Muzyczna nadzieja Janusza Kohuta w hołdzie św. Janowi Pawłowi II na Złotych Łanach

Urszula Rogólska

publikacja 25.05.2020 14:28

Po raz kolejny znany bielski kompozytor i pianista Janusz Kohut, wiolonczelistka Urszula Mizia i wokalistka Joanna Korpiela-Jatkowska podzielili się z mieszkańcami Złotych Łanów swoimi artystycznymi talentami podczas wieczoru, który upamiętnił 25. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej.

Od lewej: Janusz Kohut, Urszula Mizia i Joanna Korpiela-Jatkowska w kościele na Złotych Łanach. Od lewej: Janusz Kohut, Urszula Mizia i Joanna Korpiela-Jatkowska w kościele na Złotych Łanach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Koncert "Nadzieja zawieść nie może", zaprezentowany w niedzielne popołudnie 24 maja w bielskim kościele św. Józefa, był muzycznym prezentem na setne urodziny Karola Wojtyły - Jana Pawła II, a jednocześnie podziękowaniem za jego wizytę przed 25 laty w diecezji bielsko-żywieckiej. Złote Łany znalazły się w niedalekiej odległości od trasy, jaką w 1995 roku papież pokonywał w drodze do Żywca. Tutejsza wspólnota była w 1978 roku ostatnią wizytowaną przez kardynała Wojtyłę przed jego wyjazdem na konklawe.

O tych rocznicach tuż przed koncertem mówili ks. Wojciech Pal, który w imieniu proboszcza parafii ks. Stanisława Wójcika witał zgromadzonych w kościele i przed ekranami komputerów, oraz inicjator koncertu - Janusz Kohut. Kompozytor zachęcił słuchaczy, by wspólne spotkanie stało się dla nich także okazją do modlitwy.

W przygotowanym programie artyści zaprezentowali fragmenty oratoriów Janusza Kohuta. Zaczęli od pieśni dziękczynnej Izraelitów: "Pan mocą moją i źródłem męstwa, Jemu zawdzięczam moje ocalenie" z oratorium "Droga Nadziei". - Jeśli człowiek ma jakiś cel w życiu, dużo łatwiej mu znosić przeciwności, upokorzenia, ból, cierpienie - bo wie, że te rzeczy mają sens - mówił artysta, zachęcając do modlitwy.

Następnie wszyscy mogli usłyszeć: "Modlitwę Zośki" i utwór "Wizyta Gościa" z oratorium "Gość Oczekiwany", napisany na podstawie dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej, a także "Dziękczynną pieśń Miriam” i "Pieśń Pokutną" z oratorium "Droga Nadziei" oraz "Opowieść Tabity” z oratorium "Święty Piotr" i "Moją Piosnkę II", skomponowaną do słów Cypriana Kamila Norwida. Utwór ten jest także częścią kantaty "Niepodległość", przygotowanej w 2018 roku na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Muzyczną część spotkania zakończyły hymn Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku: "Abba Ojcze" i pieśń "Barka" oraz Litania Loretańska.