Bp Pindel w Żywcu: Bóg za pośrednictwem św. Jana Pawła II obdarzył nas łaskami

Alina Świeży-Sobel

publikacja 23.05.2020 11:57

- Mamy za co dziękować - podkreślał bp Pindel, wskazując, że uznana bezdyskusyjnie za wizytę gościa najdostojniejszego w dziejach tego miasta, była wydarzeniem, które dawało impuls do przemiany serca, do nawrócenia.

Rocznicowe obchody rozpoczęła dziękczynna Msza św. w żywieckiej konkatedrze, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla Rocznicowe obchody rozpoczęła dziękczynna Msza św. w żywieckiej konkatedrze, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Dziękujemy dziś Panu Bogu za dar ojca świętego Jana Pawła II, za jego pobyt na tej ziemi i za to wielkie dobro, które do dziś z tego wypływa - mówił ks. kan. Grzegorz Gruszecki na początku Eucharystii, koncelebrowanej w konkatedrze w Żywcu w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w tym mieście.

W dziękczynnej Mszy św., z powodu związanych z epidemią koronawirusa ograniczeń liczby wiernych w świątyniach, uczestniczyli tylko nieliczni mieszkańcy Żywca. Pozostali mogli śledzić jej transmisję internetową. Przy ołtarzu wraz z bp. Pindlem i proboszczem konkatedry ks. Gruszeckim stanęli też kapłani parafii dekanatu żywieckiego, z dziekanem ks. prał. Stanisławem Koziełem na czele, oraz ks. Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej.

Wśród wiernych obecni byli przedstawiciele władz samorządowych miasta Żywca i powiatu żywieckiego - ze starostą Andrzejem Kalatą i burmistrzem Antonim Szlagorem.

Wystawa zdjęć z papieskiej wizyty w Żywcu   Wystawa zdjęć z papieskiej wizyty w Żywcu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Dziękujemy dziś Bogu za święte życie i prowadzenie Kościoła przez Jana Pawła II. Czynimy to w setną rocznicę jego narodzin, wspominając jego obecność w tym mieście przed 25 laty - mówił bp Pindel. - Chcemy odwoływać się do słów, które Jan Paweł II wypowiedział 25 lat temu w tym mieście. Chcemy też zrobić jakby rachunek z tych 25 lat, które upłynęły dla Żywca i Żywiecczyzny w życiu religijnym i społecznym. To niech będzie początek dawania naszej odpowiedzi na tamte słowa i słowo Boże dziś odczytywane - podkreślał.

Bp Roman Pindel zachęcił do podsumowania odpowiedzi na wezwania, jakie kierował w Żywcu 25 lat temu papież   Bp Roman Pindel zachęcił do podsumowania odpowiedzi na wezwania, jakie kierował w Żywcu 25 lat temu papież
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W tym podsumowaniu bp Pindel przypomniał, że papież Jan Paweł II zwrócił uwagę na fakt, że Żywiecczyzna, wraz z całą rzeszą kapłanów stąd pochodzących, zasiliła wspólnotę nowej diecezji bielsko-żywieckiej. Na czele tej grupy duchowieństwa stał pierwszy pasterz diecezji - bp Tadeusz Rakoczy.

- Papież wspomniał też o licznych zgromadzeniach, które ożywiają działalność duszpasterską, katechetyczną i charytatywną, kończąc wszystko życzeniem, aby ta nowa wspólnota diecezji bielsko-żywieckiej rozwijała się, czerpiąc ze wszystkich zasobów mocy duchowych, które tutaj nagromadziły się przez stulecia. Dziś moglibyśmy raportować świętemu papieżowi, że Żywiecczyzna i sam Żywiec wciąż wydają nowe powołania, zwłaszcza do krakowskiego seminarium. Zdarza się nawet tak, jak było to w tej parafii rok temu, że cieszyła się  ona w jednym roku podwójnymi prymicjami. W tym roku taką samą radość przeżywać będzie parafia w Rajczy - mówił bp Pindel, wyliczając też zasłużonych kapłanów, zaangażowanych w zaszczytne posługi m.in. w gremiach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Byli w tym gronie pełniący godność rektora: bp Tadeusz Pieronek z Radziechów, ks. prof. Władysław Zuziak z Lipowej, ks.prof. Wojciech Zyzak z Żywca, a prorektorami i dziekanami byli ks. prof. Arkadiusz Baron z Radziechów i ks. prof. Antoni Świerczek z Łodygowic. Dziekanem jest też ks. prof. Jan Dziedzic z Ciśca. Zaszczytną funkcję wicegenerała franciszkanów konwentualnych w Rzymie pełni też o. Jan Maciejowski z Żywca.

