Ekstremalnie na Drodze Przebaczenia

Alina Świeży-Sobel

publikacja 20.03.2020 11:11

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, odbywające się w ostatnich latach z udziałem coraz większej liczby uczestników, w tym roku będą miały inny niż dotąd wymiar: wyłącznie duchowy. Z takim apelem zwrócił się do liderów i uczestników EDK ich inicjator ks. Jacek Stryczek. - Dołączamy się do tej prośby, zachęcając wszystkich uczestników, by w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych wybrali tę formę udziału w modlitwie - mówi Dorota Janosz, diecezjalna koordynatorka EDK.

Tym razem plecaki uczestników EDK zostaną w domach i tutaj odbędzie się duchowa Droga Przebaczenia... Tym razem plecaki uczestników EDK zostaną w domach i tutaj odbędzie się duchowa Droga Przebaczenia...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W naszej diecezji wyznaczonych zostało ponad 50 tras. Przygotowali je organizatorzy EDK w 14 rejonach, od Andrychowa przez Oświęcim, Kęty, Bielsko, Porąbkę po Wisłę, Szczyrk, Żywiec. Tradycyjnie rekordowa liczba aż 11 tras powstała w Andrychowie, najtrudniejsze górskie podejścia czekają na trasach rejonu Bielsko-Biała Beskidy, a granicę państwa przekroczą uczestnicy, którzy wyruszą z Zamarsk czy Istebnej, gdzie najdłuższa trasa liczy 80 km.

Dorota Janosz, diecezjalna koordyntaorka EDK. Dorota Janosz, diecezjalna koordyntaorka EDK.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- W tym roku będzie to Droga Przebaczenia, którą pójdziemy od zranienia do uzdrowienia. Każdy z nas, gdy spojrzy na swoje życie, odkryje takie przestrzenie, momenty, gdy został zraniony lub był sprawcą czyichś łez. Idąc w milczeniu, w trudzie, będziemy mierzyć się z tym, co sprawia, że nie możemy w pełni otworzyć się na miłość Boga, na drugiego człowieka, na siebie. Warto podjąć to wyzwanie, wszystko przemyśleć, przemodlić, pamiętając o słowach św. Jana Pawła II: „Nie potrafi przebaczać innym, kto sam nie zaznał przebaczenia” - zapowiadała niedawno w rozmowie z "Gościem" bielsko-żywieckim Dorota Janosz, diecezjalna koordynatorka EDK. Jednak kilka dni później już wiadomo było, że tegoroczna wędrówka będzie musiała wyglądać inaczej...

Rozważania nocnej modlitwy EDK są dostępne na stronie internetowej www.edk.pl i można je podjąć w modlitwie domowej.   Rozważania nocnej modlitwy EDK są dostępne na stronie internetowej www.edk.pl i można je podjąć w modlitwie domowej.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Inicjator EDK, ks. Jacek Stryczek, zaapelował do wszystkich uczestników, by w tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zostali w domach. „Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby ludzie EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii” - napisał ks. Stryczek w liście do liderów i wszystkich uczestników EDK. Jak podkreślił, tegoroczna EDK we wcześniej zaplanowanych terminach stanie się drogą w wymiarze duchowym, a jej głównym elementem stanie modlitwa, w której pomocą będą przygotowane i dostępne na stronie: www.edk.org.pl rozważania Drogi Krzyżowej na tegoroczną wędrówkę: Drogi Przebaczenia. Będzie to też modlitwa o ustąpienie epidemii i za ludzi, którzy zmagają się z zakażeniem, oraz za personel medyczny.

Z krzyżem można będzie wyruszyć trasami EDK już po epidemii, w dowolnym terminie.   Z krzyżem można będzie wyruszyć trasami EDK już po epidemii, w dowolnym terminie.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Obecnie rejestracja za pośrednictwem internetowej strony EDK na poszczególne trasy została zawieszona. Podejmujemy więc modlitwę, pamiętając, że na faktyczną wędrówkę tymi trasami można przecież wyruszyć w dowolnym momencie po epidemii, w indywidualnie wybranym terminie. W kręgach EDK są też różne pomysły, jak choćby ten, żeby Drogę Przebaczenia, z planowaną wcześniej na 3 kwietnia wędrówką, odprawić w domu właśnie w tę noc, kiedy zamierzaliśmy wyruszyć w drogę - mówi Dorota Janosz, diecezjalna koordynatorka EDK.