryłko przewodniczył Mszy św. sprawowanej w wigilię Dnia Dziecka Utraconego w Czechowicach-Dziedzicach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak mówił ks. Ryłko, słowa "czas leczy rany", najczęściej nie dotyczą matek, które straciły swoje dziecko - ten ból noszą w sercu do końca życia. - W tej sytuacji najlepsze jest milczenie, przytulenie, dobre wspierające słowo, spojrzenie, a przede wszystkim modlitwa - podkreślił, dodając, że to Maryja, Matka Bolesna, jest szczególną orędowniczką rodziców cierpiących z powodu straty dziecka. Sama tego niewyobrażalnego bólu doświadczyła.

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic modlili się w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci.   Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic modlili się w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci.
Urszula Rogólska /Foto Gość

O rodzicach i ich utraconych w różnym wieku dzieciach będą pamiętać także uczestnicy specjalnie przygotowanych nabożeństw - m.in. - w parafiach Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca.

Dzień Dziecka Utraconego w diecezji - 15 października 2022 r.

Cieszyn

Kościół św. Elżbiety - o 10 Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu. Po Mszy św. przeniesienie i złożenie urn z prochami dzieci nienarodzonych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym.

Bielsko-Biała Kamienica

Kościół św. Małgorzaty - pogrzeb dzieci nienarodzonych z bielskich szpitali. Rozpoczęcie o 14.30 koronką do Bożego Miłosierdzia za rodziców po stracie. O 15 - Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu oraz złożenie urn z prochami dzieci nienarodzonych na cmentarzu komunalnym w Kamienicy.

Bielsko-Biała Złote Łany

Kościół św. Józefa w Bielsku-Białej - rozpoczęcie o 17.15 modlitwą różańcową za rodziców po stracie. Następnie Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu. Kazanie wygłosi ks. Szczepan Kobielus kapelan Szpitala Pediatrycznego i Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała Hałcnów

Bazylika Nawiedzenia NMP - rozpoczęcie o 17.30 modlitwą różańcową za rodziców po stracie. Następnie Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.

Żywiec

Kościół św. Floriana - rozpoczęcie o 17.15 modlitwą różańcową za rodziców po stracie. O 18.00 - Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.