Oazowiczka Agnieszka otrzymała krzyż misyjny przed wyjazdem do Kamerunu

Urszula Rogólska

publikacja 29.05.2021 22:50

Ostatnie osiem miesięcy pielęgniarka Agnieszka Nowak z parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej, zaangażowana od lat w Ruch Światło-Życie, spędziła w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wraz z 14 innymi osobami z całej Polski 27 maja odebrała z rąk abpa Salvatore Pennacchio krzyż misyjny.

Agnieszka Nowak z krzyżem misyjnym w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Agnieszka Nowak z krzyżem misyjnym w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
Archiwum Agnieszki Nowak

O misyjnym powołaniu Agi pisaliśmy w 49 numerze papierowego Gościa Bielsko-Żywieckiego w tekście Ambulansem do Kamerunu. Po ośmiomiesięcznej nauce i formacji, która pomogła jej w przygotowaniu się do wyjazdu na misje prowadzone przez siostry karmelitanki misjonarki w Kamerunie, 27 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, Agnieszka jako jedna z piętnastu osób, tego dnia otrzymała na swoją posługę krzyż misyjny. Nowym misjonarzom wręczył je nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Razem z Agnieszką, wspólnotę misyjną w tym roku tworzyło 5 osób świeckich, 2 siostry zakonne, 8 księży diecezjalnych, 2 księży zakonnych i 1 brat zakonny - wszyscy w wieku 30-40 lat. Trzy spośród nich wyjechały w trakcie trwania formacji ze względu na potrzeby placówki misyjnej do której byli posłani - jednak otrzymała krzyż podczas rekolekcji w Jastrzębiej Górze i wyjechała na Filipiny, dwie - udały się do Peru. Pozostała piętnastka pojedzie do Kazachstanu, Czadu, Kamerunu, Zambii, Republiki Środkowej Afryki, na Kubę, do Boliwii, Peru, na Alaskę, na Łotwę oraz do Azji.

Na swoją placówkę - do pracy w szpitalu misyjnym sióstr - Agnieszka najprawdopodobniej uda się pod koniec września - przed wyjazdem będzie także uczestniczyć we Mszy św. posłania na misje w swojej bielskiej parafii. A teraz czeka ją jeszcze szlifowanie języka we Francji.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w asyście biskupa Jerzego Mazura wręcza Agnieszce Nowak krzyż misyjny.   Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w asyście biskupa Jerzego Mazura wręcza Agnieszce Nowak krzyż misyjny.
Archiwum Agnieszki Nowak

Podczas uroczystości wręczenia krzyży misyjnych. wraz z abp. Pennachio i Mszę św. koncelebrowali także biskup Jerzy Mazur - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz biskup Jan Ozga posługujący w Kamerunie.

W homilii, odwołując się do istoty święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, abp Salvatore Pennacchio, zaznaczył: - Na początku waszej misyjnej drogi życzę wam, drodzy siostry i bracia abyście byli głęboko zakorzenieni w Eucharystii, czerpiąc z niej siłę do gorliwego odważnego niesienia Dobrej Nowiny.

Krzyże zostały wręczone misjonarzom pod koniec liturgii. Abp Pennachio podając krzyż do ucałowania i wkładając go na szyję misjonarza mówił:- Ukochany Bracie (Ukochana Siostro), Bóg wybrał cię, abyś szedł i owoc przynosił i aby owoc twój trwał. Idź więc i głos Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Oto twój przewodnik na apostolskich drogach, oto twoja pomoc w każdym niebezpieczeństwie, oto twoja pociecha w życiu i przy śmierci.

Po wręczeniu krzyży, w imieniu wszystkich nowych misjonarzy Agnieszka Nowak - szefowa roku - dziękowała nuncjuszowi za modlitwę i obecność, dzięki której odczuwali szczególną bliskość Watykanu i papieża Franciszka. Agnieszka dziękowała także za wszelką pomoc i wsparcie w czasie rocznej formacji obu biskupom, ks. Janowi Fecko - dyrektorowi CFM, ojcom duchownym, wykładowcom misjologii, nauczycielom języków obcych, wszystkim misjonarzom obecnym wśród studentów i pracownikom CFM.

Na zakończenie Mszy abp Pennacchio mówił misjonarzom: - Przyjęliście zaproszenie Pana Jezusa, aby iść na krańce świata, nawet na Alaskę. Kiedy wręczałem wam krzyże, zauważyłem, że wasze krzyże są bardzo duże, a ten mój jest taki bardzo mały. W tych trudnych czasach podziwiam waszą odwagę, że chcecie nieść krzyż, ale i głosić radość całemu światu.

Jak informuje CFM, od czasu jego powstania w 1984 roku do posług misyjnej przygotowało się tutaj 1073 księży, sióstr, braci zakonnych oraz osób świeckich. Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji (1 października 2020 r.) na świecie posługują jako misjonarze 1883 osoby pochodzące z Polski. Wśród nich jest 879 zakonników, 662 siostry zakonne, 303 kapłanów i 39 osób świeckich.

Nagranie z uroczystości 27 maja można zobaczyć TUTAJ.