Młodzi kęczanie postarali się o urządzenia AED dla swojego miasta

Urszula Rogólska

publikacja 14.10.2020 20:50

Młodzi z Hufca Pracy w Kętach podczas wielu akcji wolontariatu uczyli się udzielania pierwszej pomocy, ale zauważyli też w swoim najbliższym otoczeniu, że z tymi umiejętnościami nie jest najlepiej, a o dostępie do urządzeń AED w miejscach publicznych można pomarzyć. Postanowili to zmienić!

Sylwia Brzozowicz, dyrektor Domu Kultury w Kętach (w środku) w obecności burmistrza Krzysztofa Klęczara odbiera urządzenie AED z rąk Małgorzaty Szatan, kierownika Hufca Pracy w Kętach. Sylwia Brzozowicz, dyrektor Domu Kultury w Kętach (w środku) w obecności burmistrza Krzysztofa Klęczara odbiera urządzenie AED z rąk Małgorzaty Szatan, kierownika Hufca Pracy w Kętach.
Małgorzata Szatan

Uczestnicy zajęć Hufca Pracy w Kętach, razem z kierownik Małgorzatą Szatan, wspierani także przez ratowników medycznych i instruktorów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, nieraz mieli okazję uczestniczyć w kursach udzielania pierwszej pomocy. Doskonale wiedzą także, jak bardzo w ratowaniu życia pomaga urządzenie AED - defibrylator zewnętrzny.

- Początkiem 2019 roku podjęliśmy po raz pierwszy wyzwanie na poziomie europejskim. Po wielu dyskusjach, złożyliśmy projekt do Europejskiego Korpusu Solidarności, który zakładał działania skupione wokół tematyki pierwszej pomocy i urządzenia AED, skierowane do lokalnej społeczności - tłumaczy Małgorzata Szatan. - Ku naszemu zaskoczeniu projekt otrzymał dofinansowanie i jego realizacja przypadła na okres od września 2019, do sierpnia 2020 roku. Podmiotami realizującymi było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Krakowie oraz nasz 6-18 Hufiec Pracy w Kętach.

Młodzi wiedzieli, że stworzenie kompleksowego projektu, który zakładał dotarcie i przekazywanie wiedzy w grupach przedszkolnych, licealistów, osób bezdomnych, młodzieży OHP, będzie wymagało od nich ogromnego skupienia i wielu spotkań.

- Wiedzieli, iż same zajęcia warsztatowe nie wystarczą. Przede wszystkim sami musieli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Konieczne było również zadbanie o ogólnodostępne informacje w mieście o lokalizacji urządzeń AED oraz doposażenie placówki Domu Kultury w Kętach w nowoczesny sprzęt - mówi kęcka komendant. - Mimo wystąpienia pandemii COVID-19 w czasie realizacji projektu, zdecydowaną większość działań udało się nam zrealizować. W pewnym momencie zajęcia warsztatowe zostały zastąpione przygotowaniem filmu instruktażowego, tak aby w sposób zdalny online każdy mógł z niego skorzystać.

Dzięki zakupionemu sprzętowi młodzież mogła skutecznie prezentować na ćwiczeniach zagadnienia udzielania pierwszej pomocy. Pod koniec realizacji sprzęt AED został przekazany dla Domu Kultury w Kętach.

W ramach całorocznego zadania - poza AED - młodzi kęczanie zakupili także 200 breloków ratowniczych, apteczkę-plecak, dwa fantomy szkoleniowe, AED treningowe, szkoleniowe maseczki do sztucznego oddychania i termometr.

W efekcie przeprowadzonych zajęć i promocji na poziomie wojewódzkim, lokalnym oraz ogólnopolskim, udało się przeszkolić 46 uczestników OHP oraz 20 wychowawców, 60 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także grupę kilkudziesięciu osób bezdomnych oraz dorosłych pracujących. Na terenie Kęt pojawiły się również mapy, na których zaznaczono miejsca, gdzie znajduje się najbliższe urządzenie AED (to dom kultury i urząd gminy).

- Jednym z najważniejszych rezultatów dla nas jest fakt, iż grono osób zgłosiło chęci ponownego udziału w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Sami beneficjenci dostrzegli, iż jedno spotkanie nie wystarczy - podkreśla Małgorzata Szatan. - Mimo zakończonego projektu, możemy nadal kontynuować działania dzięki zakupionemu sprzętowi ze środków unijnych. W ten sposób efekty projektu pozostaną z nami na długo i być może zainspirują kolejne osoby do realizacji następnych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

Młodzi kęczanie postarali się o urządzenia AED dla swojego miasta