Pompejańska Święta Noc Modlitwy w domach...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 08.05.2020 07:35

Już po raz 19. w diecezji bielsko-żywieckiej, w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie w przeddzień odpustu ku czci Matki Bożej Pompejańskiej zaplanowana była Święta Noc Modlitwy. To nabożeństwo, które zapoczątkował bł. Bartolo Longo w Pompejach, odbywa się w Skoczowie z inicjatywy Apostolstwa Dobrej Śmierci i gromadzi na nocnej adoracji czcicieli MB Pompejańskiej z różnych stron Polski. Tym razem po raz pierwszy modlili się w domach, a w Mszy św. sprawowanej przez ks. Marcina Wróbla uczestniczyli za pośrednictwem transmisji internetowej.

Święte Noce Modlitwy odbywały się przez lata w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce... Święte Noce Modlitwy odbywały się przez lata w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- To jest jedno z nabożeństw, które za przykładem tradycji rozwijanej w Pompejach odprawiamy również w Skoczowie - mówi Lidia Wajdzik, diecezjalna zelatorka Apostolstwa Dobrej Śmierci w diecezji bielsko-żywieckiej i animatorka podjętej w tej wspólnocie Nowenny Pompejańskiej, zwanej też nowenną nie do odparcia.

Jak przypomina, czciciele Królowej Różańca Świętego z Pompejów, w tamtejszym sanktuarium gromadzą się również na różańcowych nabożeństwach 15 sobót i czuwaniach poprzedzających dwa odpusty ku czci Matki Bożej Różańcowej, obchodzone 8 maja i 7 października. To właśnie Święte Noce Modlitwy, podczas których wierni powierzają Maryi szczególnie trudne sprawy i otrzymują liczne łaski. Od blisko 10 lat takie czuwania odbywały się też na Kaplicówce, a brali w nich udział pielgrzymi z nieraz drugiego końca Polski, a także zza południowej granicy kraju. W grubej księdze w przedsionku skoczowskiego sanktuarium św. Jana Sarkandra zapisywali swoje modlitewne intencje, prosząc o uzdrowienie duszy lub ciała, o łaski dla swoich bliskich, a także dla siebie.

- Tym razem, podczas 19. czuwania, nie mogliśmy się zgromadzić na Kaplicówce, ale nie zrezygnowaliśmy z modlitwy, tylko zmieniliśmy nieco jej formę. Czuwanie trwa w naszych domach i prowadzimy ją w formie Jerycha różańcowego, które rozpoczęliśmy już od 12.00 w czwartek 7 maja, a zakończymy w piątek 8 maja o 12.00. W prowadzenie modlitwy w kolejnych godzinach tej doby czuwania zaangażowały się wspólnoty ADŚ, które systematycznie uczestniczyły już w Świętych Nocach Modlitwy. To grupy z naszej diecezji, ale także na przykład z Piekar Śląskich, Rybnika, Kobióra, Torunia, Białegostoku, Jastrzębia-Zdroju czy Jabłonkowa w Czechach. Wieczorna Msza św., sprawowana przez diecezjalnego moderatora ADŚ ks. Marcina Wróbla w kościele św. Jerzego w Cieszynie transmitowana była dzięki internetowej stronie parafii, a na zakończenie, w piątek o 12.00 można będzie uczestniczyć w transmisjach  Eucharystii z Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie  lub w Szczytniku - mówi Lidia Wajdzik.

Transmisje Msze św. w piątek o 12.00 można śledzić na fejsbukowym profilu ”Różaniec bez granic” lub profilu Centrum św. Jana Pawła II i na kanale youtube: www.youtube.com/user/CentrumJPII?sub_confirmation=1.

Podczas czuwania można też łączyć się internetowo z kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie: https://www.youtube.com/watch?v=BKoweAT723g.

- Zapraszamy wszystkich do dołączenia do tej modlitwy, w której obok osobistych intencji, próśb i podziękowań, przez serce Maryi powierzać będziemy Panu Jezusowi także wszystkich kapłanów, misjonarzy i osoby konsekrowane całego świata, prosząc też o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Będziemy się modlić także w intencji ojczyzny, za nasze rodziny, za życie dzieci poczętych, za ludzi umierających, dusze w czyśćcu cierpiące. W tej majowej Świętej Nocy Modlitwy szczególną intencją będzie prośba o zahamowanie rozprzestrzeniania się w naszym kraju i na świecie wirusa COVID19 oraz o pokój i jedność w naszym  narodzie i na świecie - dodaje zelatorka.

Tym razem uczestnicy nabożeństwa czuwali w domach, a na Mszy św. odprawionej przez ks. Marcina Wróbla łączyli się dzięki transmisji   Tym razem uczestnicy nabożeństwa czuwali w domach, a na Mszy św. odprawionej przez ks. Marcina Wróbla łączyli się dzięki transmisji
Print Screen Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Zapraszając do wspólnej modlitwy podczas wieczornej Mszy św. w Cieszynie ks. Marcin Wróbel przypominał, że 19. Noc Modlitwy przypada w szczególnym czasie i rozpoczyna się w pierwszy czwartek miesiąca, kiedy w Kościele dziękujemy za powołania do kapłaństwa i za kapłanów. -  Dziś chcemy też polecić Bogu trzech alumnów naszej diecezji, którzy 8 maja przyjmą w Skoczowie święcenia diakonatu, a są to: Wojciech Kamiński, Maciej Pawlik i Paweł Stawarczyk - dodawał ks. Wróbel.

Podkreślając, że maj jest miesiącem szczególnie związanym z Maryją, dodawał: - Dlatego też prosimy Niebieską Matkę, aby - tak, jak na Kalwarii przenosiła płomień wiary przez ciemną wielkopiątkową noc do poranku Zmartwychwstania - pomogła naszym sercom: by płonął w nich żywy ogień wiary.