Dla żołnierzy wyklętych kwiaty, modlitwa i łzy - na Żywiecczyźnie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 20.03.2022 05:01

Uroczystości obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się w kilku miejscowościach: Ciścu, Milówce, Żywcu, Radziechowach, a także na Zapolance. Obok delegacji oficjalnych, uczestniczyli w nich też przedstawiciele rodzin żołnierzy, walczących na Żywiecczyźnie w oddziałach zgrupowania NSZ dowodzonego przez mjr. Henryka Flamego "Bartka", w tym w oddziale Antoniego Bieguna "Sztubaka".

Kwiaty złożono pod obeliskiem żołnierzy NSZ w Milówce. Kwiaty złożono pod obeliskiem żołnierzy NSZ w Milówce.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Uroczyste Msze św. sprawowane były także m.in. w Radziechowach, w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, w Ciścu, w żywieckiej konkatedrze. Kwiaty złożone zostały pod żywieckim budynkiem UB, gdzie byli torturowani partyzanci i pod pomnikiem na skwerze NSZ, przy symbolicznym nagrobku pomordowanych żołnierzy NSZ przed kościołem w Ciścu, przy obelisku w Milówce i na Zapolance.

Uroczystości przy symbolicznej mogile partyzantów przed kościołem w Ciścu.   Uroczystości przy symbolicznej mogile partyzantów przed kościołem w Ciścu.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wszędzie wspominano bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, a także podkomendnych mjr. Henryka Flamego „Bartka” ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, członków organizacji Wolność i Niepodległość. Wśród delegacji składających kwiaty byli przedstawiciele władz samorządowych województwa śląskiego z wicemarszałek Beatą Białowąs i radnymi: Stanisławem Baczyńskim i Agnieszką Biegun, a także wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik i wójt Milówki Robert Piętka.

W obchodach uczestniczył m.in. wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.   W obchodach uczestniczył m.in. wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W Milówce odbył się też wykład dr. Tomasza Greniucha poświęcony m.in. prawdziwej historii bohaterskiego por. Stanisława Kopika „Zemsty”, oficera WOP, walczącego w zgrupowaniu NSZ „Bartka” do wiosny 1947 r., a w 1948 r. aresztowanego i zabitego w Warszawie, a przez propagandę w czasach PRL oczernianego i fałszywie przedstawianego jako sprawca gwałtu.

Wręczenie odznaki "Zasłużonego dla Województwa Śląskiego" dla Janusza Sporka z Rajczy.   Wręczenie odznaki "Zasłużonego dla Województwa Śląskiego" dla Janusza Sporka z Rajczy.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Z kolei w Ciścu przedstawiciele rodziny Janusza Sporka z Rajczy odebrali złotą odznakę „Zasłużonego dla Województwa Śląskiego”, przyznaną mu za patriotyczną działalność w środowisku Polaków w USA.