Cisiec gościł małżeństwa Domowego Kościoła z Żywiecczyzny

Urszula Rogólska

publikacja 29.06.2020 17:00

Kościół św. Maksymiliana w Ciścu był ostatnim w naszej diecezji, który gościł małżonków Domowego Kościoła podczas rejonowego dnia wspólnoty, wieńczącego mijający rok formacji. Spotkały się tu małżeństwa z rejonów Żywiec I i Żywiec II.

Żywieckie pary rejonowe: Grażyna i Jarosław Gwoździowie oraz Edyta i Dariusz Michalcowie, które przygotowały dzień wspólnoty w Ciścu. Żywieckie pary rejonowe: Grażyna i Jarosław Gwoździowie oraz Edyta i Dariusz Michalcowie, które przygotowały dzień wspólnoty w Ciścu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Co roku rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie spotykała się w jednej z parafii na diecezjalnym spotkaniu podsumowującym cały rok formacji. Tym razem, ze względu na epidemię, plany trzeba było zmienić - zakończenie roku odbyłwao się w czerwcowe weekendy w siedmiu rejonach. Małżonków gościły parafie: w Wilamowicach, na bielskim os. Karpackim, na Złotych Łanach, w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana, w Ustroniu-Zawodziu, Kętach-Osiedlu i na finał - 27 czerwca w Ciścu.

Wszystkim towarzyszyło oazowe hasło roku: "Wolni i wyzwalający" oraz temat dnia: "Odpowiedzialni wobec stworzenia". Wszędzie gościli Grażyna i Zbigniew Niziowie - diecezjalna para DK, a w większości miejsc także bielsko-żywiecki moderator Oazy Rodzin ks. Jacek Moskal, który głosił konferencję tematyczną. Jedynie na Złotych Łanach małżonkowie wysłuchali ks. Jakuba Studzińskiego, a w Ustroniu - ks. Wojciecha Olesińskiego.

Małżonkowie Oazy Rodzin w cisieckim kościele św. Maksymiliana.   Małżonkowie Oazy Rodzin w cisieckim kościele św. Maksymiliana.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Każdemu spotkaniu poza konferencją towarzyszył Namiot Spotkania z adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas którego małżonkowie rozważali wybrany fragment słowa Bożego lub encykliki papieża Franciszka "Lautato si". Była Msza św. a także czas świadectw związanych z hasłem roku, odwołujących się do życia Krucjatą Wyzwolenia Człowieka - dobrowolną deklaracją abstynencji od używek i uzależnień, podejmowaną w intencji osób, które sobie ze zniewoleniami nie radzą.

W czasie spotkanie rejonu andrychowsko-kęckiego w kościele NSPJ w Kętach do wspólnoty został przyjęty kolejny krąg małżonków z parafii św. Stanisława w Andrychowie. Obecnie w diecezjalnej wspólnocie DK spotyka się prawie 150 kręgów małżeńskich - każdy liczy od czterech do sześciu par sakramentalnych. W sumie to ponad tysiąc osób, tworzących jedną z najdynamiczniej rozwijających się wspólnot rodzinnych w diecezji.

Od lewej: ks. Ryszard Piętka ks. Jacek Moskal i ks. Filip Magiera z ofiarowanymi im przez małżonków słodkimi sercami.   Od lewej: ks. Ryszard Piętka ks. Jacek Moskal i ks. Filip Magiera z ofiarowanymi im przez małżonków słodkimi sercami.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na spotkaniu w Ciścu, które zgromadziło rodziny z Żywiecczyzny - z rejonów Żywiec I i Żywiec II, obecny był także ks. Ryszard Piętka - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie i ks. Filip Magiera - moderator rejonu Żywiec II.

Spotkanie przygotowały rejonowe pary: Grażyna i Jarosław Gwoździowie oraz Edyta i Dariusz Michalec wraz z księżmi: Andrzejem Kuźmą i Filipem Magierą. Pomocą służył im gospodarz miejsca - ks. proboszcz Marek Nieciąg, który przedstawił zgromadzonym legendarną już historię miejscowej świątyni, której podstawowe mury stanęły w dobę w listopadzie 1972 r.

Uczestnicy diecezjalnego kręgu Domowego Kościoła w Ciścu.   Uczestnicy diecezjalnego kręgu Domowego Kościoła w Ciścu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na zakończenie spotkania w kościele małżeństwa dziękowali duszpasterzom za ich posługę i... obdarowały ich słodkimi, żywieckimi sercami z piernika.

Po Mszy św., spotkał się diecezjalny krąg DK - księża moderatorzy, para diecezjalna i pary rejonowe. Wspólnie modlili się, rozważali słowo Boże, dzielili się przeżywaniem formacji w czasie pandemii w kręgach, osobistym świadectwem z tego czasu, a także sytuacją w powierzonych ich trosce kręgach.

Zgodnie z decyzją osób odpowiedzialnych za Oazę Rodzin w Polsce, w tym roku nie odbędą się wakacyjne, wyjazdowe rekolekcje formacyjne, tym bardziej więc Grażyna i Zbigniew Niziowie zapraszali pary rejonowe, by dbały o utrzymywanie mocnych relacji w poszczególnych kręgach, troskę o doświadczających różnorakich trudności duchowych i materialnych, i - na ile pozwalają możliwości - zachęcały małżeństwa do comiesięcznych spotkań czy to za pośrednictwem sieci internetowej, czy też osobistych.