Droga synodalna w Kościele bielsko-żywieckim rozpoczęta

Urszula Rogólska

publikacja 18.10.2021 20:36

- Ojciec święty zaprasza, abyśmy wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego, dawali świadectwo i wyrażali pragnienia odnośnie do naszego Kościoła - mówił bp Roman Pindel 17 października w bielskiej katedrze podczas Mszy św., która rozpoczęła diecezjalny etap XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Bp Roman Pindel wraz z duszpasterzami i wiernymi zainaugurował drogę synodalną w diecezji bielsko-żywieckiej. Bp Roman Pindel wraz z duszpasterzami i wiernymi zainaugurował drogę synodalną w diecezji bielsko-żywieckiej.
Marian Szpak

W liturgię włączyli się reprezentanci różnych stanów. Procesja wejścia miała przypomnieć, że wszyscy uczestniczymy w drodze, pielgrzymce wiary. Na jej czele szli diakon z księgą Pisma Świętego i rodzina z ikoną Maryi Oblubienicy Ducha Świętego, a także dzieci świętujące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej i siostry zakonne.

Podczas homilii, biskup odczytał swój list na rozpoczęcie drogi synodalnej w diecezji bielsko-żywieckiej. Jego pełny tekst można znaleźć TUTAJ, w specjalnej zakładce na stronie internetowej diecezji, poświęconej synodowi.

Odwołując się do Dziejów Apostolskich i pierwszego wielkiego sporu w Kościele: "Co jest konieczne, aby się zbawić?", biskup zauważył: - W jaki sposób można rozwiązać kluczowy przecież spór z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej? Nie przez demokratyczne głosowanie nad proponowanymi tezami ani nie przez dyskusję, w której do jakiejś opinii można przekonać za pomocą technik perswazji czy erystyki. Judaizm i chrześcijaństwo formułują zasady wiary na podstawie tego, co Bóg objawił wybranym ludziom i co zostało zapisane pod natchnieniem Ducha Świętego. Gdy więc pojawia się spór o prawdę dotyczącą zbawienia, Kościół gromadzi się, aby słuchać Ducha Świętego. On był przecież zapowiadany przez Jezusa, by doprowadzał Jego uczniów do całej prawdy. Dlatego apostołowie, starsi oraz inni wierni gromadzą się, by słuchać tego, co mówi Duch do Kościoła.

Procesja wejścia w bielskiej katedrze podczas Mszy św. inaugurującej drogę synodalną w Kościele bielsko-żywieckim.   Procesja wejścia w bielskiej katedrze podczas Mszy św. inaugurującej drogę synodalną w Kościele bielsko-żywieckim.
Marian Szpak

Biskup zaznacza, że Kościół wielokrotnie w swoich dziejach gromadził się w podobny sposób, by wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego, przemawiającego przez zgromadzonych biskupów, prezbiterów, mnichów i przedstawicieli wiernych świeckich. Rezultatem tego wsłuchiwania się były dokumenty formułujące zasady wiary i życia chrześcijańskiego lub wskazujące błędy i niebezpieczne poglądy.

Mówiąc o obecnym synodzie, bp Pindel zwrócił uwagę: - Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich wiernych Kościoła na całym świecie do wkroczenia na drogę synodalną (sýnodos), by podkreślić wspólny udział w procesie podobnym do zgodnego podążania jedną drogą (gr. hodos). Owa wspólna droga (sýnodos) rozpocznie się w poszczególnych diecezjach, a zakończy w Rzymie. Ojciec Święty zaprasza także diecezję bielsko-żywiecką, abyśmy wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego, dawali świadectwo i wyrażali pragnienia odnośnie do naszego Kościoła. Zebrane owoce słuchania w różnych grupach przesłane do Rzymu, powrócą później do nas w słowach pociechy, zachęty i pouczenia od zebranych pod przewodnictwem następcy św. Piotra.

Procesja towarzysząca rozpoczęciu diecezjalnego etapu drogi synodalnej w Bielsku-Białej.   Procesja towarzysząca rozpoczęciu diecezjalnego etapu drogi synodalnej w Bielsku-Białej.
Marian Szpak

Jak wyjaśnia biskup, papież zaprasza wiernych do słuchania Ducha Świętego w grupach tworzonych w parafiach lub z racji przynależności do jakiegoś ruchu, organizacji, stowarzyszenia czy środowiska. - Istnieje także możliwość dzielenia się owocami słuchania Ducha Świętego poprzez przesłanie swego głosu na podany adres w miejscu poświęconym synodowi na stronie diecezji - dodał.

Biskup zachęcił także, by pomocą w tym dziele były wzorce drogi synodalnej pierwszych lat Kościoła, w tym fragmenty Dziejów Apostolskich

  • o zagrożeniach i groźbach (Dz 4, 1-31),
  • zakłamaniu wobec wspólnoty i Ducha Świętego (Dz 5, 1-11),
  • kryzysie struktur (Dz 6, 1-7),
  • pierwszym prześladowaniu i śmierci Szczepana (Dz 7, 54 – 8, 3),
  • przekroczeniu przez Ewangelię granicy do świata pogańskiego (Dz 10, 1-48),
  • o koniecznym posłuszeństwie wobec Ducha Świętego w głoszeniu Ewangelii do pogan (Dz 13, 1-3; 16, 6-10).

Biskup wyjaśnił także, iż 17 października rozpoczął się synod na poziomie diecezji, a 14 listopada rozpocznie się on w parafiach i tworzonych grupach. - Dziś jest najwyższy czas, by podjąć modlitwę w intencji owoców synodalnego rozeznawania, niech ona trwa do dnia podpisania dokumentów stanowiących owoce naszej wspólnej drogi - dodał, proponując wybraną modlitwę, pieśń czy hymn do Ducha Świętego, a także modlitwę św. Jana XXIII, którą powszechnie odmawiano jeszcze przed otwarciem Soboru Watykańskiego II:

Panie, odnów dziś dla nas swoje cuda jakby przez nową Pięćdziesiątnicę. Spraw, by Twój Kościół, trwając jednomyślnie na modlitwie wraz z Maryją, Matką Jezusa i posłuszny przewodnictwu Następcy św. Piotra, mógł dalej rozszerzać królowanie naszego Boskiego Zbawiciela, królowanie prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Amen.

Biskup Pindel powołał również diecezjalnego koordynatora synodalnego - ks. dr. Roberta Samsela i jego zastępców: dr Joannę Czyż-Cieciak i Roberta Karpa. Osoby te będą pozostawać w kontakcie z koordynatorami stanów oraz parafialnymi i ułatwiać konsultacje. Opracowana przez nie dziesięciostronicowa synteza diecezjalna zostanie przekazana do konferencji episkopatu. Do 22 kwietnia 2022 r. powinna być przygotowana ogólnokrajowa synteza, która zostanie przesłana do Sekretariatu Synodu wraz z materiałami przygotowanymi na poziomie diecezji.