100. urodziny św. Jana Pawła II na Bendoszce

Urszula Rogólska

publikacja 17.05.2020 14:35

Tym razem w trzecią sobotę maja, pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na Bendoszce nie było - jak co roku - rzeszy wiernych, błogosławieństwa stada owiec i wypuszczenia gołębi, ale nie zabrakło tego, co najważniejsze!

Ks. Jan Gawlas i ks. Roman Sławeński przy ołtarzu ustawionym obok Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej. Ks. Jan Gawlas i ks. Roman Sławeński przy ołtarzu ustawionym obok Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak co roku od 11 lat, w trzecią sobotę maja, na Bendoszce miał się odbyć kolejny Rajd Rodzin Szlakami św. Jana Pawła II w Worku Raczańskim.

Sprawowana tu tego dnia Msza św. i modlitwa różańcowa, inaugurowały kolejny cykl nabożeństw fatimskich w kaplicy na pobliskim Przegibku. Zawsze też spotkaniu rodzin towarzyszyło błogosławienie stada owiec, a pasjonaci z rajczańskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi wypuszczali w niebo przywiezione na szczyt gołębie.

W tym roku było to niemożliwe - rajd nie mógł się odbyć. Ale nie zabrakło modlitwy, w której uczestniczyła grupa wiernych - mieszkańcy Rycerki i okolic, ale i pielgrzymi oraz turyści z odleglejszych miejscowości - m.in. z Wadowic i Stanisławia Górnego. Mszę św. przy ołtarzu wybudowanym pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej sprawowali: ks. Jan Gawlas - proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej, która jest gospodarzem miejsca oraz ks. Roman Sławeński - proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

Rozpoczynając liturgię, ks. Sławeński przypomniał, że świętowanie na Bendoszce z Matką Boża Fatimską przypada w 103. rocznice Jej objawień, a także niemal w przededniu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II (pasjonata wędrówek górskich, który gościł i w tych rejonach), a także w dniu święta św. Andrzeja Boboli - jednego z patronów Polski.

Różaniec fatimski na Bendoszce 16 maja 2020 r.   Różaniec fatimski na Bendoszce 16 maja 2020 r.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Sławeński zaznaczył, że orędzie Maryi z Fatimy, wzywającej do modlitwy, pokuty i przemiany życia, które powinno być ukierunkowane na Pana Boga, jest wciąż aktualne. W homilii zwrócił uwagę na zdanie Pana Jezusa: "Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem" i zaznaczył, że zdanie to można odnieść do wszystkich słów, jakie Chrystus wypowiedział do swoich uczniów i jakie wypowiada nieustannie do nas. Jak dodał, Jezus mówi do nas w różny sposób, również przez swoją Matkę, Maryję.

- Dlaczego tak chętnie zwracamy się do Matki Bożej? Dlaczego Pan Jezus tak chętnie posługuje się Maryją, aby nam zwróciła uwagę na to, co bardzo ważne w naszym życiu? - pytał duszpasterz, zapraszając do rozważań: - Warto pamiętać, że to nie jest tylko kwestia naszych uczuć, to nie jest tylko sprawa naszych związków, relacji z Matką - bo Maryja jest naszą Matką. To jest przede wszystkim sprawa decyzji Pana Jezusa. Trzeba, abyśmy byli wierni Jego pragnieniu, które Bóg objawił już nie tylko w Ewangelii, ale objawiał stopniowo także w Starym Testamencie.

Ks. Sławeński odwołał się do wezwania z Litanii Loretańskiej, określającego Maryję "Arką Przymierza". Przytoczył historię Arki, która po zburzeniu świątyni jerozolimskiej zaginęła i wyjaśnił, że w zamyśle Boga Maryja stała się nową Arką, która niesie obecność Boga każdemu człowiekowi.

- Jezus na krzyżu dał nam Maryję za Matkę: weźmijcie Arkę ze sobą. Macie tę Arkę blisko siebie, jeśli przyjmujecie Maryję - przyjmujecie Bożą obecność do swojego serca. Jeśli prosicie Maryję, to prosicie Boga, który razem z Nią przychodzi - mówił ks. Roman, odwołując się także do słowa użytego przez św. Łukasza w Ewangelii: "kecharitomene" - pełna łaski. - To jest imię Maryi, którym obdarzył Ją Anioł. Bo Ona niesie w sobie obecność Pana Boga i nikt bardziej niż Ona tej obecności nie niesie. Nie jest przesadą, że w imię Maryi się gromadzimy, bo Ona tę Bożą obecność przynosi do naszego serca. Wybieramy Maryję, aby spotkać Jezusa. Przez Maryję zbliżamy się najpewniejszą drogą do Boga.

Gość uczestników modlitwy na Bendoszce zwrócił również uwagę na wartość modlitwy różańcowej i przypomniał, że 13 maja została zainicjowana w całej Polsce Nowenna Pompejańska, która potrwa do 5 lipca.

Po Mszy św., jej uczestnicy odmówili radosną część Różańca, a na zakończenie spotkania, ks. Jan Gawlas i wieloletni, były sołtys Rycerki Górnej Tadeusz Banaś, zaprosili na kolejne górskie nabożeństwo fatimskie w czerwcu. Być może uda się już wtedy przygotować je z hodowcami gołębi i bacą z Rycerki.

Górale przybyli na Bendoszkę w swoich strojach regionalnych.   Górale przybyli na Bendoszkę w swoich strojach regionalnych.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ci, którzy przybyli na Bendoszkę, nie kryli radości, że wreszcie mogli uczestniczyć w pełni, na żywo w Eucharystii.

- Po dniach, kiedy byliśmy tak bardzo ograniczeni w sprawowaniu Eucharystii w kościołach, to dzisiejsze spotkani w scenerii gór, przy pięknej pogodzie, jest jak powiew Bożego oddechu - uśmiecha się ks. Roman Sławeński. - Zachowujemy wszystkie zasady epidemiczne, ale jednak było to spotkanie, kiedy spokojnie i w wielkiej radości mogliśmy być uczestnikami Eucharystii.

Jak dodają Małgorzata i Tadeusz Banasiowie, współorganizatorzy spotkania pod krzyżem Ziemi Żywieckiej, mocno ufają, że czerwcowe nabożeństwo fatimskie będzie można zakończyć jak w ubiegłym roku to pierwsze - wspólnotowym biesiadowaniem przy pieczeniu smakołyków na ognisku. Dodają, że spotkanie na Bendoszce, to dla nich zawsze także okazja do świętowania papieskich urodzin. - W naszym domu to świętowania trwa już od tygodnia. Wyjmujemy albumy zdjęć, pamiątek i młodszemu pokoleniu opowiadamy o naszych spotkaniach z Janem Pawłem II, o jego pielgrzymkach, o tym, gdzie byliśmy, o tym co papież mówił. On wciąż żyje w naszych sercach - dodaje pani Małgorzata.