Zmarł kard. Marian Jaworski, wierny czciciel świętego z Wilamowic

Alina Świeży-Sobel

publikacja 06.09.2020 03:52

Był następcą św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego jako metropolita lwowski. Był też jego wiernym uczniem i czcicielem. Wiele razy gościł w Wilamowicach podczas obchodów związanych ze św. Bilczewskim, m.in. uczestniczył w 2013 r. w uroczystości ogłoszenia go patronem miasta, a także w odsłonięciu pomnika świętego w 2016 r. Odszedł do Pana w Krakowie 5 września w wieku 94 lat, po 70 latach kapłańskiej posługi.

Kard. Marian Jaworski w kościele w Wilamowicach. Kard. Marian Jaworski w kościele w Wilamowicach.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Lwowski metropolita-senior bywał w Wilamowicach często i zawsze chętnie dzielił się swoim osobistymi wspomnieniami związanymi z postacią św. Bilczewskiego.

Nie ukrywał, że wybitny wilamowiczanin jest dla niego i jego kapłaństwa ważną postacią. Jak wspominał, tak było już od dzieciństwa, kiedy mama na cmentarzu Janowskim we Lwowie pokazywała mu grób abp Bilczewskiego i tłumaczyła: "Tu leży arcybiskup, który chciał spoczywać wśród ubogich"...

Kard. Marian Jaworski przemawia pod pomnikiem św. Bilczewskiego.   Kard. Marian Jaworski przemawia pod pomnikiem św. Bilczewskiego.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Kiedy poznałem jego osobowość i jego pisma, starałem się je upowszechnić. Zabiegałem o wydanie jego książek, bo zawierają jedną z najgłębszych teologii. Myślę, że św. Bilczewski to jedna z najgłębszych osobowości polskiego Episkopatu. Dla mnie jest on prawdziwym ojcem duchowym - mówił kard. Jaworski w wypowiedzi dla "Gościa Niedzielnego" w Wilamowicach w 2013 r.

- Kiedy weźmiemy listy pasterskie św. Józefa Bilczewskiego i wczytamy się w nie, spotkamy się nie tylko z głęboką teologią - zwłaszcza gdy chodzi o Eucharystię - ale także z wielką troską o ludzi. To widać. I czyta się je tak, jakby były pisane na dzisiaj. Poza tym wszystkim, co stanowi prawdę Ewangelii, warto w nich zwrócić uwagę na nauczanie społeczne Kościoła, które prezentował św. Bilczewski. On poruszał te problemy, w tym rodzącego się socjalizmu, i chciał je rozwiązywać w duchu papieża Leona XIII - podkreślał wówczas kard. Jaworski.

Odsłonięcie pomnika św. Bilczewskiego.   Odsłonięcie pomnika św. Bilczewskiego.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Nie zabrakło go podczas odbywającej się w 2016 r. uroczystości odsłonięcia pomnika na wilamowickim  Rynku. Najpierw stanął przy ołtarzu podczas Eucharystii, wraz z kard. Kazimierzem Nyczem i bp. Romanem Pindlem, a później wspólnie dokonali odsłonięcia pomnika św. Bilczewskiego. Przy tej okazji kard. Jaworski obdarował honorowych gości tego wydarzenia tomami pism św. Bilczewskiego.

Kard. Marian Jaworski na wilamowickim Rynku.   Kard. Marian Jaworski na wilamowickim Rynku.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na zaproszenie ks. prał. Michała Boguty, dziekana i proboszcza wilamowickiego, przewodniczył również poświęceniu wizerunku św. Bilczewskiego, umieszczonego w krużgankach na Jasnej Górze w 2015 r.

Kard. Marian Jaworski z bp. Romanem Pindlem.   Kard. Marian Jaworski z bp. Romanem Pindlem.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Śp. kard. Jaworski był bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II, a w Wilamowicach odwiedzał też grób ks. prał. Józefa Dowsilasa, kapelana abp. Karola Wojtyły.

Z kard. Kazimierzem Nyczem w Wilamowicach w 2016 r.   Z kard. Kazimierzem Nyczem w Wilamowicach w 2016 r.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość