"Zawsze młodzi" z Kamienicy zaprosili na wieczór przed ikoną Bogurodzicy

Urszula Rogólska

publikacja 13.12.2021 22:56

Ikona Matki Bożej na ołtarzu, zapach kadzidła, blask woskowych świec, śpiew Akatystu ku czci Bogurodzicy i hymnu Agni Parthene - tak 12 grudnia chór "Semper Iuvenis" z bielskiej parafii św. Małgorzaty wprowadził w drugą część Adwentu uczestników wyjątkowego nabożeństwa.

Ikona Matki Bożej znalazła się w centrum modlitwy w Kamienicy. Ikona Matki Bożej znalazła się w centrum modlitwy w Kamienicy.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Zawsze młodzi - tak chórzyści kamienickiego zespołu tłumaczą swoją łacińską nazwę Semper Iuvenis. I jak na "zawsze młodych" przystało, śpiewacy prowadzeni przez Mateusza Mikołajczyka do swojego repertuaru wciąż dołączają nowe utwory, wymagające od nich niemałego wysiłku i nakładu pracy. Tak było i z przygotowaniami śpiewów na adwentowe nabożeństwo. Chór przygotował Akatyst ku czci Bogurodzicy (w języku polskim) oraz hymn Agni Parthene, który wykonali w języku greckim na początku i końcu nabożeństwa.

Chór "Semper Iuvenis" pod kierownictwem Mateusza Mikołajczyka.   Chór "Semper Iuvenis" pod kierownictwem Mateusza Mikołajczyka.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak tłumaczył Mateusz Mikołajczyk, przygotowany Akatyst, to jeden z najstarszych hymnów ku czci Matki Najświętszej. Jego historia sięga V w. Autorem tekstu jest najprawdopodobniej św. Roman Pieśniarz. Legenda mówi, że we śnie ukazała mu się Matka Boża, która dała mu do spożycia zwój. Rano miał wyśpiewał jego treść.

Po raz pierwszy Akatyst autorstwa św. Romana wykonano w 626 r. w Konstantynopolu. Najwierniejszy polski przekład tekstu napisał natomiast w 1980 r. marianin o. Sergiusz Jan Gajek.

Akatyst wykonuje się w postawie stojącej. Składa się z 24 strof w dwóch częściach. Pierwsza przedstawia życie Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni, a druga - rozważania boskiej i ludzkiej natury Chrystusa oraz dziewictwa Maryi.

Ikona Bogurodzicy z Pogórza w kamienickiej świątyni.   Ikona Bogurodzicy z Pogórza w kamienickiej świątyni.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Nabożeństwo w Kamienicy rozpoczęło wprowadzenie przez ks. Damiana Korycińskiego ikony Bogurodzicy, którą na ten wieczór parafii użyczył ks. proboszcz Ignacy Czader z Pogórza. W czasie nabożeństwa każdy mógł podejść do obrazu i zapalić świecę symbolizującą osobistą intencję każdego z uczestników.

Ks. Koryciński zachęcił uczestników nabożeństwa, by na nowo odkryli Maryję jako przewodniczkę Adwentu i drogę do duchowej łączności z Kościołami Wschodu.