Górale w Istebnej i Jaworzynce od 400 lat ufają Dobremu Pasterzowi

Alina Świeży-Sobel

publikacja 20.06.2021 17:10

Podczas Eucharystii w istebniańskim kościele dziękowali za cztery wieki istnienia obu miejscowości i prosili o Boże błogosławieństwo dla Roku Górali w województwie śląskim. Modlitwie przewodniczył ks. Damian Suszka, kapelan oddziału górali śląskich w Związku Podhalan, pochodzący z Koniakowa.

W procesji z darami górale przynieśli haftowane stuły z pamiątkowymi jubileuszowymi napisami. W procesji z darami górale przynieśli haftowane stuły z pamiątkowymi jubileuszowymi napisami.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W istebniańskim kościele zebrali się inicjatorzy i organizatorzy Roku Górali w województwie śląskim, by modlitwą zainaugurować to wydarzenie i jednocześnie podziękować za 400-lecie dwóch miejscowości beskidzkiej Trójwsi. Planowana pierwotnie w święto Dobrego Pasterza Msza św. została przesunięta na czerwiec z powodu pandemii.

Modlitwom przewodniczył ks. Damian Suszka, kapelan górali śląskich.   Modlitwom przewodniczył ks. Damian Suszka, kapelan górali śląskich.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Eucharystii z udziałem parlamentarzystów i samorządowców różnych szczebli, a także licznych pocztów sztandarowych, przewodniczył pochodzący z Koniakowa ks. Damian Suszka, kapelan górali śląskich, a w gronie koncelebransów byli m.in. ks. kan. Tadeusz Pietrzyk, proboszcz i dziekan istebniański oraz ks. Marek Modzelewski z Jaworzynki-Trzycatka.

Duszpasterze przy ołtarzu istebniańskiej świątyni.   Duszpasterze przy ołtarzu istebniańskiej świątyni.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Od początku, od kiedy pierwsi osadnicy tu zamieszkali, ten czas związany był z Bogiem, z wiarą, z Kościołem. Wiara kształtowała naszą historię, nasze sumienia, kulturę i tradycję - przypominał w homilii ks. Damian Suszka, wskazując na pierwszy etap przynależności do parafii w Jabłonkowie, a potem na kolejne ważne wydarzenia: przybycie o. Leopolda Tempesa i budowę pierwszego kościółka na początku XVII w., a później wzniesienie obecnej świątyni Dobrego Pasterza.

Zbigniew Wałach z grupą muzyków zaprosił gości na wspaniały koncert.   Zbigniew Wałach z grupą muzyków zaprosił gości na wspaniały koncert.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Widać to w dziełach naszych rodaków: Jana Wałacha, Ludwika Konarzewskiego i wielu innych malarzy, rzeźbiarzy, koronczarek. Widać w twórczości zespołów, śpiewaków, gajdoszy. Mówi o tym lista kapłanów, którzy wyszli z tej ziemi i pracowali na prawie wszystkich kontynentach: w Japonii, USA, Kanadzie, Afryce i w Europie - mówił ks. Suszka, a przytaczając słynne słowa Jana Pawła II z Zakopanego: „Na was, górali, zawsze można liczyć”, kaznodzieja dodał: - Chcemy zawierzyć naszą przyszłość Bogu, Chrystusowi Dobremu Pasterzowi i Matce Najświętszej, aby tak jak zawsze, na górali można było liczyć.

W kościele modlił się i śpiewał zespół regionalny Istebna.   W kościele modlił się i śpiewał zespół regionalny Istebna.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Po Mszy św. okolicznościowe słowo do zgromadzonych w świątyni skierowali m.in. wiceminister Stanisław Szwed, przedstawicielka zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok i wójt Istebnej Łucja Michałek.

Modlitwę zakończył koncert beskidzkich muzyków, którym przewodził Zbigniew Wałach z Istebnej, założyciel znanej kapeli Wałasi, a pieśni zaśpiewał zespół Istebna.

W sali GOK obok kościoła można było obejrzeć wystawę z okazji 400-lecia, a na kościelnym dziedzińcu na gości czekały regionalne smakołyki.