Animatorzy Liturgicznej Służby Ołtarza posłani z misją pomocy na drogach zbawienia

Alina Świeży-Sobel

publikacja 04.10.2020 09:25

Bp Roman Pindel przewodniczył 3 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej nabożeństwu, podczas którego poświęcił krzyże i pobłogosławił na nową posługę w Kościele 137 animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza i ceremoniarzy. Będą oni posługiwać w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Jak podkreślał ks. Jakub Kuliński, uczestniczący w przygotowaniach dla nowych animatorów, wyjątkowo długo czekali na ten dzień, ponieważ z powodu epidemii nie mogli otrzymać krzyży animatorskich w Wielki Czwartek w katedrze.

Nowi animatorzy otrzymali poświęcone krzyże - znaki ich nowej posługi. Nowi animatorzy otrzymali poświęcone krzyże - znaki ich nowej posługi.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Również ta uroczystość, z uwagi na pandemię, nie miała tradycyjnego przebiegu. Nie odbyła się w czasie Mszy Krzyżma Świętego, a młodzi animatorzy uczestniczyli w niej w maseczkach, zachowując dystans między sobą. Nie było z nimi kapłanów z parafii, ale towarzyszyli im ich najbliżsi - rodzice i rodzeństwo. Zabrakło natomiast diecezjalnego moderatora LSO ks. Przemysława Gawlasa, który nie mógł być obecny z powodu kwarantanny.

W homilii bp Pindel przypominał, że Pan Jezus wysłał z misją głoszenia Ewangelii 12 apostołów, a za nimi kolejnych 72, którzy mieli pomagać w tej misji, i mówił do nich: "Najważniejsze jest, żeby wasze imiona były zapisane w niebie, żebyście się znali i żebyście wy osiągnęli zbawienie, które głosicie".

Bp Roman Pindel udzielił animatorom błogosławieństwa na czas realizacji ich nowej misji.   Bp Roman Pindel udzielił animatorom błogosławieństwa na czas realizacji ich nowej misji.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Podejmujecie się wielkiego zadania, pięknej misji i pięknej posługi: bycia animatorem, kimś, kto towarzyszy, prowadzi, pokazuje drogę, wspiera i wysłuchuje. Oby to służyło temu, żebyście byli pewni zbawienia, tak jak Jezus mówił tym siedemdziesięciu dwóm. To jest ważne! - wskazywał bp Pindel.

Dodał też, że dla dobrego wypełniania tej misji potrzebne są pokora, postawa prostolinijności, dzięki której człowiek uważnie wsłuchuje się w słowo Boże, stara się je zrozumieć i nie zniekształca go. Tylko taki człowiek może poznać Boga. - Nie ma nic gorszego niż pycha człowieka wobec Boga i mówienie: "Ja wiem lepiej". Pokora, słuchanie Boga to jest to, co jest wam potrzebne i co jest potrzebne tym, którym będziecie pomagać wierzyć, postępować według sumienia, zbawić się... - tłumaczył bp Pindel. - Życzę wam, żeby przede wszystkim wiara w was wzrastała. Ta wiara jest uzasadnieniem tego, co chcecie robić. Wytrwaliście w całym przygotowaniu, pokazując, że to jest coś bardzo ważnego dla was w tych czasach, które są, jakie są. Każdy z nas musi zdawać egzamin. Każdy czas ma swoje wyzwania. Spróbujcie patrzeć w wierze na wasze posługiwanie w mocy Bożej, z posłannictwa Kościoła. Życzę wam takiego entuzjazmu, jaki miało tych siedemdziesięciu dwóch, którzy powracali do Jezusa.

Modlitwa kandydatów.   Modlitwa kandydatów.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Biskup Pindel poświęcił krzyże animatorskie, a także złożył podziękowania rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w podejmowaniu nowego zadania w Kościele.

Delegat animatorów i ceremoniarzy, dziękując w imieniu całej grupy bp. Pindlowi za udzielone im błogosławieństwo na nową posługę, zapewniał o pragnieniu dawania świadectwa miłości do Boga i poczuciu odpowiedzialności za powierzonych ich opiece młodszych ministrantów. - Prosimy, abyś udzielił nam Bożego błogosławieństwa na czas pracy w parafiach i naszych grupach - dołączał do animatorów ks. Kuliński.