Ze św. Janem Pawłem II w Czernichowie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 11.10.2020 05:04

Relikwię włosa św. Jana Pawła II przekazał czernichowskiej parafii abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, były osobisty sekretarz papieża. Wprowadzenie relikwii poprzedziło w Czernichowie tegoroczne obchody 20. Dnia Papieskiego i stało się wstępem do systematycznej modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Obok relikwii były też inne dary. Nie obyło się jednak bez niespodzianek...

Uroczystą Mszę św. zakonczyło błogosławieństwo relikwiarzem św. Jana Pawła II. Uroczystą Mszę św. zakonczyło błogosławieństwo relikwiarzem św. Jana Pawła II.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na uroczyste powitanie relikwii w Czernichowie abp Mokrzycki, który miał je wprowadzić osobiście, nie mógł jednak przybyć z powodu nałożonej kwarantanny, związanej z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem. Za pośrednictwem internetu przekazał na ręce proboszcza ks. Krzysztofa Ciurli krótkie nagranie, skierowane do wspólnoty wiernych z Czernichowa.

 - Pragnę uroczyście przekazać cząstkę świętych relikwii św. Jana Pawła II dla parafii pod wezwaniem MB Częstochowskiej w Czernichowie. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zgromadzonego wokół następcy św. Piotra i jedność w modlitwie. Księże Proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym - mówił abp Mokrzycki, zapewniając, że pragnie modlić się z czernichowskimi parafianami osobiście, ale w tym momencie może łączyć się z nimi jedynie w sposób duchowy z powodu epidemicznych ograniczeń.

Abp Mieczysław Mokrzycki do parafian z Czernichowa.
Gość Bielsko-Żywiecki

Wiadomość o przymusowej nieobecności abp. Mokrzyckiego dotarła do Czernichowa w dniu uroczystości. Jak dodaje ks. Krzysztof Ciurla, w rozmowie telefonicznej abp Mokrzycki zadeklarował przyjazd do Czernichowa w najbliższych tygodniach, zaraz po zakończeniu kwarantanny.

Ks. Krzysztof Ciurla podziękował za relikwie i zapowiedział comiesięczną modlitwę za wstawiennictwem świętego.   Ks. Krzysztof Ciurla podziękował za relikwie i zapowiedział comiesięczną modlitwę za wstawiennictwem świętego.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Mamy nadzieję, że poświęci ikony św. Jana Pawła II i weźmie udział w inauguracji planowanej przez nas ich peregrynacji w rodzinach naszej parafii. W każdej z rodzin pozostanie też duża fotografia ikony z cząstką relikwii. W kościele natomiast relikwiarz znajdzie się w bocznej kaplicy Matki Bożej, gdzie w każdym czasie będzie się można modlić o wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Będziemy o nie prosić także podczas comiesięcznych nabożeństw do św. Jana Pawła II - mówi ks. Ciurla.

W zastępstwie uroczystości wprowadzenia relikwii przewodniczył o. Sławomir Zieliński OFMConv, obecnie pracujący we Lwowie jako dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Archidiecezji Lwowskiej, a przebywający właśnie w Polsce. Koncelebrowaną Eucharystię sprawowali wraz z nim kapłani dekanatu międzybrodzkiego z wicedziekanem ks. Markiem Wróblem.

O. Sławomir Zieliński ofiarował do kościoła w Czernichowie kielich maszlany z pateną.   O. Sławomir Zieliński ofiarował do kościoła w Czernichowie kielich maszlany z pateną.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

O. Zieliński w homilii mówił o dwóch ważnych wartości, na które wskazał swoim życiem papież Jan Paweł II. - Jedną z nich była miłość ojczyzny, której nigdy się nie wstydził. Drugą była jego miłość do modlitwy różańcowej. Dawał jej świadectwo przez całe życie. Świętych nie wystarczy podziwiać, świętych należy naśladować! - mówił kaznodzieja, zachęcając czernichowian, by modlitwa przy relikwiach przywoływała w ich pamięci słowa świętego, który tak wiele powiedział o ojczyźnie i Różańcu.

Wkrótce w Czernichowie rozpocznie się peregrynacja ikon św. Jana Pawła II w rodzinach.   Wkrótce w Czernichowie rozpocznie się peregrynacja ikon św. Jana Pawła II w rodzinach.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ze Lwowa do Czernichowa dotarły też dwie ikony przedstawiające św. Jana Pawła II, a o. Sławomir dodał swój osobisty dar: kielich mszalny z pateną, który został odnaleziony w zamurowanej skrytce, gdzie został ukryty przez opuszczających Lwów po II wojnie światowej kapłanów. - Oczyszczony i poddany renowacji, otrzymałem w darze, a teraz chcę ofiarować go waszej wspólnocie - mówił o. Zieliński, a ks. Ciurla, dziękując za ten dar, dziękował też za podarowany do świątyni Ewangeliarz.

Odpowiedzią zgromadzonych wiernych były złożone ofiary, przekazane jako wsparcie dla działającego we Lwowie Domu Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, a powitalną uroczystość zakończyło błogosławieństwo relikwiarzem św. Jana Pawła II. Nie brakowało też wiernych, którzy już tego dnia rozpoczęli modlitwę przed relikwiarzem...