Na Kaplicówce o św. Janie Sarkandrze i nowych szafarzach Komunii Świętej

Alina Świeży-Sobel

publikacja 12.06.2022 11:26

W Skoczowie odbyły się diecezjalne obchody ku czci św. Jana Sarkandra. Pielgrzymi pod przewodnictwem biskupów: Romana Pindla i Piotra Gregera modlili się przy relikwiach świętego w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a następnie w procesji przeszli na wzgórze Kaplicówki, do sanktuarium świętego, gdzie witał wszystkich ks. kan. Witold Grzomba.

Procesja na Kaplicówkę - z relikwiami św. Jana Sarkandra. Procesja na Kaplicówkę - z relikwiami św. Jana Sarkandra.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Biskup Roman Pindel przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez tegorocznych neoprezbiterów, a w homilii zachęcił do wdzięczności za nowych kapłanów i do modlitwy za przygotowujących się do święceń oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

- Dziś gromadzimy się na wzgórzu Kaplicówka, nad miastem, w którym 20 grudnia 1567 roku przyszedł na świat późniejszy jezuita i męczennik św. Jan Sarkander, jeden z patronów naszej diecezji. Wielokrotnie i na wielu miejscach wypełniały się w jego życiu słowa Jezusa wypowiedziane do apostołów: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei i aż po krańce świata”. Hojnie obdarowany przez Ducha Świętego gorliwie pracował w różnych kolegiach jezuickich, natomiast wyjątkowy dar męstwa, który sprawia, że świadek wiary w Chrystusa nie cofa się nawet przed groźbami i śmiercią okazał się potrzebny i owocny, gdy 17 marca 1620 roku w Ołomuńcu składał wyznanie wiary i przyjął śmierć męczeńską. Dziękujemy dziś Bogu za świadectwo wiary syna ziemi cieszyńskiej i za jego głos, który wciąż przyzywa nas do wierności Jezusowi i wobec wiary Kościoła - mówił bp Pindel.

Modlitwom pod papieskim krzyżem na Kaplicówce przewodniczył bp Roman Pindel.   Modlitwom pod papieskim krzyżem na Kaplicówce przewodniczył bp Roman Pindel.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podczas tej liturgii miała miejsce także uroczystość ustanowienia 40 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, którzy dołączą do grupy już posługujących 202 szafarzy. Ta posługa w naszej diecezji trwa już od 25 lat, a nadzwyczajni szafarze pełnią bardzo ważną rolę, pomagając przy rozdawaniu Komunii Świętej w niedziele i święta, a także docierając z Komunią do chorych i starszych, którzy pozostają w domach.

Nowi szafarze przed ołtarzem na Kaplicówce.   Nowi szafarze przed ołtarzem na Kaplicówce.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przede wszystkim mają dotrzeć z Komunią do chorych i starszych pozostających w domach, zwłaszcza w niedzielę. Pomagają także przy rozdawaniu Komunii w niedzielę, święta i wielkie uroczystości. Są parafie, w których kilku szafarzy po niedzielnej Eucharystii, w której uczestniczyli i rozdawali Komunię, zabierają Najświętszy Sakrament i zanoszą do kilku domów, w których czekają osoby nie mogące udać się do kościoła.

Bp Pindel ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej i modlił się o Boże błogosławieństwo dla nich.   Bp Pindel ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej i modlił się o Boże błogosławieństwo dla nich.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Chciałbym w tym miejscu podziękować dziś naszym nadzwyczajnym szafarzom, zwłaszcza, że niektórzy z nich wiernie wypełniają tę posługę od wielu lat. Dziękuję także nowym za gotowość i zapowiadaną gorliwość w tym posługiwaniu. Stanowi to o bogactwie Kościoła w dary, posługiwania i urzędy, także konkretnej parafii - dodawał bp Pindel i przypominał: - W naszej diecezji pierwszych szafarzy ustanowiono w 1997 roku. Do dziś ustanowiono ich w sumie 290, choć czynnych pozostaje 202. Dziś rozpoczyna swoją posługę 40 nowych, co stanowi dobry wzrost wobec liczby aktualnie posługujących.

Na Kaplicówce o św. Janie Sarkandrze i nowych szafarzach Komunii Świętej