Zwycięstwo w ulewnym deszczu na Magurce Wilkowickiej

Urszula Rogólska

publikacja 20.08.2022 22:46

Na osiem sobotnich spotkań wakacyjnych, w czasie pięciu przeżywali Mszę św. w deszczu lub mżawce - na finał 10. Ewangelizacji w Beskidach dziś, 20 sierpnia na Magurce Wilkowickiej, to była wręcz burzowa, nieustanna ulewa. Ale pogoda nie ma dla nich najmniejszego znaczenia.

Grupa muzyczna wspólnoty Talitha Kum podczas Mszy św. na Magurce. Grupa muzyczna wspólnoty Talitha Kum podczas Mszy św. na Magurce.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Daje Pan Bóg słońce i upał -  dziękują za nie, daje chłód i deszcz - podobnie, bo pewnie są potrzebne. Jak mówił dziś ks. Andrzej Woźniak przewodniczący Mszy św., "deszcz jest symbolem łask Ducha Świętego, których pragniemy, żeby na nas spłynęły".

Otwartość, serdeczność, życzliwość - prawdziwe, nie udawane, to coś, co zauważa w nich każdy. Nie wstydzą się wychodzić na górskie szlaki z różańcem, śpiewać podczas liturgii, kiedy obok przemykają turyści czy górscy rowerzyści. Dziś uczestnicy dziesiątej edycji Ewangelizacji w Beskidach spotkali się po raz ostatni w tym roku w wakacyjną sobotę w górach, by uczestniczyć we Mszy św. i modlić się - szczególne za małżeństwa i rodziny mieszkające w dolinach czterech stron świata.

O. Jerzy Marusia, ks. Andrzej Woźniak i ks. Adam Wandzel przy ołtarzu na Magurce.   O. Jerzy Marusia, ks. Andrzej Woźniak i ks. Adam Wandzel przy ołtarzu na Magurce.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Miejscem finału EwB była właśnie Magurka Wilkowicka - kolejny z łatwiej dostępnych szczytów beskidzkich. To zamierzona decyzja o. Bogdana Kocańdy OFMConv z Rychwaldu oraz Bernadety i Stefana Targoszów - koordynatorów EwB. Chcieli, by jak najwięcej osób skorzystało z tegorocznych spotkań.

Tak więc pierwsze spotkanie odbyło się na Rysiance. Tu trzeba było nieco więcej wysiłku, by dotrzeć do celu. Ale potem były kolejno: Kotarz, Trzy Kopce Wiślańskie, Słowianka, Krawców Wierch, Żar, Leskowiec, a raczej pobliski Groń Jana Pawła II i wspomniana Magurka.

Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.   Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dziś spotkanie przygotowane przez rychwałdzką wspólnotę Talitha Kum z o. Jerzym Marusią OFMConv rozpoczął Anioł Pański i modlitwa za małżonków. Mszę św. w intencji uczestników EwB oraz o miłość i jedność w rodzinach wraz z o. Jerzym koncelebrowali ks. Andrzej Woźniak i ks. Adam Wandzel.

W homilii o. Marusia odwołał się do przeczytanych słów fragmentu Ewangelii o faryzeuszach i uczonych w Piśmie, którzy "wszystkie swoje uczynki spełniają, żeby się ludziom pokazać" i potrzebie służenia innym, a także do tematyki kolejnego z rozważanych na szczytach praw i zasad budowania więzi małżeńskich - prawa zwycięstwa.

Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.   Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Czasami my sami jesteśmy skoncentrowani tylko na sobie, dlatego dzisiaj słowo mówi nam o pokorze. Jezus przyszedł jako sługa, żeby służyć innym i dać swoje życie na okup za wielu. W tej służbie ważne jest przygotowanie. Jezus przygotowywał się m.in. przez to, że został namaszczony Duchem Świętym i że na pustyni odbył walkę duchową, aż wreszcie to wszystko, co Jezus powiedział, wykonał. I to jest dla nas zachęta, byśmy także i my tak sobie nawzajem służyli. Nie jest to łatwe. I w tej zachęcie zawiera się dzisiejsze prawo: prawo zwycięstwa. Jakie jest najważniejsze nasze zwycięstwo? To jest zbawienie. Nic nie ma ważniejszego niż to, byśmy byli zbawieni - przekonywał.

O. Jerzy tłumaczył także, czym jest prawo zwycięstwa między osobami - w relacji małżeńskiej. - Ono polega m.in. na tym, że uczę się rezygnować z siebie, czyli służyć, rezygnować ze swojego zdania, ze swoich ambicji. Czasami to jest bardzo trudne i małżonkowie to wiedzą najlepiej, kiedy trzeba składać z siebie ofiarę - zauważył.

Ks. Andrzej Woźniak błogosławi rychwałdzkim olejkiem radości.   Ks. Andrzej Woźniak błogosławi rychwałdzkim olejkiem radości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak mówił franciszkanin, w takim rozumieniu prawa zwycięstwa nie ma wygranych po jednej stronie. - Możemy być wygrani tylko razem. A jeżeli chcemy wygrać w pojedynkę, to przegrywamy. Dlatego zachęcam was i siebie, byśmy służyli sobie nawzajem. Tym prawem zwycięstwa niech będzie to, żebyśmy razem zawsze szukali wspólnego mianownika - podkreślał.

W tym kontekście o. Marusia zwrócił także uwagę na zaufanie Panu Bogu. - Czasami wydaje się nam, że Pan Bóg nie wie, co robi, że w tym prawie zwycięstwa przegrywamy, bo muszę coś z siebie dać. A okazuje się, że kiedy mu zaufamy, On nas uratuje i da nam to zwycięstwo najważniejsze - zbawienie - wyjaśniał.

Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.   Ulewny deszcz nie przerażał uczestników Ewangelizacji w Beskidach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Mimo ulewnego deszczu wszyscy wytrwale modlili się po Mszy św. za mieszkańców czterech stron świata. Prowadzący modlitwę ks. Adam Wandzel każdej ze stron świata przypisał modlitwę za małżeństwa w zależności od ich stażu i przeżywanych doświadczeń.

Uczestnicy liturgii czekali także na ostatnie w czasie EwB namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości.

Ks. Adam Wandzel błogosławi rychwałdzkim olejkiem radości.   Ks. Adam Wandzel błogosławi rychwałdzkim olejkiem radości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Głównym organizatorem tegorocznej EwB była franciszkańska Fundacja Rodzina w Służbie Człowieka, a współorganizatorami wspólnoty związane i zaprzyjaźnione z sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie: Domowy Kościół z rejonu żywieckiego, wspólnota Damaszek z Żywca-Sporysza, wspólnota Emaus z Bestwiny i Pisarzowic, Novare z Żor, Krzew Winny z Jawiszowic,  Krucjata Wyzwolenia Człowieka z Rychwałdu, Effatha z Wadowic i - także rychwałdzka - Talitha Kum.

Za temat tegorocznych spotkań wybrano osiem spośród dwudziestu pięciu praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich, opracowanych przez o. Kocańdę. Kolejno były to: prawo Boże, prawo wspólnej wizji życia, wspólnych wartości, prawdy, wspólnego stołu, niesienia krzyża i na finał - prawo zwycięstwa.

Homilię na ten temat głosili: ks. Grzegorz Piekiełko, ks. Adrian Trzopek, ks. Adam Wandzel, ks. Tomasz Nowak, ks. Henryk Zątek, o. Paweł Kijko OFMConv, o. Przemysław Pliszczyński OCD i o. Jerzy Marusia OFMConv.