Skoczowski Szlak prof. Jana Hermy

Alina Świeży-Sobel

publikacja 18.06.2022 04:59

W Muzeum św. Jana Sarkandra odbyło się otwarcie skoczowskiego Szlaku prof. Jana Hermy, rzeźbiarza, który w tym mieście pozostawił szereg swoich dzieł. To forma upamiętnienia artysty, który także na wniosek Muzeum św. Jana Sarkandra został włączony w poczet wybitnych osobowości Panteonu Górnośląskiego. Otwarcie Panteonu odbędzie się 19 czerwca w Katowicach.

Skoczowski Szlak prof. Jana Hermy Kustosz muzeum Jakub Staroń wręczył żonie prof. Jana Hermy dokument otwarcia szlaku i nominacji do Panteonu Górnośląskiego. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Kustosz Jakub Staroń podkreślał, że inicjatywa wiąże się z włączeniem prof. Hermy do grona bohaterów Panteonu Górnośląskiego. Na tej wystawie, otwieranej 19 czerwca w katowickiej archikatedrze, znajdą się prezentacje sylwetek ponad 160 osób zasłużonych dla regionu. W tym gronie znalazł się zmarły w 2019 r. prof. Herma.

Skoczowski Szlak prof. Jana Hermy   Wstęgę symbolicznie przecięła żona prof. Hermy wraz z synem. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Cieszymy się, że to dzięki naszej rekomendacji prof. Herma został włączony w poczet wybitnych osobowości Śląska. Jesteśmy też wdzięczni, że tylu znakomitych gości przybyło na tę uroczystość - mówił J. Staroń, witając zebranych. - Profesor Herma był rzeźbiarzem ekumenicznym. Dzięki sztuce budował wytrwale na Śląsku Cieszyńskim mosty dialogu między dwiema konfesjami. Był ewangelikiem, który tworzył też dla papieża Jana Pawła II - podkreślał J. Staroń.

Skoczowski Szlak prof. Jana Hermy   Wykład poświęcony twórczości prof. Hermy wygłosiła prof. Ewa Chojecka. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na skoczowskim Szlaku prof. Hermy znalazło się 9 jego prac. W Sarkandrówce znajduje się pierwsza - płaskorzeźba św. Jana Sarkandra na tle miejskiego ratusza. To kopia dzieła, które radni Skoczowa wręczyli papieżowi w maju 1995 roku.

Skoczowski Szlak prof. Jana Hermy   Dla gości wystąpili multiinstrumentalista Józef Broda i zespół Mała Jetelinka z Moniką Wałach-Kaczmarzyk. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Są na tej liście m.in. obelisk na Kaplicówce, upamiętniający miejsce ołtarza, przy którym papież sprawował Mszę św. w maju 1995 r., medalion z wizerunkami patronów - Świętych Apostołów Piotra i Pawła na ścianie kościoła katolickiego, a także figura Chrystusa Ukrzyżowanego z ewangelickiego kościoła.

Tę ostatnią rzeźbę bp Paweł Anweiler wręczył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas ekumenicznej modlitwy w tej świątyni, która odbyła się tuż przed Mszą św. dziękczynną za kanonizację św. Jana Sarkandra, sprawowaną pod przewodnictwem papieża na Kaplicówce w 1995 roku.