Procesja z palmami w Czańcu przeszła... łączami internetowymi

Urszula Rogólska

publikacja 05.04.2020 12:23

- Siedzimy w domach, raczej nie mamy szans się spotkać, zobaczyć. A przecież nie umarliśmy! Kościół żyje, nadal tworzy wspólnotę! Stąd pomysł, by zaprosić parafian do przygotowania palm i przysłania nam ich zdjęć - mówi ks. Piotr Honkisz, wikary w Czańcu.

Wykonali je z tego, co udało się znaleźć w domu i jego otoczeniu - gałązek, bibuły, kwiatów, wstążek i innych ozdób. Kolekcja imponujących palm powstała w domach mieszkańców parafii św. Bartłomieja w Czańcu, a za zachętą ks. Piotra Honkisza może je zobaczyć każdy, bo wykonawcy palm przysłali już ponad sto zdjęć, które ich wikary umieścił na facebookowym profilu parafii. Galeria cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo bardzo wielu - zwłaszcza najmłodszych - parafian wreszcie może się zobaczyć! Dodatkowo praca zjednoczyła przy wspólnej pracy całe rodziny, a zarazem pomogła w pielęgnowaniu palmowej tradycji w Czańcu.

- W ostatnim czasie nasza posługa się skomplikowała. Nie możemy spotykać się z naszymi parafianami w kościele, ale... mamy przecież internet i to jest doskonały czas, by go wykorzystać w duszpasterstwie - mówi ks. Honkisz. - Wielu naszych parafian bardzo się cieszy, że - mimo, iż w telewizjach mogą znaleźć Msze św. z różnych miejsc - mogą uczestniczyć w Eucharystii transmitowanej z naszego kościoła. Mówią, że to im dodaje otuchy, że choć są w domach, to jednak na swój sposób w kościele. Transmisja na żywo nas jednoczy, nawzajem daje nam wsparcie.

Sieć łączy także młodzież oazową parafii, która spotyka się dzięki videokonferencjom. Jak mówi ks. Piotr, chcą się zobaczyć, chcą widzieć wspólnotę, widzieć, że parafia żyje.

- Początkowo bardzo bolało serce, kiedy nieraz zdarzało się nam sprawować Mszę św. w pustym kościele. Prosiłem Ducha Świętego, żeby mnie natchnął, co robić w tej sytuacji. Teraz widzę, że jest to też dla nas czas błogosławiony - dodaje ks. Piotr. - Jeszcze niedawno na wiele rozmów nie było czasu, byliśmy zabiegani. Teraz - jeśli tylko chcemy - możemy go wykorzystać także w ten sposób, by służyć innym i nawzajem przynosić sobie pokrzepienie i nadzieję.

W galerii poniżej - zdjęcia udostępnione nam przez parafię czaniecką. Dziękujemy!