Strażacy i maltańczycy na podium mistrzostw ratowniczych w Skoczowie

Urszula Rogólska

publikacja 01.03.2021 13:53

Strażacy ochotnicy z Komorowic Śląskich byli najlepszą drużyną II Zimowych Mistrzostw Ratowniczych, które odbywały się 27 i 28 lutego w Skoczowie. Za nimi uplasowali się ich koledzy z OSP Czaniec, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna Maltańskiej Służby Medycznej z Andrychowa. W zawodach wzięły udział 34 załogi z całej Polski.

Andrychowska załoga maltańczyków, która zdobyla 3. miejsce w II Zimowych Mistrzostwach Ratowniczych w Skoczowie. Andrychowska załoga maltańczyków, która zdobyla 3. miejsce w II Zimowych Mistrzostwach Ratowniczych w Skoczowie.
MSM Andrychów

Uczestnicy II Zimowych Mistrzostw Ratowniczych Skoczów 2021, zorganizowanych przez załogę FLUO Team - Centrum Usług Medycznych, z pomocą urzędu miasta w Skoczowie i starostwa cieszyńskiego, reprezentowali ochotnicze służby ratownicze z całej Polski. Drużyny przyjechały z wielu miejscowości województw śląskiego i małopolskiego, ale także łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego i innych.

Patronami honorowymi zawodów byli Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, i dr n.med. Jolanty Majer, śląski konsultant medycyny ratunkowej.

Maltańczycy z Andrychowa i Kęt na skoczowskim Rynku.   Maltańczycy z Andrychowa i Kęt na skoczowskim Rynku.
MSM Andrychów i MSM Kęty

Pod okiem sędziów zawodnicy zmierzyli się w sześciu zadaniach dziennych i czterech nocnych oraz zdarzeniu masowym - z udziałem pozorantów. Wśród wyzwań były m.in.: wypadek komunikacyjny, strzelanina w szkole, wybuch petard czy podtopienie. Poszczególne konkurencje zlokalizowano zostały ulokowane na terenie całej gminy Skoczów, m.in. na Kaplicówce, na rynku, w pobliżu szkoły podstawowej w Pogórzu, a także w Ochabach i Kiczycach.

Zawody rozpoczęły się i zakończyły na pl. Targowym w pobliżu pływalni "Delfin", gdzie zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody.

Najlepszymi ratownikami zostały drużyny wolontariuszy medycznych-ochotników. Na najwyższym stopniu podium stanęła załoga OSP Komorowice Śląskie, na drugim OSP Czaniec 1, a na trzecim Maltańska Służba Medyczna Andrychów.

Andrychowska drużyna podczas jednego z zadań.   Andrychowska drużyna podczas jednego z zadań.

Z podium (i to drugiego z rzędu) szczególnie cieszy się drużyna maltańczyków. Co więcej - wystawiony przez nich do zawodów drugi skład, pod nazwą SdP Andrychów ("Stworzone do Pomagania") - najmłodsze, 17-, 18-letnie wolontariuszki - zajęły 11. miejsce w całej stawce i zostawiły daleko w tyle silnych strażaków, ratowników górskich i wielu specjalistów w ratownictwie!

Bardzo dobre, dziewiąte miejsce zajęła drużyna reprezentująca Maltańską Służbę Medyczną Kęt.

Załoga SDP Andrychów - Stworzone do Pomocy - zajęła świetne, 11. miejsce na zawodach.   Załoga SDP Andrychów - Stworzone do Pomocy - zajęła świetne, 11. miejsce na zawodach.

To drugie, ale - jak zapewnili włodarze Śląska Cieszyńskiego - na pewno nie ostatnie zawody ratowników, które chcą wspierać. Ochotnicy bez względu na aurę i sytuację zawsze są gotowi do błyskawicznej reakcji na każde wezwanie, w którym poszkodowani potrzebują pomocy. Mistrzostwa takie jak te w Skoczowie pozwalają im nie tylko odświeżyć wiedzę i umiejętności, ale także ćwiczyć wzajemną współpracę z zawodowymi służbami medycznymi. Sędziami na zawodach są m.in. profesjonalni ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki.