Księża pomogli Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie w walce z koronawirusem

Alina Świeży-Sobel

dodane 04.04.2020 07:10

Personel Szpitala Śląskiego w Cieszynie wraz ze starostą cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem podziękowali księżom diecezji bielsko-żywieckiej, którzy ofiarę swojej wielkopostnej jałmużny złożyli jako dar na doposażenie oddziału zakaźnego w walce z koronawirusem. Ofiarodawcy przekazali na ten cel ponad 180 tys. zł. - Księża wykazali się niezwykłą hojnością oraz zaangażowaniem - podkreślił starosta Szczurek.

Księża dzieceizji bielsko-żywieckiej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Księża dzieceizji bielsko-żywieckiej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Już prawie miesiąc temu - 10 marca - na oddziale zakaźnym szpitala znaleźli się pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem. Wobec zwiększającej się liczby zachorowań potrzeba wsparcia, które umożliwi przyjęcie tych pacjentów i jak najskuteczniejsze ich leczenie.

Jak poinformował dyrektor placówki Czesław Płygawka, przekazane przez księży pieniądze umożliwią zakup najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek.

Dzięki temu darowi na oddział zakaźny trafią: respirator niezbędny w stanie ostrej niewydolności oddechowej za kwotę 100 tys. zł, komora laminarna, pozwalająca na pracę laboratoryjną w warunkach sterylnych za 30 tys. zł, fumigator do dezynfekcji za 15 tys. zł, 2 kardiometry za 24 tys. zł, 8 pulsoksymetrów za 1,2 tys. zł oraz maski i kombinezony konieczne dla ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek za 9 tys. zł.

- Z głębi serca wyrażam ogromną wdzięczność księdzu biskupowi Romanowi Pindlowi i kapłanom z diecezji bielsko-żywieckiej, którzy wykazali się niezwykłą hojnością oraz zaangażowaniem, przekazując znaczące wsparcie finansowe na rzecz naszego szpitala. Dziękuję wam za ten życzliwy gest i nieocenione wsparcie - powiedział starosta Szczurek, dziękując w imieniu władz powiatu cieszyńskiego, będącego dla Szpitala Śląskiego organem prowadzącym, a także w imieniu dyrekcji szpitala mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz całego regionu.

Warto przypomnieć, że bp Pindel wraz z kapłanami z Cieszyna odwiedził Szpital Śląski, jego pacjentów i pracowników 11 lutego, podczas obchodów Światowego Dnia Chorego. Po wspólnej modlitwie w szpitalnej kaplicy zapoznał się też z funkcjonowaniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Bp Roman Pindel podczas odwiedzin Szpitala Śląskiego w Cieszynie w lutym br.   Bp Roman Pindel podczas odwiedzin Szpitala Śląskiego w Cieszynie w lutym br.
www.szpitalslaski.pl

Wszyscy, którzy chcą włączyć się w akcję pomocy w walce z koronawirusem, organizowaną przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, mogą dokonywać wpłat na konto Caritas: Bank Pekao  47 1240 1170 1111   0010 6323 0610.