Bogumiła, Ewa i Wioletta założyły dziś obrączki dziewic konsekrowanych

Urszula Rogólska

publikacja 25.06.2022 22:33

Trzy kolejne mieszkanki diecezji bielsko-żywieckiej zdecydowały się dziś na oddanie swojego życia Panu Bogu podczas obrzędu konsekracji dziewic w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Tym samym dołączyły do grona dziewięciu diecezjanek, które podjęły ten krok w ciągu minionych dziewięciu lat.

Od lewej: Wioletta Rzepa, Ewa Hutniczak i Bogumiła Dunikowska podczas uroczystości konsekracji dziewic. Od lewej: Wioletta Rzepa, Ewa Hutniczak i Bogumiła Dunikowska podczas uroczystości konsekracji dziewic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Nie mają poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne, a jednak też są osobami konsekrowanymi. Same pracują na swoje utrzymanie i dbają o czas na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy. Dziś ich grono poszerzyło się o kolejne trzy panie.

Po kilkuletnim przygotowaniu formacyjnym, prowadzonym pod kierownictwem o. Innocentego Kiełabasiewicza OFM, dziś w święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, trzy panie: Wioleta Rzepa pochodząca z parafii św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej i związana także z bielską parafią NSPJ, Ewa Hutniczak z parafii św. Urbana w Kobiernicach i Bogumiła-Faustyna Maria Dunikowska z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, zdecydowały się poświęcić Bogu swoje życie całkowicie i na zawsze, jako dziewice konsekrowane.

Kiedy biskup Piotr Greger zapytał dziś każdą z nich: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?", odpowiedziały: "Tak, chcę". A znakiem zaślubin stała się złota obrączka oraz otrzymana z rąk biskupa księga liturgii godzin - brewiarz.

Od lewej: Ewa Hutniczak, Bogumiła Dunikowska i Wioletta Rzepa podczas uroczystości konsekracji dziewic.   Od lewej: Ewa Hutniczak, Bogumiła Dunikowska i Wioletta Rzepa podczas uroczystości konsekracji dziewic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uroczystość odbyła się w bielskim kościele NSPJ, a Mszy św. z obrzędem konsekracji dziewic przewodniczył biskup Piotr Greger. Wśród sprawujących liturgię byli także o. Innocenty Kiełbasiewicz, proboszczowie parafii, z których pochodzą kandydatki i z którymi są związane, ich kierownicy duchowi i spowiednicy, a wśród uczestników - także najbliżsi i przyjaciele.

W czasie śpiewania litanii do Wszystkich Świętych kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych trwały w postawie najwyższego uniżenia.   W czasie śpiewania litanii do Wszystkich Świętych kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych trwały w postawie najwyższego uniżenia.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Decyzję o dziewictwie konsekrowanym kobiety podejmowały już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Z czasem stan ten zastąpiły zgromadzenia zakonne, ale Kościół wrócił do konsekracji w latach 60. XX wieku dzięki papieżowi Pawłowi VI.

W diecezji bielsko-żywieckiej pierwsza uroczystość konsekracji dziewicy odbyła się 8 kwietnia 2013 r., a następnie - łącznie z dzisiejszą - jeszcze cztery razy.

Obrączki i brewiarz, które dziewice konsekrowane odebrały z rąk biskupa Piotra Gregera.   Obrączki i brewiarz, które dziewice konsekrowane odebrały z rąk biskupa Piotra Gregera.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Zaleca się im, aby dla lepszego spełnienia obowiązku modlitwy odmawiały codziennie Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

Obrzędy konsekracji objęły: wezwanie dziewic, homilię, odpowiedź kandydatek na pytania biskupa: czy chcą do końca życia trwać w dziewictwie oraz służbie Bogu i Kościołowi, naśladować Chrystusa oraz być Jemu zaślubionymi.

Podczas Mszy św. z obrzędem konsekracji dziewic.   Podczas Mszy św. z obrzędem konsekracji dziewic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Następnie, po litanii do Wszystkich Świętych, panie odnowiły swoje postanowienie życia w doskonałej czystości, po czym biskup Greger odśpiewał modlitwę konsekracji i przekazał im oznaki konsekracji: obrączki i księgi brewiarza.

W homilii bp Greger zauważył, że dzisiejsza liturgia stanowi dowód, że człowiek żyjący w świecie jest w stanie uczestniczyć w tym, co należy do Boga Ojca.

- Dlatego obrzęd konsekracji dziewic może u niektórych powodować zdziwienie. To jest wydarzenie, które można przeżywać tylko w kategoriach otrzymanej łaski; jest to łaska nie tylko dla konkretnej osoby, ale łaska dla Kościoła. Nie można tego - podobnie jak sakramentu małżeństwa - przeżyć w oderwaniu od wiary. Jeśli zabraknie tego spojrzenia, wówczas obraz dzisiejszego wydarzenia będzie niepełny, fałszywy i dezorientujący uczestników. Dlatego współczesny świat ma czasem problem ze zrozumieniem i akceptacją tego, co dziś wydarzy się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa mówił bp Piotr.

Podczas obrzędów konsekracji dziewic.   Podczas obrzędów konsekracji dziewic.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak podkreślił, dziewictwo konsekrowane nie jest żadną ucieczką od życia, ani dystansowaniem się od problemów codzienności, ale jest dobrowolną rezygnacją z życia małżeńskiego i świadomym pójściem za Jezusem ze względu na całkowitą, oblubieńczą miłość Jemu okazywaną.

- Niech dzisiejsza liturgia, w czasie której nasze siostry: Bogumiła, Wioletta i Ewa poświęcą Bogu swoje życie całkowicie i na zawsze, będzie dla każdego z nas okazją do refleksji nad swoim powołaniem, nad aktualnym stanem jego realizacji. Niech wierność na drodze będącej owocem odpowiedzialnego wyboru, będzie potwierdzeniem, że - jak Jezus - mamy być zawsze w sprawach Ojca, a nagrodą niech będzie obiecane nam uczestnictwo w jedności z Bogiem na wieki - dodał bp Greger.

Obrączka i brewiarz - znaki zaślubin dziewicy konsekrowanej Jezusowi Chrystusowi.   Obrączka i brewiarz - znaki zaślubin dziewicy konsekrowanej Jezusowi Chrystusowi.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Kobieta, która odkrywa swoje powołanie do życia w dziewictwie konsekrowanym, powinna zgłosić się do księdza biskupa, który zdecyduje o jej przyjęciu i określi czas przygotowania. Zazwyczaj to 4–6 lat. Do formacji mogą zostać przyjęte kobiety, które nigdy nie zawierały małżeństwa i nie żyły w stanie przeciwnym czystości, a przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym, poświęconym służbie Kościołowi. Ważne jest również zdrowie psychiczne.

Świadectwo powołania i życia jednej z bielsko-żywieckich dziewic konsekrowanych znajdziecie tutaj: Tajemnica OV.