W bazylice hałcnowskiej Bożena i Róża zaślubiły Jezusa

Urszula Rogólska

publikacja 08.12.2020 22:22

Od dziś grono pań w diecezji bielsko-żywieckiej, które podjęły decyzję, by poświęcić swoje życie na absolutną wyłączność Bogu jako dziewice konsekrowane, wzrosło do dziewięciu! Dołączyły do nich mieszkanki parafii Opatrzności Bożej w Białej i św. Józefa na Złotych Łanach.

Obok bpa Piotra Gregera: Antonina Róża Kotowska OV (L) i Bożena Siuda OV (P). Obok bpa Piotra Gregera: Antonina Róża Kotowska OV (L) i Bożena Siuda OV (P).
Urszula Rogólska /Foto Gość

To była już czwarta w diecezji bielsko-żywieckiej liturgia konsekracji dziewic. Po raz drugi kandydatki do tego stanu gościła bazylika mniejsza Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie, ale po raz pierwszy odbyła się ona nie w okresie Wielkanocnym (na przeszkodzie stanęły zasady epidemiczne), a w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Konsekrację przyjęły dwie panie: Bożena Jolanta Siuda z parafii św. Józefa na Złotych Łanach i Antonina Róża Kotowska z parafii Opatrzności Bożej w Białej (na co dzień używa drugiego imienia).

Liturgii przewodniczył biskup Piotr Greger, a przy ołtarzu stanęli także: ks. Piotr Konieczny - proboszcz hałcnowskiej parafii i kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, i o. Innocenty Kiełbasiewicz OFM, który wraz z o. Zygmuntem Moćko OFM przygotowywał kandydatki do dzisiejszej uroczystości. W bazylice towarzyszyły im rodziny i przyjaciele.

Przed homilią o. Innocenty przedstawił obie kandydatki, a następnie one odpowiedziały: "Oto jestem, Panie, bo mnie wezwałeś".

- Co łączy te dwa wydarzenia: zwiastowanie w Nazarecie i dzisiejszą liturgię konsekracji dziewic? - pytał w homilii bp Greger i przywołał komentarz biblijny abp. Fultona J. Sheena, który napisał o wydarzeniu z Nazaretu w kategoriach zaślubin.

Od lewej: ks. kustosz Piotr Konieczny, Antonina Róża Kotowska OV, bp Piotr Greger, Bożena Siuda OV i o. Innocenty Kiełbasiewicz OFM.   Od lewej: ks. kustosz Piotr Konieczny, Antonina Róża Kotowska OV, bp Piotr Greger, Bożena Siuda OV i o. Innocenty Kiełbasiewicz OFM.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pierwsze skojarzenie dotyczące zaślubin przywołuje na myśl małżeństwo. Liturgia tego sakramentu zwraca uwagę, że jest ono znakiem jedności i płodnej miłości łączącej Chrystusa z Kościołem. Z kolei Kodeks Prawa Kanonicznego mówi o małżeństwie w kategoriach przymierza.

- Łącząc te przesłanki, możemy bez żadnej przesady powiedzieć, że jesteśmy dziś uczestnikami i świadkami zaślubin, za chwilę rozpocznie się kolejny etap trwania z Bogiem w przymierzu. Ono zostało zainicjowane w momencie przyjęcia chrztu świętego - zauważył biskup. - Następnie umocnione Duchem Świętym w sakramencie bierzmowania, będziecie nieustannie karmione słowem Bożym i Eucharystią, a poprzez grzech łamiący przymierze na nowo będziecie odzyskiwały blask godności dziecka Bożego mocą miłosierdzia doświadczanego na drodze sakramentalnej pokuty - mówił biskup. - Dziś to wszystko zostaje ubogacone i potwierdzone poprzez sprawowany obrzęd konsekracji dziewic. Dwie nasze siostry, po modlitewnym rozpoznaniu drogi swojego powołania, w duchu posłuszeństwa Bogu wyrażonemu w decyzjach kierownika duchowego, spowiednika, osoby odpowiedzialnej za formację oraz biskupa diecezjalnego, poprzez czas wymaganego przygotowania, podejmują odpowiedzialną decyzję, że na całe życie pragną ofiarować Panu Bogu swoje życie; będą żyć w świecie, ale poza rzeczywistością małżeństwa. W ten sposób podejmują duchowy wysiłek naśladowania Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego.

Bożena Siuda i Antonina Róża Kotowska - jeszcze jako kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych.   Bożena Siuda i Antonina Róża Kotowska - jeszcze jako kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Bp Greger tłumaczył, iż powołaniem kandydatek będzie życie przeżywane w klimacie oblubieńczej miłości Boga. Wymowny jest moment liturgii, kiedy każda z kandydatek - na znak świadomego i całkowitego poświęcenia się Bogu - włoży swoje ręce w dłonie biskupa.

