Niepełnosprawni tenisiści z medalami w Łodygowicach

Alina Świeży-Sobel

publikacja 26.09.2020 03:45

Kilkudziesięciu niepełnosprawnych sportowców reprezentujących kluby z całej Polski wystartowało w 20. Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z Łodygowic i w Łodygowicach właśnie odbyła się tegoroczna walka o medale, puchary i nagrody.

Zacięta walka przy stołach trwała do ostatniej sekundy Zacięta walka przy stołach trwała do ostatniej sekundy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Drużynowo wygrała reprezentacja Startu Wrocław, przed zawodnikami SI Łodygowice i zespołem Startu Radom. Były też indywidualne medale i nagrody, o które tenisiści rywalizowali nie szczędząc potu. – Po 20 latach widzimy, że sportowcy, choć ze względu na pandemię zgłosiło się ich tym razem nieco mniej, jednak chcą przyjeżdżać na nasz turniej i lubią tu grać – podsumowywał Stanisław Handerek, prezes SI Łodygowice, główny organizator zawodów.

Każdy zawodnik otrzymał też pamiątkową turniejową koszulkę...   Każdy zawodnik otrzymał też pamiątkową turniejową koszulkę...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Sportowców dopingowali odwiedzający ich goście, a wśród nich wiceministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej: Stanisław Szwed i Michał Wdówik, a także wiceprezes PFRON Tomasz Maruszewski. Były liczne okazje do rozmów o problemach środowiska osób niepełnosprawnych. Goście gratulowali zawodnikom ich zaangażowania w sportową aktywność, w której pokazali prawdziwą wolę walki, a także organizatorom, którzy zatroszczyli się nie tylko o właściwy przebieg rywalizacji.

W turnieju dobrą grę zaprezentowały również panie...   W turnieju dobrą grę zaprezentowały również panie...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

– Cieszę się, że choć to dzisiejsze wydarzenie przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych, to odbywa się w nowoczesnym duchu włączania tych osób w normalne życie. Pomaga w tym liczna grupa osób pełnosprawnych, które zaangażowały się w organizację, a także udział zawodników w różnych wydarzeniach towarzyszących, również kulturalnych. To przykład działania, o jakie mi zawsze chodziło: opartego na założeniu, że osoba niepełnosprawna jest równoprawnym obywatelem i ma możliwości rozwijać swoje pasje, a państwo wspiera ją w realizacji tych zainteresowań, tak samo jak wszystkich innych – mówił w Łodygowicach Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, który sam jest niewidomy i porusza się z pomocą psa przewodnika.

Nagrody i gratulacje odebrali najlepsi zawodnicy   Nagrody i gratulacje odebrali najlepsi zawodnicy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak podkreślał, nakłady na pomoc dla niepełnosprawnych rosną i z 15 mld zł w 2015 r. wzrosły obecnie do ponad 27 mld zł. – Uruchamiamy nowe programy: usługę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej czy opiekę wytchnieniową. Dążymy do wprowadzenia nowych regulacji w zakresie możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych – dodawał wiceminister Wdówik, z uznaniem podkreślając, że SI Eurobeskidy z Łodygowic należy do grupy organizacji pozarządowych, które wzorowo włączają się w realizację nowych programów.