Młodzi bibliści u świętego arcybiskupa w Wilamowicach

Alina Świeży-Sobel

publikacja 29.04.2022 19:53

W Wilamowicach rywalizowali uczestnicy finału 27. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z pięciu diecezji. Rozwiązywali niełatwy test przygotowany przez ks. Sławomira Szczotkę, a także modlili się w sanktuarium pochodzącego z Wilamowic św. abp. Józefa Bilczewskiego.

Laureaci tegorocznej edycji KWB. Laureaci tegorocznej edycji KWB.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Uczniowie klas 6-8 z pięciu diecezji z terenu województwa śląskiego uczestniczyli w finałowym teście 27. Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się w Zespole Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.

Po rozwiązaniu testu młodzi bibliści wraz ze swymi katechetami modlili się w sanktuarium św. Bilczewskiego podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem wikariusza generalnego ks. Marka Studenskiego a wśród modlitewnych intencji była prośba o Boże błogosławieństwo dla Marioli Dylewskiej-Mitoraj, dyrektor wilamowickiego Zespołu Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego, w której odbywał się biblijny konkurs.

Mszy św. w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego przewodniczył ks. dr Marek Studenski.   Mszy św. w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego przewodniczył ks. dr Marek Studenski.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Postać św. Bilczewskiego przybliżał młodym biblistom ks. prał. Stanisław Morawa. - Chcę wam zwrócić uwagę w tej barwnej postaci na dwie charakterystyczne cechy św. Bilczewskiego: jego troskę o mądrość i pęd do wiedzy. Był zawsze najpilniejszym uczniem i szybko został profesorem, wykładowcą teologii i rektorem we Lwowie. Tam też został arcybiskupem, a cechą charakterystyczną jego posługi była też troska o młodzież i dzieci. W liście pasterskim do nich prosił, żeby budowali swoją przyszłość na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus - wskazywał ks. prał. Morawa, zachęcając, by poznawali całą charakterystykę świętego dzięki lekturze książki „Boży muszkieter”, którą otrzymali w prezencie. - Cieszę się, że jesteście tutaj i chcę was zachęcić do modlitwy za wstawiennictwem św. Bilczewskiego. Zapraszam na nabożeństwa, które odbywają się we wtorki.

Finaliści z diecezji bielsko-żywieckiej i ich opiekunowie.   Finaliści z diecezji bielsko-żywieckiej i ich opiekunowie.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ks. dr Tomasz Chrzan, diecezjalny wizytator katechizacji, opowiedział o ciekawych dziejach Wilamowic i specyfice tutejszej kultury. Przedstawił też historyczny kontekst działalności abp. Bilczewskiego, uznawanego przez papieża Piusa XI za najwybitniejszego w tamtym czasie biskupa na świecie. Jak wyjaśniał ks. dr Chrzan, abp Bilczewski był lwowskim metropolitą w burzliwym czasie wojen, a także w trudnym środowisku, które tworzyli ludzie wielu narodowości i religii. - Musiał to wszystko jakoś godzić, a jedną z ważnych jego cech była troska o pokój. Słynął także z wielkiej troski o ubogich, a wśród których kazał się pochować na Cmentarzu Janowskim - mówił ks. dr Chrzan.

Bp Roman Pindel wręczył nagrody dla katechetów, których uczniowie zostali laureartami konkursu.   Bp Roman Pindel wręczył nagrody dla katechetów, których uczniowie zostali laureartami konkursu.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Abp Bilczewski to święty, który działał nie tylko w tamtym trudnym czasie, ale działa także dziś i wyprasza liczne łaski. Dokonują się cuda za jego wstawiennictwem, ludzie otrzymują łaski uzdrowienia - podkreślał ks. Studenski, zachęcając młodych do wspólnej modlitwy o pokój na Ukrainie, gdzie biskupem był święty z Wilamowic.

Ks. Krzysztof Wilk opiekował się aż dwiema finalistkami konkursu: Alicją Zając i Dominiką Giec z Pierśćca.   Ks. Krzysztof Wilk opiekował się aż dwiema finalistkami konkursu: Alicją Zając i Dominiką Giec z Pierśćca.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

O jego postaci przypominał też wystrój szkolnej sali, w której się zgromadzili i książki, jakie otrzymali na pamiątkę. Do odwiedzania miejscowości zapraszał ich burmistrz Marian Trela, a dyrektor szkoły Mariola Dylewska-Mitoraj życzyła, by wiedza, którą wykazali się w konkursie, a także to, czego doświadczyli w Wilamowicach pomagało im w dalszym życiu.

Mariola Dylewska-Mitoraj, dyrektor Zespołu Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.   Mariola Dylewska-Mitoraj, dyrektor Zespołu Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Trzeba podkreślić świetne przygotowanie uczniów do konkursu, bo choć pytania nie były łatwe, większość prawidłowo odpowiedziała na ponad połowę, zdobywając tym samym status finalisty konkursu - mówił ks. Sławomir Szczotka, autor finałowego testu. W gronie laureatów znaleźli się: Teresa Gandor i Arkadiusz Jasiak – oboje z Zabrza (diec. gliwicka) oraz Bogdan Kucharski z Jaworzna (diec. sosnowiecka). Nagrody dla zwycięzców i ich opiekunów wręczyli wspólnie: bp Roman Pindel i wicekurator Jacek Szczotka, a wszystkim gratulował ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego, wraz ze współpracownikami czuwający nad organizacją konkursu.

Autorem konkursowych pytań był ks. Sławomir Szczotka.   Autorem konkursowych pytań był ks. Sławomir Szczotka.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Bardzo cenne jest studiowanie Pisma Świętego: systematyczne, z notatkami, z przypisami, a także praktycznym odniesieniem do własnego życia: czytam - rozumiem - trochę pamiętam, ale przede wszystkim pytam, co to dla mnie znaczy w moich decyzjach i co powinienem zmienić. Życzę, abyście naprawdę chłonęli z tego najlepszego podręcznika, jaki jest nam dany na całe życie - mówił bp Pindel.