Możemy pomóc wybudować Schronisko Duchowe w Rychwałdzie

Urszula Rogólska

publikacja 14.10.2020 21:44

Od kilku tygodni o. Bogdan Kocańda OFMConv poprzez filmiki publikowane na facebookowym profilu sanktuarium w Rychwałdzie oraz franciszkańskiej Fundacji Rodzina w Służbie Człowieka zaprasza wszystkich do wybudowania wyjątkowego miejsca, którego potrzebuje każdy człowiek.

Na terenie rychwałdzkiego sanktuarium ma powstać Schronisko Duchowe. Na terenie rychwałdzkiego sanktuarium ma powstać Schronisko Duchowe.
Archwum ojców franciszkanów w Rychwałdzie

Franciszkanie z Rychwałdu poszli za myślą amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga, iż życie człowieka koncentruje się w trzech ośrodkach. Pierwszym jest dom, drugim - praca, a tym ostatnim - przestrzeń, która pozwala oderwać się od codziennej rutyny. I do stworzenia tego trzeciego miejsca zapraszają wszystkich swoich przyjaciół i sympatyków.

W każdym odcinku swojego wyjątkowego serialu o. Bogdan Kocańda OFMConv. z Rychwałdu z właściwą sobie pogodą ducha zachęca poszczególne grupy, które wiedzą o tym, jakim miejscem jest rychwałdzkie sanktuarium, do wsparcia nowego pomysłu - budowania Schroniska Duchowego. Zapraszał już wszystkich spragnionych ciszy, turystów górskich, przyjaciół sanktuarium, pielgrzymów jakubowych (wszak Rychwałd znajduje się na Beskidzkiej Drodze Jakubowej) czy górników.

Jak podkreśla franciszkanin, terapeuci i wolontariusze działającej pod skrzydłami franciszkanów Fundacji Rodzina w Służbie Człowieka, od lat towarzyszą ludziom, którzy przychodzą po pomoc w różnorodnych kryzysach osobistych, małżeńskich i rodzinnych. Pół roku epidemii pozwoliło także wspólnocie franciszkańskiej doświadczyć wielu gestów bezinteresownej pomocy i ofiarności.

- Czas epidemii przekonał mnie o tym, że należy jeszcze bardziej zadbać o wszystkich spragnionych Boga, ciszy, pewnej przestrzeni, innej rzeczywistości niż ta, która zamyka się w rutynowym rytmie: dom-praca-dom - mówi o. Bogdan. - Postanowiłem stworzyć Schronisko Duchowe, w którym będzie właśnie to odpowiednie miejsce na kilkudniowy azyl, schronienie w Bogu, z pomocą ojca duchowego, który wysłucha, podpowie, wspólnie będzie trwał na modlitwie.

Możemy pomóc wybudować Schronisko Duchowe w Rychwałdzie  

Jak tłumaczy o. Kocańda, pomysł, o realizacji którego marzy, to wizja budowy w Rychwałdzie dziesięciu jednoosobowych domków oraz altany dla spotkań grupowych, do których mógłby przyjechać każdy, kto chciałby spędzić czas z dala od zgiełku.

- Dzięki tej inwestycji pomożemy również osobom, które poza wyznaczonymi terminami warsztatów będą chciały przyjechać na indywidualny pobyt z towarzyszeniem kapłana, konsultacją z psychologiem, prawnikiem lub mediatorem - dodaje franciszkanin. - Chcemy, aby zarówno Schronisko Duchowe, jak i cała przestrzeń naszej fundacji stały się dla ludzi tym "trzecim miejscem" w ich życiu.

Możemy pomóc wybudować Schronisko Duchowe w Rychwałdzie  

Koszt realizacji projektu wyniesie prawie 1 milion 170 tysięcy zł. Kto chciałby dołączyć do ofiarodawców pierwszego domku, może wpłacić dowolną kwotę przez zbiórkę na portalu zrzutka.pl: "Dla Ciebie tworzymy Schronisko Duchowe" - TUTAJ.

Kwota ogromna, ale jak dodaje o. Kocańda: - Wiara jest uchwyceniem tego, czego nie ma, i trzymaniem się tego aż powstanie!

A jak jeszcze możesz pomóc, przeczytaj poniżej:

Możemy pomóc wybudować Schronisko Duchowe w Rychwałdzie