Z biskupem Piotrem Gregerem w Światowym Dniu Chorego

Urszula Rogólska

publikacja 12.02.2021 14:28

Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przy ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej przez siostry Córki Bożej Miłości, a także ich opiekunki, uczestniczyły 11 lutego - w 29. Światowym Dniu Chorego - we Mszy św., w intencji wszystkich chorych i osób im posługujących, której przewodniczył bp Piotr Greger.

Msza św. w Światowym Dniu Chorego w kaplicy Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Msza św. w Światowym Dniu Chorego w kaplicy Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Od 70 lat dom Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej służy potrzebującym i chorym. Był tu dom dziecka, ośrodek dla dzieci specjalnej troski, dom pomocy społecznej dla dzieci, a od 2011 r. mieści się tu placówka pod nazwą: Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Mieszkają w nim 64 dziewczęta i kobiety z niepełnosprawnością umysłową w stopniu: znacznym, głębokim, umiarkowanym i lekkim, będące w wieku od 16 do ponad 65 lat. Tu wszystkie znajdują opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną i terapeutyczną.

W czwartek 11 lutego, w 29. Światowym Dniu Chorego, w kaplicy domu sióstr, biskup Piotr Greger i ks. Szczepan Kobielus, sprawowali Mszę św. w intencji chorych i im posługujących.

W kaplicy Córek Bożej Miłości, prowadzących DPS dla kobiet i dziewcząt, bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i osób im posługujących.   W kaplicy Córek Bożej Miłości, prowadzących DPS dla kobiet i dziewcząt, bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i osób im posługujących.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Światowy Dnia Chorego pomaga mocniej niż na co dzień zauważyć w naszym otoczeniu osoby cierpiące czy przeżywające bolesne, ludzkie ograniczenia. Zauważamy także tych, którzy poświęcają swoje siły oraz kompetencje zawodowe posługując chorym i niepełnosprawnym: lekarzy, personel pielęgniarski i całe grono anonimowych osób, które poruszone ewangelicznym duchem miłości bliźniego troszczą się i pielęgnują chorych - mówił w homilii bp Greger, dziękując wszystkim, którzy na terenie naszej diecezji z wielkim oddaniem opiekują się chorymi. - Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem tych, którzy zaangażowali się - narażając swoje zdrowie i życie - w działania mające na celu pomoc osobom zakażonym koronawirusem.

W kaplicy Córek Bożej Miłości, bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i osób im posługujących.   W kaplicy Córek Bożej Miłości, bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i osób im posługujących.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Przywołując ewangeliczne spotkanie kobiety kananejskiej, która przychodzi do Jezusa z prośbą o uwolnienie jej córki od ducha nieczystego, biskup zauważył, że cuda dokonane przez Jezusa, będące odpowiedzią na wołanie o pomoc cierpiącego człowieka dzielą się zasadniczo na dwie grupy: uzdrowienia z chorób cielesnych oraz uwolnienia od opresji demonicznych.

-  Opis tych pierwszych niemal zawsze jest połączony z dialogiem, Jezus rozmawia z chorym bądź osobą proszącą dla niego o zdrowie. Natomiast w tych drugich Jezus nie podejmuje dyskusji z osobą zniewoloną przez złego ducha. Jest niezwykle powściągliwy, jakby zdystansowany, ale wyczuwa się posiadaną przez Niego moc i władzę. Rozpoznaje obecność demona, wydaje polecenie (wprost albo pośrednio) i na tym się sprawa zamyka. Żadnych zbędnych komentarzy czy wyjaśnień; ani z przeciwnikiem - co jest oczywiste, ani z człowiekiem, którego uwolnił od uciążliwej opresji.

Mieszkanki DPS sióstr Córek Bożej Miłości otrzymały pamiątkowe obrazki 29. Światowego Dnia Chorego.   Mieszkanki DPS sióstr Córek Bożej Miłości otrzymały pamiątkowe obrazki 29. Światowego Dnia Chorego.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Opisując determinację kobiety, biskup mówił o dwóch kluczach, które otwierają drzwi do tego, aby szczerze stanąć przed Bogiem: - Wpierw: uznanie prawdy o swojej ludzkiej kondycji, nie wyłączając prawdy o popełnionych grzechach oraz akceptacja prawdy o Bogu, nie pomijając Jego miłosierdzia. Jeśli brakuje w nas szczerego dialogu z Bogiem, to czyż powodem nie jest to, iż mamy problem z uznaniem którejś z tych prawd, albo obu jednocześnie?

Dialog kobiety z Jezusem był odważny i bezpośredni.

- Przez wzgląd na te słowa idź; zły duch opuścił twoją córkę - taki jest w odniesieniu do całego wydarzenia komentarz Jezusa, który zostaje niejako pokonany wiarą kobiety kananejskiej - zaznaczył biskup. - Wiara jest jedynym, właściwym językiem komunikacji człowieka z Bogiem. Będąc silną, daje podstawy do tego, aby dialog z Bogiem okazał się realny, czytelny i mający szansę spełnienia się w tym wszystkim, co jest przedmiotem ludzkiego zatroskania. Ileż ta scena Ewangelii ma w sobie życiowej mądrości, wobec ludzi małodusznych, wątpiących, niecierpliwych i godzących się na niezrozumiałą rezygnację w obliczu jakichkolwiek niepowodzeń. Kananejka nawrócona, ale także przez Jezusa pochwalona, jest wystarczającym dowodem, aby nie ustępować, nie poddawać się i nie rezygnować z tego, co ma znamiona dobra, moralnej poprawności i życiowej konieczności.

Bp Piotr Greger i siostra jubilatka Beata Bajurska, świętująca 25-lecie ślubów zakonnych.   Bp Piotr Greger i siostra jubilatka Beata Bajurska, świętująca 25-lecie ślubów zakonnych.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pod koniec liturgii, bp Greger odczytał list gratulacyjny bp. Romana Pindla dla siostry Beaty Bajurskiej, organistki, świętującej w tym roku jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych, który siostra odebrała po Mszy św., po spełnieniu swoich organistowskich obowiązków.