Bp Muskus do lektorów i akolitów: Tak bardzo Kościół dziś potrzebuje ewangelicznej radości!

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 29.02.2020 15:07

Alumni III i IV roku seminarium duchownego archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej przyjęli dziś posługi lektoratu i akolitatu.

Bp Muskus do lektorów i akolitów: Tak bardzo Kościół dziś potrzebuje ewangelicznej radości! - Nie pozwólcie odebrać sobie radości spotkania z Panem, słuchania Jego słowa i przyprowadzania do Jego stołu napotkanych po drodze ludzi - mówił w homilii bp Muskus. Monika Łącka /Foto Gość

Lektorzy są powołani do czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, dawania świadectwa życia Słowem i zgłębiania go. Tę posługę przyjęło 17 kleryków III roku, którego patronami są błogosławieni męczennicy z Pariacoto - ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Akolici posłani są natomiast do służby kapłanom podczas celebracji Eucharystii. Mogą oni w niektórych sytuacjach udzielać Komunii św., zanosić Najświętszy Sakrament osobom chorym i pełnić różne funkcje w czasie liturgii. Tej posługi bp Damian Muskus OFM udzielił 18 klerykom IV roku. Patronem ich formacji jest bł. ks. Władysław Bukowiński, apostoł Kazachstanu.

Uroczystość odbyła się w bazylice ojców franciszkanów, gdzie błogosławieni misjonarze Peru otrzymali święcenia kapłańskie. Tutaj również znajdują się ich relikwie. W świątyni zgromadzili się klerycy, formatorzy i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie z rektorem ks. Andrzejem Tarasiukiem, a także rodziny i przyjaciele alumnów.

W homilii bp Muskus podkreślał, że Jezus nie powołuje ludzi do wyłącznej służby Bogu z powodu ich zasług, ale pomimo ich słabości i grzechu. - Dlatego właśnie teraz, już po wybraniu, należy uczynić wszystko, aby nasze życie stało się radykalnie inne. Nikt nie może służyć słowu Boga, nikt nie może czuwać przy stole Eucharystii, jeśli nie porzuci tego, co dawne i nie uczyni swojego życia nowym - wyjaśniał.

Jak stwierdził, autentyczne spotkanie z Jezusem jest źródłem radości promieniującej na otoczenie. Zachęcał, by alumni jako słudzy Słowa dzielili się swoim szczęściem, a jako słudzy przy stole eucharystycznym - zapraszali na ucztowanie z Jezusem każdego, kogo spotkają.

Kaznodzieja zaznaczył, że Kościół bardzo dziś potrzebuje radości Ewangelii, piękna świadectwa i entuzjazmu tych, którzy ją głoszą. - Kościół powinien mieć radosną twarz, a my tak często pozwalamy, by radość Ewangelii była przyćmiewana przez problemy świata i różnorakie trudne doświadczenia. Tymczasem ewangeliczna radość jest najlepszą receptą i jednym z najskuteczniejszych narzędzi ewangelizowania świata - nauczał hierarcha i prosił kleryków, by tę radość w sobie odnawiali i podtrzymywali jej żar.

- Szukajcie jej niezawodnego źródła w coraz mocniejszym zjednoczeniu z Jezusem. Nie bójcie się tracić czasu dla Niego, przebywajcie przed Nim najczęściej jak się da, by mieć moc do służby braciom - nawoływał.

Bp Muskus do lektorów i akolitów: Tak bardzo Kościół dziś potrzebuje ewangelicznej radości!   17 kleryków III roku zostało dopuszczonych do posługi lektora. Monika Łącka /Foto Gość

Prosił ponadto, by przygotowujący się do święceń kapłańskich, szli śladem wskazanym przez papieża Franciszka, który "od początku swojego pontyfikatu swoim nauczaniem, a jeszcze bardziej świadectwem mówi o wyższości pokory nad pychą, o wyższości radości nad smutkiem, o wyższości ubóstwa nad bogactwem". - Ta droga ma swoje źródło nie w mądrości ludzkiej, ale w Ewangelii - dodał.

Na koniec przestrzegł kleryków, by nigdy nie sprawiali wrażenia, że udało im się posiąść "wszelką mądrość i jedyne prawo do rozstrzygania, kto zasłużył na zbawienie i komu należy się pierwsze miejsce w Kościele". - Oby nigdy nie dopadło was poczucie moralnej wyższości nad innymi ludźmi. Strzeżcie swoich serc, byście nie dołączyli do tych, którzy zamiast przyciągać do Jezusa, odpychają od Niego. Brońcie się przed faryzejskim zgorzknieniem i zamknięciem na drugiego człowieka - apelował.

- Nie pozwólcie odebrać sobie radości spotkania z Panem, słuchania Jego słowa i przyprowadzania do Jego stołu napotkanych po drodze ludzi. Opowiadajcie nie słowami, ale swoim życiem o największym szczęściu, jakie odnaleźliście, idąc za wezwaniem Chrystusa. Życzę wam, by słowo i Eucharystia coraz bardziej przemieniały wasze serca, czyniąc was radosnymi sługami Pana - podsumował krakowski biskup pomocniczy.

Po homilii miał miejsce obrzęd udzielenia posług lektoratu i akolitatu. Rozpoczął się on modlitwą błogosławieństwa lektorów, po której bp Muskus wręczył każdemu z nich księgę Pisma Świętego ze słowami: "Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich".

Następnie biskup odmówił modlitwę błogosławieństwa akolitów, po czym wręczył symbolicznie każdemu z kandydatów naczynie z chlebem przeznaczonym do konsekracji. Słowa wypowiadane w czasie tego obrzędu mówią o wezwaniu do kształtowania swojego życia na miarę godności płynącej ze służby przy ołtarzu.

Bp Muskus do lektorów i akolitów: Tak bardzo Kościół dziś potrzebuje ewangelicznej radości!   Posługi akolitatu bp Damian Muskus OFM udzielił 18 klerykom IV roku. Monika Łącka /Foto Gość