W Bielsku-Białej od Niedzieli Palmowej młodzi czają się do skoku

Urszula Rogólska

publikacja 05.04.2020 18:31

Co roku w Niedzielę Palmową, najpierw plac przed bielskim kościołem Trójcy Świętej, a następnie katedrę św. Mikołaja, wypełniały się uczestnikami Światowego Dnia Młodzieży na szczeblu diecezjalnym wraz z bielsko-żywieckimi biskupami. Dziś te miejsce były puste, ale wspólnego świętowania nie odwołano!

Bp Roman Pindel i ks. Piotr Hoffmann na tle zdjęć przysłanych przez diecezjan. Bp Roman Pindel i ks. Piotr Hoffmann na tle zdjęć przysłanych przez diecezjan.
Print Screen - Urszula Rogólska

Tuż przed 15.00 za pomocą mediów społecznościowych z młodymi (ciałem i duchem) spotkali się: biskup Roman Pindel i ks. Piotr Hoffmann - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Obaj stali na tle ułożonych w kolaż zdjęć przysłanych w ramach diecezjalnego projektu #pasja2020, wydrukowanych i ustawionych w kurii diecezjalnej. Obok znalazły się symbole ŚDM, które co roku towarzyszą świętowaniu młodych: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

- Nie będziemy pielgrzymować z palmami, nie staniemy w naszej katedrze, nie będzie błogosławieństwa parafialnych animatorów i lektorów, bo musimy zostać w domach. Ale to nie znaczy, że nie możemy być razem. Jesteśmy i za to wam serdecznie dziękuję - mówił ks. Hoffmann, przypominając także hasło tegorocznego ŚDM, zaproponowane przez papieża Franciszka: "Młodzieńcze, tobie mówię: wstań!". - Wstać, jak pisze papież, może tylko ten, kto ma pasję. Bo człowiek z pasją może iść do przodu, może robić wielkie rzeczy, może stać się kimś, kto będzie świadkiem Chrystusa - dodał ks. Hoffmann, dziękując wszystkim, którzy przysłali swoje zdjęcia, by i w ten sposób być razem.

Bp Roman Pindel wygłosił słowo do młodych w Niedzielę Palmową - tym razem przez łącza internetowe.   Bp Roman Pindel wygłosił słowo do młodych w Niedzielę Palmową - tym razem przez łącza internetowe.
Print Screen - Urszula Rogólska

Następnie razem z biskupem ks. Hoffmann poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia, prosząc w intencji naszej ojczyzny oraz o oddalenie epidemii.

W słowie do młodych biskup Roman Pindel przytoczył najpierw fragmenty mowy generała George’a Pattona, dowódcy 3. Armii Amerykańskiej - jednego z sześciu najwybitniejszych dowódców II wojny światowej - wygłoszonej przed lądowaniem aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku.

- To jest przemówienie, które przeszło do historii. Dlaczego chcę je przeczytać? Dlatego, że ono jest motywujące, jak dzisiaj mówimy. To znaczy: ma spowodować, żeby żołnierz chciał walczyć, żeby chciał zdobyć to, co od niego zależy, ileś metrów na prawo i na lewo; żeby się zaangażował. To przemówienie jest w takim stylu wojskowym, doskonałego mówcy, doskonałego stratega, żyjącego bardzo blisko żołnierzy. Może nam się przyda w ten Wielki Tydzień - mówił biskup Pindel, zwracając uwagę na ważne dla żołnierzy wartości, do których generał się odwołał: - Warto, żebyśmy pomyśleli, do czego dzisiaj możemy się odwołać, jeżeli coś wspaniałego chcemy zrobić - coś ważnego dla nas i dla innych.

Uczestnicy bielsko-żywieckiego projektu #pasja2020   Uczestnicy bielsko-żywieckiego projektu #pasja2020
Print Screen - Urszula Rogólska

- Ta Niedziela Palmowa właściwie jest takim momentem, w którym się czaimy do skoku, żeby dobrze przeżyć cały Wielki Tydzień - podkreślił biskup. - Żeby obudzić się z radością w poranek wielkanocny, potrzebna jest strategia. Żeby osiągnąć radość, złożyć wyznanie wiary, żeby powiedzieć: "jestem nowym człowiekiem", trzeba dobrze przeżyć ten Wielki Tydzień, odwołując się najbardziej do tego, co daje nam liturgia Kościoła, poszczególne dni tego tygodnia, a przede wszystkim wydarzenia w życiu Jezusa z tego najważniejszego tygodnia w życiu całego Kościoła.

Biskup zachęcił młodych, by tak przeżyli Wielki Tydzień, żeby mogli powiedzieć: teraz dotknąłem zbawienia w Jezusie Chrystusie, teraz uwierzyłem, teraz doświadczyłem tego, że Chrystus uczynił to dla mnie, dla mojego zbawienia. - Życzę wam, żebyście wygrali tak, jak ta trzecia amerykańska armia pod wodzą generała Pattona, która była dumna, że wzięła udział w tej bitwie - mówi biskup. - Żebyście pamiętali na całe życie ten wyjątkowy tydzień, który może być ocieniony epidemią, ale powinien być rozświetlony i zmotywowany tym, że chcemy przejść go z Jezusem.

Uczestnicy muzycznych warsztatów oazowych (każdy w swoim domu!) przygotowali śpiew na dzisiejsze spotkanie.   Uczestnicy muzycznych warsztatów oazowych (każdy w swoim domu!) przygotowali śpiew na dzisiejsze spotkanie.
Print Screen - Urszula Rogólska

Ks. Piotr Hoffmann dodał, że projekt #pasja2020 nie kończy się dzisiaj. Zaprosił młodych, by to oni przeprowadzili swoje rodziny przez Wielki Tydzień, m.in. przez przygotowanie rodzinnej modlitwy w te dni, wykorzystując materiały dostępne m. in. na stronie diecezjalnej.

Duszpasterz zachęcił także do codziennego uczestnictwa w modlitwie różańcowej, transmitowanej codziennie o 20.30 z kaplicy kurialnej, a także do wspólnej modlitwy Koronki, także transmitowanej o 15.00 od Wielkiego Piątku do uroczystości Bożego Miłosierdzia.

Nową propozycją dla młodych i wszystkich, którzy się nimi czują, jest akcja #narodzinyksiędza, związana z Wielkim Czwartkiem - dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Ks. Hoffmann zachęcił, by odnaleźć w domu obrazki prymicyjne księży, zrobić ich zdjęcie, wrzucić na swoje profile w mediach społecznościowych i podjąć modlitwę w intencji tych księży.

Internetowe spotkanie zakończyło błogosławieństwo biskupa dla wszystkich uczestników tego specyficznego ŚDM.

Dopełnieniem głoszonego słowa był śpiew dwóch pieśni: "Dzieci Hebrajskie" i "Lauda Jerusalem", przygotowany przez oazowiczów w ramach "Warsztatów Palmowych". Co roku pracowali nad śpiewem przed Niedzielą Palmową pod okiem ks. Piotra Niemczyka. Tym razem kilkanaście osób nagrało śpiew w swoich domach, a Paweł Macura i Asia Gryz połączyli je w zsynchronizowaną całość. Jak wyszło? Posłuchajcie!

Warsztaty Palmowe Online Dzieci Hebrajskie
Baca