Ks. Grzegorz Gruszecki dziękował za dobro, które wciąż wypływa z wydarzenia sprzed 25 lat...   Ks. Grzegorz Gruszecki dziękował za dobro, które wciąż wypływa z wydarzenia sprzed 25 lat...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Niestety - ubolewał bp Pindel - daje się zauważyć spadek liczby powołań do zakonów żeńskich, podczas gdy równocześnie słyszy się, także ze strony ludzi nieżyczliwych Kościołowi, wielkie wołanie o siostry w przedszkolu, szkole a zwłaszcza w domach opieki.

Jak podkreślał, w ostatnim czasie, gdy wystąpił poważny kryzys w domu opieki w Czernichowie, z pomocą jako wolontariuszki pospieszyły siostry serafitki z Oświęcimia, a później także franciszkanie.

Do zgromadzeń żeńskich na terenie Żywiecczyzny dołączyły w ciągu minionego 25-lecia siostry karmelitanki z Trzebini, a do domu opieki w Kamesznicy przybyły siostry sercanki. Z Żywiecczyzny pochodzi także pierwsza w diecezji wdowa i kilka dziewic  konsekrowanych.

Delegacje samorządowców złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża   Delegacje samorządowców złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Z powołaniami do kapłaństwa i życia zakonnego oraz misyjnego wiąże się ściśle troska o chrześcijańskie małżeństwa i rodziny. 25 lat temu Jan Paweł mówił na tym miejscu: "Modlę się razem z wami za naszą ojczyznę i wszystkich rodaków, o umiłowanie daru życia, o szczerą troskę o Polskę, o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej" - przypominał kaznodzieja, dodając, z jaką radością podczas parafialnych wizytacji na Żywiecczyźnie spotyka się z rodzinami wielodzietnymi, wychowującymi nawet ośmioro dzieci. - Wszystkie są ładne, zadbane, zdolne, chcą się uczyć i korzystać z dodatkowych zajęć. Otrzymują wsparcie z kościelnych fundacji albo też Fundacji Braci Golec. Przy takich spotkaniach chciałoby się przywołać niejednego posła czy samorządowca, który twierdzi, że 500 plus tworzy patologię. Gdyby te talenty miały być zmarnowane, byłoby to krzywdą wołającą o pomstę do nieba - stwierdził bp Pindel, podkreślając, że św. Jan Paweł II zachęcał też do dobrego wychowywania młodzieży do życia w rodzinie chrześcijańskiej, a jedną z odpowiedzi na to wezwanie jest wprowadzana w diecezji nowa forma przygotowania do sakramentu bierzmowania, kładąca nacisk na osobiste świadectwo wiary animatorów, katechetów, rodziców.

Wśród ważnych świadków wiary bp Pindel wymienił pierwszego beatyfikowanego z Żywiecczyzny - bł. o. Michała Tomaszka z Łękawicy, a także kandydatów na ołtarze: bp. Jana Pietraszkę z Buczkowic i ks. Jana Marszałka z Łodygowic.

Jak zaznaczył bp Roman Pindel, w dążenie wszystkich wiernych do świętości ważną pomocą jest stały konfesjonał i posługa spowiedników w konkatedrze oraz codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, w której uczestniczą setki wiernych. - To także są zmiany, za które chcemy dziękować dobremu Panu Bogu - dodawał.

Na zakończenie dziękczynnej modlitwy w konkatedrze ks. Gruszecki w imieniu zgromadzonych złożył życzenia z okazji przypadającej tego dnia 37. rocznicy przyjęcia przez bp. Pindla święceń kapłańskich.

Po Eucharystii delegacje władz samorządowych złożyły kwiaty pod papieskim pomnikiem, a w Muzeum Miejskim na żywieckim Zamku odbyło się otwarcie wystawy "Wobec Świętości" przygotowanej z okazji jubileuszu papieskiej wizyty.

Wśród eksponatów jest m.in. odlew dłoni św. Jana Pawła II   Wśród eksponatów jest m.in. odlew dłoni św. Jana Pawła II
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wystawę przygotowały wspólnie  Muzeum Miejskie i Muzeum Diecezjalne, a swoim patronatem objął ją bp Roman Pindel. Ks. Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, zaprezentował ekspozycję, na którą złożyły się projektowane przez polskich artystów-rzeźbiarzy medale, stanowiące odpowiedź na wyznanie: "Mój Jan Paweł ". W jednej z sal znalazła się też wystawa zdjęć ze spotkania z papieżem na żywieckim Rynku sprzed 25 lat.