W żywieckim amfiteatrze o Carlu, babci Jadzi, burzach i zwycięstwie

Urszula Rogólska

publikacja 11.09.2022 15:39

#znowurazem - ten hasztag połączył wszystkich, którzy wypełnili amfiteatr pod Grojcem w Żywcu 10 września podczas rozpoczęcia roku formacyjnego grup dzieci i młodzieży spotykających się w bielsko-żywieckich parafiach.

Ks. Kamil Kuchejda - diecezjalny duszpasterz młodzieży - podczas Mszy św. w żywieckim amfiteatrze. Ks. Kamil Kuchejda - diecezjalny duszpasterz młodzieży - podczas Mszy św. w żywieckim amfiteatrze.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Dobrze znowu być razem. Po wakacjach, po czasie odpoczynku, który spędzaliśmy wspólnie na rekolekcjach i wyjazdach, spotykamy się, żeby razem rozpocząć nowy rok formacyjny – podkreślał tuż przed Mszą św. w Żywcu ks. Kamil Kuchejda, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Rozpoczynamy go z wyjątkowym gościem jakim jest bł. Karol Acutis. Mamy obok krzyża jego relikwie - dodał duszpaster,z wskazując na relikwiarz ustawiony przy symbolach Światowych Dni Młodzieży - krzyżu i ikonie Matki Bożej.

O relikwie bł. Carla dla diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży postarali się w Asyżu - za zgodą bpa Romana Pindla - ks. Kamil i ks. Andrzej Wołpiuk, diecezjalny koordynator ŚDM w Lizbonie. Jednym z patronów ŚDM będzie właśnie młody włoski błogosławiony. Przez najbliższy rok relikwie będą peregrynować po bielsko-żywieckich dekanatach w czasie spotkań poprzedzających ŚDM.

Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.   Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wszyscy, którzy po raz ósmy przyjechali na inaugurację roku formacyjnego do Żywca są pewni, że bez zaproszenia Ducha Świętego do działania, nic nie ma większego sensu, więc razem z diakonią muzyczną bielsko-żywieckiej oazy i ks. Kamilem Kuchejdą najpierw zaczęli od wspólnej modlitwy.

Zaraz potem przyszła kolej na rozruszanie ciała. Jak to zrobić najlepiej, doskonale wiedział Paweł Żygliński - na Instagramie "belfernapetardzie", odwołujący się do znanej myśli śp. ks. Jana Kaczkowskiego, że aby naprawdę żyć, trzeba żyć na pełnej petardzie. Na co dzień nauczyciel w szkołach mundurowych w Żywcu, Andrychowie i Wadowicach oraz założyciel Szkoły Przetrwania Żygliński, w amfiteatrze zaprosił wszystkich do żywiołowej zabawy sportowej.

Kiedy już duch i ciało były po pierwszych rozgrzewkach, na scenie pojawili się raper TAU i towarzyszący mu DJ Chester. Pochodzący z Kielc TAU czyli Piotr Kowalczyk zaprosił młodych tuż pod scenę - tu mogli nie tylko towarzyszyć mu w rapowaniu, ale przed wszystkim posłuchać świadectwa jego wiary i życia z Jezusem w każdej chwili codzienności.

Dorastając w blokowisku, gdzie widział zło i przemoc, dostrzegł i cierpienie ludzi szukających sensu i Dobrej Nowiny. Opowiadał młodym o swojej codziennej, rodzinnej modlitwie i czytaniu Pisma Świętego, a jednocześnie zachęcił do wychodzenia z komfortu, jaki daje bezpieczna wspólnota przyjaciół w parafii do miejsc, gdzie ludzie nie znają Jezusa, nie doświadczyli Jego uzdrawiającej mocy, gdzie pod maską buntu, czasem agresji, kryje się potrzeba miłości.

Raper TAU w czasie koncertu dla młodych diecezjan bielsko-żywieckch pod Grojcem w Żywcu.   Raper TAU w czasie koncertu dla młodych diecezjan bielsko-żywieckch pod Grojcem w Żywcu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

TAU wprowadził młodych do najważniejszego wydarzenia dnia - Mszy Świętej. Ale jeszcze przed liturgią o spotkaniu młodych katolików w Portugalii - Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. - mówił młodym ks. Andrzej Wołpiuk – diecezjalny koordynator ŚDM i proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie.

Ks. Wołpiuk po raz pierwszy pojechał na ŚDM w 1991 r.  na Jasną Górę. Od 1997 r. jako ksiądz był obecny na wszystkich ŚDM i uczestniczył w nich razem z grupami młodych, których niezmiennie zachęca do skorzystania z zaproszenia do tego doświadczenia wiary. Kolejna okazja - w przyszłym roku w Lizbonie, ale już w najbliższych dniach wszyscy chętni do uczestnictwa w ŚDM w ok. 40-osobowej grupie samolotowej z ks. Andrzejem, muszą zadeklarować swój zamiar wyjazdu.

Ks. Andrzej Wołpiuk z relikwiami bł. Carla Acutisa.   Ks. Andrzej Wołpiuk z relikwiami bł. Carla Acutisa.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Wyjazd planowany jest w dniach 23 lipca - 10 sierpnia 2023 r. Całość kosztów skalkulowana została obecnie na ok. 5000 zł. Kwota obejmuje bilety lotnicze, ubezpieczenie, pakiety pielgrzyma oraz uczestnictwo w Dniach w Diecezji w Coimbrze i wydarzeniach centralnych w Lizbonie, a także kilka niespodzianek - mówi ks. Andrzej. - Z racji konieczności jak najszybszego zakupu biletów lotniczych, zapisy trwają do 20 września - najpóźniej 24 września. Przy zapisie konieczna będzie wpłata 2500 zł.

