Dies Episcopi z modlitwą za bp. Romana Pindla

Alina Świeży-Sobel

publikacja 06.01.2021 05:54

Dzisiaj, 6 stycznia, w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej odbywa się modlitwa w intencji bp. Pindla, który zakończył właśnie 7. rok biskupiej posługi, i trwa Dies Episcopi, przypadający w 7. rocznicę konsekracji biskupiej oraz ingresu do katedry św. Mikołaja. Podobnie jak w życiu diecezji i całej wspólnoty Kościoła, tak również w posłudze bp. Romana był to rok szczególny i trudny, choć mimo wszelkich trudności i przeszkód były w nim także dni radosne...

Dziękczynna Msza św. w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Skoczowie - w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dziękczynna Msza św. w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Skoczowie - w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W czasie Mszy św. wspominamy tamten dzień i w modlitwach polecamy Bożej opiece pasterską posługę bp. Romana. W 2020 r. rozpoczęła się ona od tradycyjnych już spotkań opłatkowych, m.in. z samorządowcami czy przedstawicielami służby zdrowia, a także wręczenia w Oświęcimiu przyznawanej zasłużonym w dziedzinie ewangelizacji Nagrody św. Maksymiliana czy polsko-słowackiego kolędowania w Ujsołach. Było w Bielsku-Białej spotkanie z twórcami kultury i gratulacje dla zdobywców statuetek Ikary 2019.  Był też ekumeniczny Maraton Biblijny i uroczysta modlitwa w Dniu Życia Konsekrowanego z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów i form życia konsekrowanego.

Bp Roman z neoprezbiterami A.D. 2020.   Bp Roman z neoprezbiterami A.D. 2020.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Przygotowany został diecezjalny plan obchodów Roku św. Jana Sarkandra, związanych z przypadającą w marcu 400. rocznicą męczeńskiej śmierci świętego ze Skoczowa. Z tą rocznicą wiązało się też wspomnienie wydarzeń sprzed 25 lat - kanonizacji św. Jana Sarkandra i pielgrzymki papieża Jana Pawła II do naszej diecezji - w ramach dziękczynienia za dar świętości rodaka. Papież odwiedził wówczas, w maju 1995 r., Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. Z okazji tego jubileuszu planowane były liczne uroczystości, peregrynacja relikwii św. Jana Sarkandra, pielgrzymka diecezjalna na Kaplicówkę i do Ołomuńca oraz wiele innych wydarzeń religijnych.

Niedługo później wybuchła epidemia koronawirusa i wszelkie plany musiały ustąpić z powodu obowiązujących ograniczeń sanitarnych. W opustoszałych kościołach na Mszach św. mogło gromadzić się najwyżej pięcioro wiernych i w takiej też pustej katedrze bp Roman w tym minionym roku przewodniczył liturgii w Wielkim Tygodniu. Nie odbyły się tradycyjna piesza pielgrzymka do Łagiewnik ani pielgrzymka na Kaplicówkę, a Mszę św. połączoną z otwarciem papieskiej wystawy w Żywcu bp Pindel sprawował dla niewielkiej grupki wiernych. Niewiele osób mogło być też w kościele w Skoczowie, kiedy bp Pindel przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kanonizację św. Jana Sarkandra i wizytę św. Jana Pawła II.

Przy respektowaniu ograniczeń i zmianie świątyni z katedralnej na największy bielski kościół - św. Maksymiliana w Aleksandrowicach - odbyły się jednak święcenia kapłańskie, a w Skoczowie święcenia otrzymali też diakoni. Po wspólnej modlitwie z bp. Pindlem w Hałcnowie duchowo, a czasem indywidualnie lub w małych grupkach pielgrzymowali pątnicy jasnogórscy. Z okazji sierpniowego wspomnienia św. Maksymiliana kapłani i wierni modlili się w kilku świątyniach, a bp Pindel stanął przy ołtarzu oświęcimskiego kościoła tego świętego, gdzie modlitwom przewodniczył abp Ludwig Schick. Bez transgranicznej pielgrzymki odbyły się wrześniowe uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. W skromniejszej niż zwykle oprawie, bez tradycyjnego korowodu delegacji z całej diecezji, świętowano w Milówce ubiegłoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki.

Kolejna fala pandemii trwa nadal i surowe ograniczenia dotyczące liczby wiernych w kościołach wpłynęły na inne niż dotąd przeżywanie świąt Bożego Narodzenia, Pasterki. Nie odbywa się tradycyjna kolęda, nie ma też spotkań opłatkowych. Jednak znacznie częściej niż w poprzednich latach przyszło bp. Pindlowi uczestniczyć w ostatnich pożegnaniach zmarłych kapłanów.

Bp Pindel błogosławi uczestników różańcowej modlitwy online.   Bp Pindel błogosławi uczestników różańcowej modlitwy online.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Za to od początku pandemii trwa intensywna modlitwa o ustanie zagrożenia koronawirusem, zainicjowana przez bp. Pindla, który za pośrednictwem mediów społecznościowych zaprosił do niej wszystkich diecezjan. Do transmitowanego codziennie o 20.30 nabożeństwa różańcowego z biskupem dołączają internauci z różnych miejsc diecezji, Polski i świata. Online uczestniczyliśmy też w liturgiach sprawowanych podczas świąt w katedrze. W podobny sposób docierały do wiernych także listy pasterskie bp. Pindla.

O tym, jak szczególny był ten rok, bp Pindel mówił też w noworocznym orędziu, podczas Mszy św. transmitowanej przez radio Anioł Beskidów z kościoła w Bielsku-Białej-Komorowicach. Zachęcając wszystkich do modlitwy, która wyraża naszą wdzięczność dla Boga i prośby, jakie kierujemy do Niego, dodał, że sam dziękuje Panu za to, iż mimo kilku sytuacji zagrożenia zakażeniem koronawirusem tylko raz wynik testu okazał się pozytywny, a sam przebieg choroby dość łagodny, bez konieczności hospitalizacji.

Podczas tego innego niż dotąd Dies Episcopi w modlitwach polecamy Bożej opiece pasterską posługę biskupa ordynariusza i całą diecezję bielsko-żywiecką, a w dołączonej fotogalerii przypominamy niektóre wydarzenia 7. roku jego pasterzowania.