- Na tę miłość, gotową do całkowitego poświęcenia siebie, spoglądamy dziś w kontekście przywileju Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest on dany nie do podziwiania, ale po to, aby nasze siostry: Róża i Bożena, osoby życia konsekrowanego i wszyscy uczniowie Jezusa, mogli go w jakiejś mierze odnaleźć w sobie. Maryja jest w tym dla nas wzorem człowieka wolnego, żyjącego w prawdzie. Otrzymany przez Matkę Jezusa dar wolności, wniósł w Jej życie dyspozycyjność otwierania się na pełnię Bożych darów, aby je pomnażać - podkreślił biskup i dodał, iż widzialnym znakiem zaślubin będzie obrączka.

W liturgii sakramentu małżeństwa współmałżonkowie nakładają sobie obrączki nawzajem, a w czasie liturgii konsekracji dziewic kobieta wchodzi w szczególną relację oblubieńczą z Jezusem, dlatego sama nakłada sobie obrączkę przekazaną przez biskupa.

Podczas konsekracji dziewicy - Antonina Róża Kotowska OV.   Podczas konsekracji dziewicy - Antonina Róża Kotowska OV.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Obrączkę zakłada się na palec serdeczny, ponieważ jak tłumaczył biskup: - Anatomia człowieka uczy, że od palca serdecznego lewej ręki prowadzi specjalna żyła prowadząca prosto do serca (vena cordialis). W niektórych krajach, mając na względzie racje historyczne i kulturowe, nadal zakłada się obrączkę na lewą rękę. W naszej kulturze jest zwyczaj nakładania na prawą rękę, ale zawsze na palec serdeczny.

Dziewica konsekrowana staje się służebnicą Pana. - Można z powodzeniem doszukać się w tej decyzji cech maryjnego zwiastowania - zwrócił uwagę bp Greger, mówiąc, iż Niewiasta z Nazaretu jako młoda dziewczyna miała swój pomysł na życie w małżeństwie. Zwiastowanie zmieniło wszystko. - Wobec planów Bożych Maryja przyjmuje postawę służebnicy, która z wiarą przyjmuje słowo Boże objawione Jej przez archanioła Gabriela. Dzięki tej decyzji Bóg stał się dla nas wszystkich Emmanuelem - Bogiem z nami, który nas nigdy już nie pozostawi samych. Deklaracja Maryi oparta na zawierzeniu: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego", ma być od dziś pierwszym punktem programu życia naszych sióstr. Wasze decyzje odnośnie do życia w świecie jako dziewice konsekrowane rodzą konieczność zadania, o którym także mówi treść modlitwy konsekracyjnej: macie Jezusowi oddać swoje serce. Każdy dzień waszego życia winien być czasem uczenia się postawy służebnej wobec Boga i bliźniego, na wzór Dziewicy z Nazaretu.

Biskup zauważył, że konsekracja rodzi także zobowiązania, o których mówi modlitwa konsekracyjna: "Niech płoną miłością ku Tobie i nie kochają niczego poza Tobą". - Można wiele osób lubić, odczuwać do nich sympatię, można się dla bliźnich poświęcić, ale miłość ma być obecna tylko w stosunku do Pana Boga, który wam zaufał, wybrał was i powołał. W imię tej miłości posyła dziś swojego Ducha, który ma moc przemieniać człowieka.

Po homilii kandydatki potwierdziły wobec biskupa gotowość trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi, mówiąc: "Ojcze, przyjmij postanowienie życia w doskonałej czystości i naśladowania Chrystusa, które z pomocą Bożą odnawiam/składam wobec ciebie i świętego ludu Bożego".

Podczas konsekracji dziewicy - Bożena Siuda OV.   Podczas konsekracji dziewicy - Bożena Siuda OV.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po litanii do Wszystkich Świętych i modlitwie konsekracji panie przyjęły z rąk biskupa: obrączkę - znak zaślubin z Chrystusem, i księgę Liturgii Godzin - brewiarz - który będzie im towarzyszył w uwielbieniu Boga Ojca Niebieskiego, a także zanoszeniu próśb o zbawienie całego świata.

Na zakończenie liturgii w imieniu konsekrowanych głos zabrała Bożena Siuda OV. Dziękowała Trójcy Przenajświętszej i Maryi Matce, za "duchowe przygotowanie nas do konsekracji oraz za znak i zapowiedź Jej obecności w naszym życiu konsekrowanym, poprzez miejsce i dzień dzisiejszych zaślubin.

Nie zabrakło podziękowań pod adresem duszpasterzy, którzy sprawowali Eucharystię, a także o. Zygmunta Moćko OFM i ks. Roberta Kasprowskiego, kapelana biskupa Gregera, kierowników duchowych i kapłanów, których Pan Bóg postawił na ich drodze.

Pierwsza bielsko-żywiecka konsekracja dziewicy, jednej kandydatki, odbyła się 8 kwietnia 2013 r., w kaplicy kurialnej. Podczas drugiej 22 kwietnia 2017 r. w Hałcnowie biskup konsekrował cztery panie, a 23 czerwca 2019 r. w żywieckiej konkatedrze - kolejne dwie.

Do konsekracji dziewic dopuszcza się mniszki oraz kobiety żyjące w świecie, które: nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości; według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmie, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim; a także zostały dopuszczone do konsekracji przez biskupa ordynariusza miejsca.