Powrócił festiwal Sacrum in Musica

Alina Świeży-Sobel

publikacja 15.04.2022 12:05

Ekumeniczny 21. Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu - Sacrum in Musica odbył się w Bielsku-Białej po przerwie spowodowanej pandemią i pojawił się w nowej odsłonie. Kontynuował założenia prezentacji muzyki religijnej różnych tradycji...

Koncert inauguracyjny festiwalu odbył się w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Koncert inauguracyjny festiwalu odbył się w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Nad jego programem czuwali muzycy zespołu The Treex z Jackiem Obstarczykiem, na całość wydarzeń zaprosili: prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wraz z Bielskim Centrum Kultury i. M. Koterbskiej, a honorowym patronatem objęli: bp Roman Pindel i bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Sprawdziły się zapowiedzi organizatorów, że atrakcji nie zabraknie mimo obowiązujących do niedawna ograniczeń, które uniemożliwiły udział zagranicznych gwiazd.

W koncercie inauguracyjnym niezapomnianych wrażeń dostarczyła Bielska Orkiestra Kameralna, która wraz z solistami: Natalią Kawałek-Plewniak i Rafałem Tomkiewiczem oraz pod batutą ukraińsko-polskiego dyrygenta Yaroslava Shemeta wykonała m.in. „Stabat Mater” Pergolesiego.

Głębokich doznań nie zabrakło podczas koncertu muzyki pasyjnej, który w wykonaniu zespołu Camerata Silesia i instrumentalistów: Daniela Strządały, Pawła Gusnara i Michała Kozińskiego odbył się po raz pierwszy w ewangelickim kościele w Starym Bielsku.

Także energetyczna muzyka klezmerska po raz pierwszy rozbrzmiewała w nowym wnętrzu: w sali ceremonii przy bielskim cmentarzu żydowskim, gdzie grupa Neoklez zagrała utwory ze swojej najnowszej płyty „Votum separatum”.

Na finał porwały słuchaczy żywiołowe utwory muzyki gospel, które pod dyrekcją Briana Fentressa, dyrygenta i światowej sławy wokalisty, zaśpiewał w BCK Bielski Chór Gospel.

Wrażeń nie brakowało i najlepszą oceną były brawa, jakimi publiczność nagradzała nie tylko wykonawców, ale także deklarację organizatorów: - Jesteśmy, trwamy i planujemy kolejne festiwale!