Peregrynacja ikony Pana Jezusa w Cieszynie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 27.09.2020 23:18

Ikona przedstawia Pana Jezusa na modlitwie w Ogrójcu. - Jest to wyjątkowy obraz, bo nie ma w nim tej zwykle pojawiającej się na takich obrazach zapowiedzi zbliżającej się męki i śmierci. Pan Jezus modli się żarliwie i z ufnością zwraca się do Ojca - podkreśla Lidia Greń-Wajdzik, diecezjalna zelatorka Apostolstwa Dobrej Śmierci. Na jej ręce ikona trafiła po kolejnych rekolekcjach pompejańskich w Brennej. I stamtąd wyruszyła w drogę do rodzin członków ADŚ. Najpierw do parafii św. Elżbiety, a teraz rozpoczęła peregrynować w parafii św. Jerzego.

Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji ikony Pana Jezusa u św. Jerzego w Cieszynie: (od lewej) ks. Marcin Wróbel, ks. Stefan Sputek, Bernadeta Holeksa. Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji ikony Pana Jezusa u św. Jerzego w Cieszynie: (od lewej) ks. Marcin Wróbel, ks. Stefan Sputek, Bernadeta Holeksa.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ikonę Chrystusa, który modli się w Ogrójcu, podarował wspólnotom ADŚ naszej diecezji i archidiecezji katowickiej Zbigniew Jura z Radziechów, zaangażowany w budowę kościołów w Tanzanii.

Najpierw ikona trafiła do wspólnoty ADŚ z parafii św. Elżbiety w Cieszynie, jednej z bardziej aktywnych grup, której opiekunem duchowym jest ks. Krzysztof Słowik.

- Trochę się obawiałam, czy poradzimy sobie z nowym zadaniem, które w dodatku przypadło nam jako pierwszym. Ale szybko okazało się, że właściwie ikona wędrowała z rąk do rąk członków Apostolstwa, odwiedzając też domy innych rodzin. Były osoby chore, które prosiły, by Pan Jezus mógł się też zatrzymać choć na kilka dni w ich domu. A podczas procesji na Boże Ciało ikona znalazła się w przygotowanym przez nas ołtarzu - wspomina Ewa Piwońska-Świerz, czuwająca nad tą peregrynacją zelatorka ADŚ.

Ewa Piwońska-Świerz z księgą intencji, która towarzyszy ikonie podczas peregrynacji do rodzin.   Ewa Piwońska-Świerz z księgą intencji, która towarzyszy ikonie podczas peregrynacji do rodzin.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

O wielkim przeżyciu, jakim była modlitwa podejmowana przed obliczem Chrystusa, świadczą wpisy w specjalnej księdze, która towarzyszy peregrynującej ikonie. Pani Ewa przyniosła księgę do kościoła św. Jerzego, by mogła dalej wędrować z ikoną Pana Jezusa, a wierni, którzy będą ją gościć - mogli zapisywać swoje refleksje, prośby i podziękowania.

Z parafii św. Elżbiety obraz trafił do kościoła św. Jerzego, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie peregrynacji wśród rodzin tej parafii. Najpierw podczas tygodniowej adoracji został uczczony w świątyni, a ks. Marcin Wróbel, wikariusz tej parafii i zarazem diecezjalny moderator ADŚ, podczas kazań przybliżał istotę Apostolstwa Dobrej Śmierci i prowadził zapisy nowych członków.

Ikona w bocznym ołtarzu kościoła św. Jerzego towarzyszyła parafialnej modlitwie przez cały tydzień...   Ikona w bocznym ołtarzu kościoła św. Jerzego towarzyszyła parafialnej modlitwie przez cały tydzień...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podczas comiesięcznej Mszy św. w intencji członków ADŚ, zgromadzeni polecali Bogu rozpoczynające się dzieło modlitewne. Wskazując na świadectwo wiary św. Melchiora i pozostałych męczenników koszyckich, dziekan ks. prał Stefan Sputek apelował: - Prośmy Boga, abyśmy również umieli zadbać o godne świadectwo i całym swoim życiem świadczyć, kto jest naszym Panem.

- Pragniemy rozpocząć wędrówkę ikony Pana Jezusa modlącego się. Pragniemy też,  aby zacisze naszego mieszkania choć na krótki czas stało się miejscem odpowiedzi na głos Zbawiciela - mówił ks. Wróbel.

Przed Eucharystią zelatorka ADŚ Bernadeta Holeksa poprowadziła modlitwę różańcową do Siedmiu Boleści Matki Bożej, a na zakończenie z rąk ks. prał. Stefana Sputka jako pierwsza przyjęła ikonę.

- Już podczas tego tygodnia, kiedy ikona znajdowała się w świątyni, trwały zapisy pierwszych osób, które chciałyby gościć ją u siebie. Chętnych nie brakuje, tak samo jak tych, którzy chcą u nas modlić się o zbawienie innych. Przystępuje do ADŚ sporo osób, także młodych - mówi pani Bernadeta. Powstała tu też róża Żywego Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej, która modli się nie tylko za umierających, a obecnie poleca opiece Maryi parafię i duszpasterzy.

Peregrynacja ikony Pana Jezusa w Cieszynie  

- Ta peregrynacja już zachęciła wiele osób do modlitwy. Dla tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, jest to niezwykłe i głębokie spotkanie z Chrystusem. Przeżycie, kiedy ich dom staje się wieczernikiem, z pewnością będzie promieniować na ich życie i całe otoczenie - zaznacza ks. Wróbel.