Na Jasnej Górze ze św. Bilczewskim i obietnicą: Wrócimy za rok!

Alina Świeży-Sobel

publikacja 15.08.2022 13:27

Pierwsze wzruszenia pod murami, a potem pierwsze kroki: do kaplicy Cudownego Obrazu. Tu chwila najmocniejszych przeżyć, kiedy można spojrzeć w oczy Czarnej Madonny i zostawić Jej te najważniejsze intencje. A potem uroczysta polowa Msza św., pod przewodnictwem bp. Romana Pindla koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej, z księżmi przewodnikami na czele.

Wspólne pielgrzymowanie do Pani Jasnogórskiej zakończyła polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wspólne pielgrzymowanie do Pani Jasnogórskiej zakończyła polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Witając pątników na Mszy św. przeor jasnogórskich paulinów o. Samuel Pacholski dziękował im wszystkim za obecność, a także za świadectwo wiary, jakie złożyli wędrując na Jasną Górę.

Przeor paulinów o. Samuel Pacholski powitał bielsko-żywieckich pątników.   Przeor paulinów o. Samuel Pacholski powitał bielsko-żywieckich pątników.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Serdeczne powitania usłyszeli też księża przewodnicy: ks. Damian Koryciński, główny przewodnik, ks. Sławomir Młodzik z Andrychowa i przewodnik rowerowej pielgrzymki z Andrychowa ks. Kazimierz Walusiak. ks. Piotr Rajda z Czechowic-Dziedzic, ks. Łukasz Kubas z Oświęcimia, a zwłaszcza jubilat świętujący 50-lecie kapłaństwa i wielokrotny pielgrzym - ks. prał. Stefan Sputek z Cieszyna oraz wieloletni przewodnik bielsko-żywieckich pątników - ks. prał. Józef Walusiak.

Pielgrzymi modlili się najpierw przed obrazem w kaplicy.   Pielgrzymi modlili się najpierw przed obrazem w kaplicy.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W homilii skierowanej do pielgrzymów na wałach jasnogórskich podczas Mszy św. na zakończenie pielgrzymki bp Roman Pindel wskazywał na przykład wielkiego czciciela Maryi - św. abp. Józefa Bilczewskiego, od 1900 r. arcybiskupa archidiecezji lwowskiej, który w trwającym Roku Jubileuszowym przed setną rocznicą śmierci stał się szczególnym patronem diecezjalnej pielgrzymki.

Tu zawierzali swoje pielgrzymkowe intencje.   Tu zawierzali swoje pielgrzymkowe intencje.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Dostrzegł niezwykłe dziedzictwo czci Matki Bożej w swojej katedrze we Lwowie, w której w 1661 r. składał śluby król Jan Kazimierz - mówił bp Pindel, przypominając, że król uznawał Maryję za Królową Korony Polskiej i powierzył Jej opiece wszystkich mieszkańców Polski. Tę myśl podejmowało założone we Lwowie w ostatnich latach XIX w. Bractwo Maryi - Królowej Korony Polskiej.

Bp Roman Pindel w homilii przypomniał liczne związki pasterskiej posługi św. abp. Bilczewskiego z kultem Pani Jasnogórskiej.   Bp Roman Pindel w homilii przypomniał liczne związki pasterskiej posługi św. abp. Bilczewskiego z kultem Pani Jasnogórskiej.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wymieniając cały szereg starań abp. Bilczewskiego, związanych z upowszechnieniem nadanego Matce Bożej tytułu i ustanowieniem święta Królowej Korony Polskiej, bp Pindel przypominał, że najpierw to święto obowiązywało od 1909 r. w archidiecezji lwowskiej i diecezji przemyskiej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało w 1923 r. rozciągnięte na wszystkie diecezje i obchodzone było 3 maja.

Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel.   Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Święto i jego obchody od tej pory kształtują w Polakach od najmłodszych lat świadomość wielkiej roli Matki Najświętszej w naszej ojczyźnie, ale także wychowują do posłuszeństwa i służby według wskazań Królowej Polski - podkreślał bp Pindel i dodawł, że to abp Bilczewski starał się, by skradzione w 1909 r. korony z obrazu na Jasnej Górze zastąpiły nowe, poświęcone i podarowane przez papieża, a nie przez rosyjskiego cara.

Śpiewom pielgrzymów przewodziła Mała Jetelinka z Jaworzynki - z Moniką Wałach-Kaczmarzyk na czele.   Śpiewom pielgrzymów przewodziła Mała Jetelinka z Jaworzynki - z Moniką Wałach-Kaczmarzyk na czele.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- To abp Bilczewski przewodniczył potężnej delegacji Polaków ze wszystkich trzech zaborów, dziękujących za wspaniałomyślny dar ojca świętego - zaznaczył kaznodzieja i przypomniał, że władze carskie ukarały za to abp. Bilczewskiego, uniemożliwiając mu przybycie na Jasną Górę. A kiedy już przybył w 1917 r. jako pielgrzym, do jasnogórskich paulinów, powiedział: „Tu cała historia Jasnej Góry, cudowny obraz Matki Bożej co dzień do was mówi. Kochajcie Ją, czuwajcie przy Niej, aby kolejne pokolenia narodu nabierały życia przy sercu Królowej Polski”. - Dokładnie według słów arcybiskupa, wypowiedzianych na Jasnej Górze ponad sto lat temu, przybywamy także w naszym pokoleniu, aby zgodnie z jego życzeniem nabierać życia przy sercu Królowej Polski. Przybywamy dziś i zamierzamy wciąż przybywać! - mówił bp Pindel w imieniu pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej.

W imieniu pielgrzymów za gościnę na Jasnej Górze dziękował główny przewodnik - ks. Damian Koryciński.   W imieniu pielgrzymów za gościnę na Jasnej Górze dziękował główny przewodnik - ks. Damian Koryciński.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Przyszliśmy do Jezusa i naszej Matki z różnych stron naszej diecezji: z Oświęcimia, Cieszyna, Bielska-Białej, Andrychowa, Czechowic-Dziedzic. Chcemy, Matko Najświętsza, wrócić do naszych domów, miejsc pracy i odpoczynku, z Bożą sprawą, abyśmy mogli być Bogiem silni i innym Boga dawać. I chcemy tu wrócić za rok! - mówił na zakończenie Mszy św. ks. Damian Koryciński.