Parafianie z Rycerki Górnej przyjęli u siebie księdza Jerzego

Urszula Rogólska

publikacja 29.06.2020 13:38

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko dołączył do grona orędowników mieszkańców Rycerki Górnej, obecnych tu w swoich relikwiach. Podczas uroczystości odpustowej, której przewodniczył bp Piotr Greger, relikwiarz kapelana Solidarności wniosła do świątyni rodzina Elżbiety i Patryka Pasławskich.

Odpustowej Mszy św. w Rycerce Górnej przewodniczył bp Piotr Greger. Odpustowej Mszy św. w Rycerce Górnej przewodniczył bp Piotr Greger.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy od lat wielkim kultem cieszą się m.in. św. Rita, bł. Karolina Kózkówna i bł. Marii de Mattias. Jak podkreśla ks. proboszcz Jan Gawlas, to właśnie święci poprzez różnorodność darów jakimi zdobyli niebo, są przykładem drogi do świętości dla każdego z nas. Tak narodził się pomysł, by w dzisiejszych niełatwych czasach, sprowadzić do parafii także relikwie świętych kapłanów - bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a gdy dojedzie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, także jego cząstkę. - To kapłani, których wielu z nas pamięta. Widzę głęboki sens w przybliżaniu przykładu ich życia, prowadzącego do świętości - dodaje ks. Gawlas.

Elżbieta i Patryk Pasławscy, z córeczkami Ewą i Eleną, wnieśli do rycerskiego kościoła relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.   Elżbieta i Patryk Pasławscy, z córeczkami Ewą i Eleną, wnieśli do rycerskiego kościoła relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W niedzielę 28 czerwca, podczas uroczystości odpustowej - ku czci głównej patronki parafii, Matki Bożej Nieustającej Pomocy - której przewodniczył bp Piotr Greger, mieszkańcy Rycerki przyjęli u siebie relikwie błogosławionego kapelana "Solidarności". Do kościoła parafialnego wniosła je rodzina Pasławskich: mama Elżbieta, tata Patryk i ich córeczki Ewa i Elena.

Razem z biskupem Gregerem i ks. proboszczem Janem Gawlasem, przy ołtarzu stanęli także: michalita, ks. Tadeusz Cader i ks. Marek Duraj, który od ośmiu lat był w Rycerce wikarym i niebawem przejmie obowiązki proboszcza w parafii św. Maksymiliana w Nowej Wsi.

Wśród parafian nie mogło zabraknąć przedstawicielek miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, jak i strażaków-ochotników oraz reprezentantów szeregu wspólnot i grup działających w parafii - ze swoimi sztandarami.

Małe parafianki podczas procesji eucharystycznej.   Małe parafianki podczas procesji eucharystycznej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii biskup przybliżył jedno z wezwań litanii do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: "Przewodniczko chrześcijan" i w tym kontekście odniósł się też do znaku obecności bł. ks. Jerzego w jego relikwiach: - Matka Chrystusa jako Przewodniczka chrześcijan uczy nas mądrego niesienia krzyża. Przypomina i przekonuje, że krzyż Chrystusa nie znajduje się na peryferiach Kościoła, ale stoi w jego centrum. Swoim życiem Maryja pokazuje jak należy trwać pod krzyżem Jezusa, aby wytrwać. To ważna szkoła, bo można być obecnym pod krzyżem Jezusa, ale nie wytrwać, można od krzyża uciec, można stchórzyć i porzucić Chrystusa ukrzyżowanego.

Odwołując się do obecności ks. Popiełuszki w znaku jego relikwii biskup zaznaczył: - Niech obecność polskiego męczennika końca XX wieku ciągle przypomina, że trwanie przy krzyżu Jezusa jest trudne, ale możliwe. Ksiądz Jerzy wytrwał do końca, nie cofnął się ani na moment, chociaż wiedział i przeczuwał, co może go spotkać. Okazał się wierny swojemu powołaniu aż do końca; wiedział i dał świadectwo, że trwanie pod krzyżem Jezusa zawsze okazuje się zwycięstwem.

W imieniu parafian, życzenia imieninowe złożyły biskupowi Piotrowi Gregerowi przestawicielki rycerskich gospodyń.   W imieniu parafian, życzenia imieninowe złożyły biskupowi Piotrowi Gregerowi przestawicielki rycerskich gospodyń.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła w Rycerce Górnej. A zwieńczeniem spotkania były także życzenia imieninowe, jakie złożyły biskupowi Piotrowi Gregerowi oraz ks. Janowi Gawlasowi przedstawicielki parafian.