Dwa wesela u sióstr elżbietanek w Cieszynie

Urszula Rogólska

publikacja 28.08.2021 00:41

Jedna dała się odnaleźć w Anglii, po pierwszym roku studiowania grafiki. Druga - w zakładzie fryzjerskim i na boisku piłkarskim. W czwartek 26 sierpnia siostry Antonina i Faustyna złożyły swoje śluby zakonne w cieszyńskim kościele św. Elżbiety.

S. Faustyna (L) i s. Antonina po uroczystości zaślubin. S. Faustyna (L) i s. Antonina po uroczystości zaślubin.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Siostra Maria Antonina Kłaczek pochodzi z Bobrownik Śląskich w Tarnowskich Górach. Do klasztoru elżbietanek cieszyńskich przyszła po roku pracy w Anglii i po pierwszym roku studiów graficznych. Jest terapeutą zajęciowym i opiekunem medycznym, a przez ostatnie dwa lata posługiwała jako zakrystianka w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej.

Siostra Maria Faustyna Wójcik z kolei mieszkała w Kalinie koło Lublińca. Z wykształcenia jest fryzjerką. Bardzo lubi słuchać muzyki i piłkę nożną: oglądać i grać!

S. Faustyna (P) i s. Antonina podczas Mszy św. w kościele św. Elżbiety.   S. Faustyna (P) i s. Antonina podczas Mszy św. w kościele św. Elżbiety.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Obie złożyły śluby zakonne w Zgromadzeniu Sióstr Św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka 26 sierpnia br. w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w kościele św. Elżbiety w Cieszynie, podczas Mszy św., której przewodniczył cieszyniak, franciszkanin, bp Zbigniew Tadeusz Kusy, pasterz diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowej Afryki. S. Antonina złożyła śluby wieczyste, s. Faustyna - pierwsze śluby zakonne, na rok.

Bp Zbigniew Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej przewodniczył uroczystości w kościele św. Elżbiety.   Bp Zbigniew Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej przewodniczył uroczystości w kościele św. Elżbiety.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii bp. Kusy zwrócił uwagę, że to Maryja jest drogą Kościoła i wzorem życia dla każdego, niezależnie od wybranej drogi życia. To Ona uczy radości z bycia blisko Boga, ludzi i wzajemnego posługiwania. Odwołując się do Ewangelii o interwencji Maryi na weselu w Kanie, biskup mówił siostrom, by w ich zaangażowaniu wzorem była Ta, która zawsze trwa w bliskości i jedności z Jezusem, a jednocześnie jest wrażliwa na potrzeby ludzi.

- Zachowajcie w sercu i każdym działaniu Jej słowa, kiedy wskazując na Jezusa, jak to czyni w Obrazie Jasnogórskim, mówi: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". A Jezus mówi nam przez Jego słowo, które chcemy czytać i rozważać oraz przyjąć je w naszej codzienności życia, i służby. Pan Jezus mówi nam także przez znaki - przez sakrament, przez nasze relacje i spotkania we wspólnocie i z ludźmi, którym chcemy służyć oraz przez wydarzania w Kościele i świecie - mówił bp Kusy, a zwracając się do sióstr dodał: - Chciejmy wypełniać stągwie naszego ślubowania wodą naszej ludzkiej ufności Jego słowu, we wspólnocie Kościoła, który przyjmuje nasze śluby. A Jezus, nasz Pan, przemieni tę wodę pokory i posłuszeństwa w wino Jego boskości i świętości.

Pierwsze śluby zakonne składa s. Faustyna.   Pierwsze śluby zakonne składa s. Faustyna.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jako pierwsza śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, wobec przełożonej generalnej s. Alberty Jasek i świadków, złożyła s. Faustyna. Z rąk celebransa o. Filipa Kahlerta OFM odebrała oznaki profesji: czarny welon z wiankiem mirtowym i koronkę franciszkańską.

Wieczyste śluby zakonne składa s. Antonina.   Wieczyste śluby zakonne składa s. Antonina.
Urszula Rogólska /Foto Gość

S. Antonina po modlitwie błagalnej i litanii do Wszystkich Świętych, złożyła śluby wieczyste wobec Kościoła, przełożonej generalnej, świadków i wszystkich zgromadzonych. Modlitwę konsekracji nas siostrą odmówił bp Kusy. Następnie siostra odebrała znak zaślubin z Jezusem - złotą obrączkę oraz mirtowy wianek.