Duszpasterz prosi chętnych do dołączenia do grupy o pilny kontakt mejlowy: xandrzejw@gmail.com.

Jednocześnie ks. Andrzej poprosił o modlitwę dziesiątką Różańca w intencji ŚDM. Zwłaszcza każdego 23. dnia miesiąca. - Wtedy cały świat modli się za papieża Franciszka i za organizatorów spotkania, aby Pan Bóg nam błogosławił - tłumaczył.

Mszy św.wieńczącej żywieckie spotkanie przewodniczył bp Roman Pindel, a koncelebrowali ją duszpasterze młodych z całej diecezji oraz dziekan żywiecki ks. prałat Stanisław Kozieł i proboszcz parafii konkatedralnej, ks. Grzegorz Gruszecki.

Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.   Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Homilię wygłosił ks. Kuchejda. Jak zaznaczył, wyznaczenie początku czasu jakiegoś etapu można wykorzystać do zmiany na lepsze. Mówił o swojej babci Jadzi i jej wysłużonym zeszycie z przepisami kulinarnymi. Nawet kiedy babcia Jadzia przygotowuje swój najlepszy na świecie sernik (bez rodzynek), na którego przepis zna na pamięć, wyjmuje zeszyt, upewniając się w proporcjach składników, żeby sernik był naprawdę udany.

- Fajnie by było na rozpoczęcie roku formacyjnego zrobić sobie taki przepis na udany rok - zapisać kilka punktów co jest nam potrzebne, żeby ten rok formacyjny był naprawdę pyszny, dobry, żeby nam się udał - mówił ks. Kamil, proponując, by w przepisie np. zapisać regularne uczestnictwo w spotkaniach, przygotowywanie liturgii Mszy św. dla młodzieży, udział w rekolekcjach, ewangelizacjach.

Jednocześnie odwołał się do przeczytanego fragmentu słowa Bożego - zwłaszcza fragmentu Ewangelii o wznoszeniu dwóch budowli: na skale i na piasku. Jak zauważył, obie łączy fakt, że w jedną i drugą uderzy kiedyś nawałnica.

- Różnica polega na tym, że ta zbudowana na głębokim fundamencie nie runie, w przeciwieństwie do tej drugiej. Ale w jednym i drugim przypadku trzeba się spodziewać burzy - zaznaczył duszpasterz, dodając, że obydwa obrazy symbolizują człowieka, który w jednym i drugim przypadku - jak jest napisane - słuchał Pana Jezusa. Różnica polega na tym że ten, którego symbolizuje dom na skale - wypełnił to słowo, a ten drugi nie poszedł za Jego słowem.

Jak mówił ks. Kamil, to dwie wskazówki do przepisu na nowy rok formacyjny. Pierwsza: trzeba być gotowym na burze (bo wtedy łatwiej odeprzeć ciosy), a druga: człowiek, który przeżywa kryzys, ale buduje na fundamencie z Jezusem, szybciej wstaje, bo wie dlaczego trzeba wstać.

Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.   Młodzi w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem 10 września 2022 r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Będzie nam ciężko. Jesteś w oazie - wyśmieją cię. Jesteś w LSO - liturgicznej służbie ołtarza - będziesz musiał rano wstawać. Jesteś w Dzieciach Maryi - chłopaki będą się śmiali, że to jakaś sekta. Będzie ciężko. Będą ciosy. Ale kiedy uświadomimy sobie, że będzie pod górkę, łatwiej się przygotować na stromy marsz - mówił duszpasterz młodych, podkreślając: - Zwycięstwo tego świata nie polega na tym, że świat was przewróci. Zwycięstwo tego świata polega na tym, że was przewróci i nie wstaniecie. Dopóki wstajesz - zwyciężasz.

Młodzi usłyszeli także, że to wspólnota podobnie wierzących rówieśników daje siłę. Ale jednocześnie ks. Kamil zaznaczył: - Nie wystarczy znać Jezusa, nie wystarczy słuchać słowa. Za Jezusem trzeba pójść. To pójście za Jezusem oznacza bardzo dużo wyrzeczeń, czasami jakieś straty - zauważył, dodając, że bł. Carlo Acutis mawiał, iż świętość polega na odejmowaniu: mniej mnie, a więcej Boga. - Jak będzie nas mniej, czyli będziemy umierać, to będzie w nas więcej Pana Boga. To czasem oznacza mniej czasu na komputer, mniej czasu na facebooka, mniej czasu na głupoty, więcej czasu dla drugiego człowieka. Ale kiedy pójdziemy za Jezusem, choćby się nam po drodze waliło i grzmiało burzami, to możemy być jednego pewni: dojdziemy do celu - zaznaczył ks. Kuchejda, zapraszając do odważnego wychodzenia z Ewangelią do innych: - Oprócz tego, że nas jest tylu, to pomyślcie sobie, ile osób, których tu nie ma, czeka na to, żeby im powiedzieć, że Jezus Chrystus to jest najlepsza przygoda życia, jakiej można doświadczyć…

Na zakończenie Mszy św. bp Pindel udzielił uroczystego błogosławieństwa nowej animatorce Ruchu Światło-Życie, a także wręczył nominacje nowym dekanalnym duszpasterzom młodzieży oraz liturgicznej służby ołtarza.

Ks. Kamil szczególnie podziękował także władzom miasta - burmistrzowi Antoniemu Szlagorowi - oraz przedstawicielom instytucji miejskich, dzięki którym spotkanie młodych znów mogło się w Żywcu odbyć.