Europa marzeń na Trzycatku i modlitwa górali

Alina Świeży-Sobel

publikacja 13.09.2021 13:59

Trzech biskupów modliło się z kapłanami i licznymi wiernymi z trzech krajów w miejscu, gdzie stykają się trzy granice: na Trzycatku. Wszystkich witał bp Roman Pindel, liturgii przewodniczył bp pomocniczy Martin David z Ostrawy, a homilię wygłosił bp Tomáš Galis z Żyliny. To była już dwunasta międzynarodowa Msza św. w tym miejscu...

Na górskiej polanie przed ołtarzem zebrały się w tym roku prawdziwe tłumy wiernych. Na górskiej polanie przed ołtarzem zebrały się w tym roku prawdziwe tłumy wiernych.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak przypominał bp Pindel, nazwa granicznego Trzycatka nawiązuje do pobieranego tu kiedyś 30 procentowego cła, a od 1993 r. odnosi się też do styku trzech granic. Trójstyk dzięki modlitwie przywołuje też określenie Boga: Trójjedyny. - W imię Boga Trójjedynego przychodzimy z trzech państw sąsiadujących dobrze ze sobą, aby w naszych, bardzo podobnych językach, razem modlić się i oddawać Bogu cześć - mówił bp Pindel.

Słowo pozdrowienia skierował też pod adresem górali, którzy w 2021 r., obchodzonym jako Rok Górali w Województwie Śląskim, szczególnie zaznaczyli swoją obecność. Po Mszy św. wystąpiły góralskie zespoły, a wszyscy mogli zabrać wydaną z okazji Roku Górali publikację „Dla turysty i pielgrzyma”, przewodnik szlakiem beskidzkich parafii.

Zgromadzonych na międzynarodowej Mszy św. witał bp Roman Pindel.   Zgromadzonych na międzynarodowej Mszy św. witał bp Roman Pindel.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Spotykamy się po raz pierwszy tak bardzo wyraźnie w gronie górali trzech państw - podkreślał Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Śląskiego, i przyznawał: - O takiej Europie, jaką tu dzisiaj widzimy, marzę…

Słowo pozdrowienia skierowali też przedstawiciele władz granicznych gmin. - To miejsce ma piękną symbolikę, piękną atmosferę i łączy nas, choć nie zawsze tak było. Kiedyś oddzielały nas granice, a teraz stało się symbolem radości, wspólnej energii i przekonania, że razem możemy wiele zdziałać - mówił Marek Sikora, starosta Hrćavy.

Eucharystię koncelebrowali kapłani trzech diecezji, z biskupami na czele.   Eucharystię koncelebrowali kapłani trzech diecezji, z biskupami na czele.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- To miejsce jest wyjątkowe, bo buduje współpracę między trzema narodami: polskim, czeskim i słowackim - potwierdzała wójt gminy Istebna Łucja Michałek - Będziemy chwalić Pana Boga i prosić o dary, których potrzebujemy - przypominał Pavol Gomola, starosta gminy Čierne.

Wśród uczestniczących we Mszy św. nie zabrakło Jana Gazura z Koniakowa (pierwszy z lewej), jednego z inicjatorów tych międzynarodowych spotkań na trójstyku.   Wśród uczestniczących we Mszy św. nie zabrakło Jana Gazura z Koniakowa (pierwszy z lewej), jednego z inicjatorów tych międzynarodowych spotkań na trójstyku.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ks. Marek Modzelewski z parafii na Trzycatku dziękował za postawę wszystkich zaangażowanych w budowanie tego modlitewnego mostu jedności.

O liturgię zadbała parafia z Jabłonkowa, a grupa wiernych z Trzycatka wraz z Pawłem Jałowiczorem - o wystrój ołtarza polowego. W czasie Mszy św. zagrała i zaśpiewała Mała Jetelinka pod kierownictwem Moniki Wałach-Kaczmarzyk, a także schola z Jabłonkowa.